Giderek ‘Kötü’leşiyoruz: Kaçırılan, İstismar Edildikten Sonra Öldürülen, İşkenceyle Hayatları Karartılan Çocukların Ülkesi Türkiye

13bPAYLAŞIM

Korkunç günlerden geçiyoruz; her gün aldığımız kötü haberlere daha kötüleri ekleniyor ve özellikle çocuk istismarı konusunda her seferinde biraz daha ‘kötü’ye gittiğimizi görüyoruz. Tecavüz ve işkence edildikten sonra öldürülen Eylül, kaçırıldığı iddia edilen ve açlıktan yaşamını yitiren Leyla, halen bulunamayan Yusuf ve Salih… Her gün bir yeni kötü habere uyanıyor, çocuklarımızı koruyamamanın verdiği yükle hayatımıza devam etmeye çalışıyoruz. Olduğu kadar…

Ağrı'da dedesiyle bayramlaşmak üzere ailesiyle birlikte köye giden 4 yaşındaki Leyla Aydemir kaybolmuştu. 18 günlük arama çalışmalarının ardından dün kötü haber geldi.

Ağrı Valisi Süleyman Elban, otopsi sonucunda minik Leyla'nın kaybolduktan 8-10 gün sonra yaşamını yitirdiğinin ortaya çıktığını söyledi. Bir yerde bekletildiği ve 2-3 günün ardından suya bırakıldığı için kaçırıldığı kanısına vardıklarını belirten Vali Elban, herhangi bir yaralama ya da darp izinin olmadığını ifade etti.

Leyla, bir şekilde yolunu kaybettikten sonra onu bulan kişi ya da kişiler tarafından polise teslim edilmedi. Vali Elban'ın açıklamalarına göre aç bırakıldı ve bu nedenle de yaşamını yitirdi. Tüm medya organları ayağa kalkmış, ailesi sütten başka hiçbir şey tüketmediğinin açıklamasını yapmışken Leyla'nın aç kaldığı için ölmesinden daha acı ne olabilir?

Ankara'nın Polatlı ilçesinde 22 Haziran günü kaybolan Eylül Yağlıkara ölü bulundu. Otopsisinde vücudunda kesici delici alet izlerine rastlandı, cinsel istismar sonrası boğularak öldürüldüğü belirlendi.

Yaz tatili için ailesiyle birlikte memleketi Polatlı'ya giden 8 yaşındaki Eylül Yağlıkara arkadaşlarıyla birlikte oynamaya çıktıktan sonra kayboldu. Karadan ve havadan sürdürülen çalışmaların ardından cansız bedenine ulaşılan minik Eylül bir elektrik direğinin dibinde gömülü olarak bulundu. Vücudunda kesici alet izlerine rastlanırken, cinsel istismar sonrası boğularak öldürüldüğü belirlendi. Ayrıca, ayağında bir kırık tespit edilen Eylül'ün katili Uğur Koçyiğit'in cep telefonunda çocuk pornosu bulundu.

Bilinçli bir şekilde kaçırıldıktan sonra istismar ve işkence edilen Eylül'ün minicik vücudunda kesici alet izlerine rastlandığını ne kadar kolay söyleyebiliyoruz. Yaşadığı dehşeti, korkuyu, acıyı hesaplayabilmemiz, onun yerine kendimizi koyabilmemiz mümkün değil. 

2016 yılının Ekim ayında evinin önünde oynarken kaybolan Irmak Kupal, komşuları Himmet Aktürk tarafından tecavüze uğradıktan sonra vahşi bir şekilde öldürüldü.

Alaşehir'de yaşanan olayda, evlerinin önünde oynayan Irmak Kupal kayboldu. Acılı anne ve baba özel bir televizyonda yayınlanan ve Müge Anlı tarafından sunulan programda çocuğunu aramaya başladı. Şüpheli komşu Himmet Aktürk, tüm Türkiye'nin gözü önünde suçunu itiraf etti ve evine iki kilometre uzaklıkta minik Irmak'ın cansız bedenine ulaşıldı. Otopsi raporunda ters ilişkiye girmeye kalkışan Himmet Aktürk'ün Irmak'ın bedenine zarar verdiği ve boyun bölgesine baskı yaptığı yazıyordu.

Cinsel istismar ve zarar gören bedeni... Irmak'ı vahşice katleden ve suçunu itiraf eden katili çıkarıldığı mahkemede küçükken tecavüze uğradığını ve hasta olduğunu, kadınlarla iletişim kuramadığını iddia etti. Kadınlarla kuramadığı iletişim nedeniyle de Irmak'ın yaşamını elinden aldı, hem de canavarca hislerle... Irmak'ın katledilmesinin ardından Kupal ailesi tamamen dağıldı. Baba Bilal Kupal, kendisini aldattığını iddia ettiği eşi Suriye Kupal'ı ve 10 yaşındaki kızı Ayşe'yi bıçaklayarak öldürdü.

12 yaşındayken dayısının oğlu tarafından kaçırılan ve alıkonulduktan sonra 18 yaşına girmeden iki çocuk sahibi olan Pelda kalbinden vurularak öldürüldü.

Pelda, öğretmen olma hayalleri kurarken okul yolunda dayısının oğlu tarafından kaçırıldı. Aramalara rağmen bulunamadı ve bir yıl sonra hamile olarak ortaya çıktı. Farklı suçlardan aranan dayısının oğlu Hüseyin O. ile aile baskısı nedeniyle Osmaniye'ye yerleşti ve cezaevine giren Hüseyin O.'yu beklemeye başladı. Biri 7 aylık, diğeri 4 yaşında iki çocuğun annesi olan Pelda, kalbinde bir kurşunla ölü bulundu. İntihar denildi ama...

'Ama'sının ne olduğunu bilmiyoruz. 12 yaşında, muhtemelen abi gibi gördüğü dayısının oğlu tarafından kaçırıldı ve alıkonuldu. Sonunda da intihar etti ya da öldürüldü. Öğretmen olma hayalleri kuruyordu ama kendisiyle birlikte iki çocuğunun da hayatı karardı. Çocuktan gelin olur mu hiç?

31 Mayıs 2017 günü evden çıkan 6 yaşındaki Eylül'ün cesedi terk edilmiş bir inşaatta, bir bavulun içinde bulundu; tecavüz edildikten sonra boğazı sıkılarak öldürüldü.

Yalova'nın Çınarcık ilçesinde sokakta oynarken kaybolan 6 yaşındaki Eylül'ün tecavüz edildikten sonra boğularak öldürüldüğü açıklandı. Arama çalışmalarına da katılan Murat Ş. tarafından katledilen minik Eylül'ün cansız bedeni terk edilmiş bir inşaatta bir bavulun içinde bulundu.

Tutuklanarak cezaevine konulan Murat Ş., infaz koruma memurlarına "Bana bir şey yaparlar mı?" diye sordu, kendisinin yaptıklarına bakmadan...

2014 yılının Nisan ayında Adana'daki evinin önünde kaybolan Gizem Akdeniz'in katili ablasının sevgilisi ve babasının kuzeni çıktı; intikam almayı isteyen katil zanlısı küçük Gizem'i diri diri yaktı.

6 yaşındaki Gizem'in ablasıyla ilişkisi bulunan ancak aile üyeleri tarafından izin verilmeyen Süleyman Akdeniz, planlı bir şekilde evinin önünden kaçırdığı küçük kızı koli bandı ile bağladı, bıçakladı ve yaralı halde üzerine benzin döktükten sonra yakarak öldürdü.

Aile yakınlarından biri tarafından pikniğe götürüldüğünü düşündü Gizem. Muhtemelen abisi olarak gördüğü adam tarafından canice bıçaklandı ve benzin dökülerek yakıldı. Arama çalışmalarına da katılan Süleyman Akdeniz, suçunu itiraf ettikten sonra intikam almak için böyle bir yola başvurduğunu söyledi. İntikam almak için 6 yaşındaki minicik bir kızı diri diri yaktığını itiraf etti.

Kocaeli'nin Çayırova ilçesinde düştü denilerek hastaneye kaldırılan 3 yaşındaki Arda'nın bağırsağında hasar bulundu ve 16 günlük savaşın ardından hayatını kaybetti.

Cinsel istismara maruz kaldığı belirtilen ve sert bir cisimle vurularak yaralanan minik Arda'nın kafasında yanık tespit edildi. Üvey babası ve annesi tutuklandı.

Muhtemelen bizzat annesinin gözü önünde işkenceye maruz kalan 3 yaşındaki Arda'nın dünyasının ne kadar olduğunu ben size söyleyeyim: Oradan oraya koşturmak, oyuncaklarla oyalanmak, parka gitmeye can atmak, yemek ya da uyumak istememek...

Ve daha binlerce çocuk... Sadece rakam olarak önümüze düşen, hikayelerini, en sevdiği yemekleri, nasıl konuştuklarını, ne hayal kurduklarını bilmediğimiz ve hiçbir zaman bilemeyeceğimiz binlerce can...

Peki, nasıl oluyor da tüm bu olayların önüne geçilemiyor?

  • Çünkü 8 yaşındaki Eylül Yağlıkara'nın iki sokak köpeğini tecavüz ettikten sonra telle boğarak öldüren katil zanlısına hiçbir ceza verilmedi.

  • Çünkü yeğenine tecavüz eden imam, "Rızam dışında ilişkiye girmiş, asıl ben şikayetçiyim" dedi.

  • Çünkü 12 yaşındaki küçük kız 18 yaşında gözüktüğü için kendisini istismar eden 22 yaşındaki Vedat E. serbest bırakıldı.

  • Çünkü dokuz yıl boyunca babasının cinsel istismarına uğrayan 8 yaşındaki kız annesi, akrabaları ve öğretmenleri tarafından susturuldu.

  • Çünkü Konya'da dokuz çocuğa fiziksel ve sözlü istismardan yargılanan öğretmen mahkemece serbest bırakıldı.

  • Çünkü zihinsel engelli genç kıza tecavüz eden beş kişi, genç kız bağırarak tepki göstermediği için suçsuz bulundu.

Örneklerin uzayıp gittiği, suçluların cezasız kaldığı için yeni canlar aldığı dönemde Meclis'te yaşananlar da kahretti.

Meclis'ten Utandıran Fotoğraf: Çocuk İstismarı Araştırma Komisyonu Raporu Genel Kurul'da, Peki Vekiller Nerede? - onedio.com
Meclis'ten Utandıran Fotoğraf: Çocuk İstismarı Araştırma Komisyonu Raporu Genel Kurul'da, Peki Vekiller Nerede? - onedio.com

8 yılda 104 bin çocuk kayboldu; 26 bini evden kaçtı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun raporuna göre 2018'in ilk 5 ayında 520 çocuk cinsel istismara uğradı.

Kaybolduktan sonra şiddete maruz kalan ve istismara uğrayan çocukların büyük bir kısmı vahşice öldürüldü. Çocukların ortadan kaybolmasını engellemek adına herhangi bir girişimde bulunulmadığı gibi, verilen cezaların yetersiz kaldığı sosyal medyada sık sık dile getirildi.

Son olarak Hatay, Diyarbakır ve Siirt'ten üç çocuğun daha kaybolduğu haberi geldi. Konuşma engelli Ufuk Tatar, Yusuf Yılmaz ve Salih Oral... Ekipler arama kurtarma için çalışmalara başladı. Tüm umudumuz onların bulunması yönünde. 

Altı yaşındaki Ufuk ve iki yaşındaki Yusuf'un cesedine ulaşıldı maalesef...

Ufuk Altı, Yusuf İki Yaşındaydı: Kayıp İki Çocuğun Daha Cansız Bedenine Ulaşıldı - onedio.com
Ufuk Altı, Yusuf İki Yaşındaydı: Kayıp İki Çocuğun Daha Cansız Bedenine Ulaşıldı - onedio.com

Çocuğunuzun ya da çevrenizdeki çocukların kaybolması, cinsel istismara uğraması durumunda neler yapacağınızı biliyor musunuz? Hiç ihtiyacınız olmaması dileğiyle...

Türkiye Kayıp Çocuklar Ülkesi: Çocuğunuzun Kaybolması Durumunda Ne Yapmalısınız? - onedio.com
Türkiye Kayıp Çocuklar Ülkesi: Çocuğunuzun Kaybolması Durumunda Ne Yapmalısınız? - onedio.com

👇

Çocuk İstismarını Önlemek Elimizde! Çocuğunuzu Suistimal Edilmesinden Nasıl Korursunuz? - onedio.com
Çocuk İstismarını Önlemek Elimizde! Çocuğunuzu Suistimal Edilmesinden Nasıl Korursunuz? - onedio.com

👇

Çocuk Susar, Sen Susma! Bir Çocuğun Cinsel İstismara Uğradığını Nasıl Anlarsınız, Ne Yapmalısınız? - onedio.com
Çocuk Susar, Sen Susma! Bir Çocuğun Cinsel İstismara Uğradığını Nasıl Anlarsınız, Ne Yapmalısınız? - onedio.com

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kullanici-turkcell-1172

suçlulara ceza vermeyenler, kanun koyamayan meclis defol

kullanici-turkcell-1172

meclisi lanetliyorum

timburs

"Ya katiller ölsün ya da çocuklar doğmasın..."

deepmusic

Cok Cok üzücü gerçekten.Çocuk istismarlarında yaşı 18 e kadar olan her olay çocuk olarak değerlendirilmeli,kesinlikle ve kesinlikle hafifletme alınırsa devamı daha çok artarak geliyor malesef.Ahlak basit bir kavram değildir.Ahlak dediğmiz şey,dürüstlük,şeref,onur,kul hakkı almama gibi erdemler bütünüdür

cileklimilfoy

leyla'da da istismar var. saklamayin. saklamaniz sizin gunahlarinizi silemeyecek. boyle kurtulamayacaksiniz. acliktan olmusmus.. yalana bak.

ozbekk-suedanur

aynen vallahi saklıyorlar.. sanki biz bilmiyoruz

Görüş Bildir