Bir Trans Kadın Daha Katledildi: Yakılarak Öldürülen Hande Kader İçin Susma!

31bPAYLAŞIM

İnsanlar öldürüldüğünde, bir insan cinsiyetinden, ırkından, dininden ya da dilinden dolayı şiddete maruz kaldığında sesimizi çıkarıyoruz. 

Hele zalimce, işkence içeren cinayetler hepimizi zıvanadan çıkarıyor. Değil mi?

Geçtiğimiz günlerde bir insan yakılarak öldürüldü. Ne basında yer buldu, ne de yeterince tepki topladı. Sizce neden?

Hande Kader henüz 22 yaşında bir trans kadındı.

1994 doğumluydu, yani Özgecan'dan sadece 1 yaş büyüktü.

Hande Kader seks işçisi olarak çalışıyordu; evet, şiddetin her türlüsünün meşru görüldüğü, varlıkları yok sayılan o malum meslek grubundan...

Bir hafta önce, Harbiye'den bir müşterinin arabasına bindi ve kendisinden bir daha haber alınamadı.

Arkadaşları kayıp ilanı verdi; geçtiğimiz günlerde Zekeriyaköy'de yakılmış bir ceset bulundu.

Vücudundaki protezlerden arkadaşları teşhis etti: öldürülen kişi Hande Kader'di.

Bu korkunç olaya ilk tepki gösterenler Lgbti dernekleri oldu, sosyal medya üzerinden de #HandeKader etiketiyle bu transfobik cinayete lanetler okundu.

Fakat böylesine vahşi bir cinayet, ana akım medyada haber değeri taşımadı.

Peki neden bu cinayete tepki gösterilmesi neden çok önemli?

Çünkü toplumumuzda homofobik, transfobik ve kadın düşmanı cinayetler katlanarak artıyor. Bu şiddet de sessizlikten besleniyor!

Seks işçisi olmak, eşcinsel yahut trans olmak, toplumun biçtiği kılıflar dışında yaşayan bir kadın olmak; katillere "ceza indirimi" olarak dönüyor!

Soruyoruz: Özgecan, ailesiyle yaşayan heteroseksüel bir üniversite öğrencisi olmasaydı, canının kıymeti olmayacak ve başına gelenleri hak edecek miydi?

İlk okuldan itibaren dışladığımız, toplum dışına ittiğimiz, psikolojik ve fiziksel sataşmalarla bezdirdiğimiz, iş vermediğimiz bu insanların seks işçiliğinden başka ne seçeneği kalıyor?

Ve bir seks işçisine gösterilen şiddet hangi hakla meşru görülüyor?

Bir insanın seks işçiliği yapması, onu öldürebileceğiniz anlamına mı geliyor?

Hande, translara yapılan bu ayrımcılığın farkındaydı; insanca yaşamak istiyordu ve protestolarda yer alarak mücadele ediyordu.

Neyin savaşını verdiği şimdi umuyoruz ki anlaşılmıştır: Canının derdindeydi.

Her vatandaşın cinsel yönelim, cinsel kimlik, din, ırk gözetilmeden korunması gerekmez mi?

Her yıl onlarca trans cinayetine ve katillere verilen komik cezalara ne zaman tepki göstereceğiz?

Hiçbir trans kadın eceliyle ölmüyor: buna ne zaman bir "dur" diyeceğiz?

Ahlak anlayışı, mesleği, dini, cinsel kimliği sizin düşünce yapınıza uygun değil diye bir insanı öldürmek, öldürülmesini normal bulmak Işid zihniyetinden farksız değil midir?

Toplumun sürekli tepki gösterdiği homoseksüellik ya da transeksüellik, düşünce yapınız ne olursa olsun, cinayetten, bu vahşetten daha mı tehlikelidir?

O halde niçin bu kıyıma ses çıkarmıyoruz?

"Bizden" olmayanın uğradığı zulme göz mü yumacağız? Zulme göz yummak, bizi zalimin tarafına taşımaz mı?

Bir insanın yaşama hakkı olduğunu düşünmemiz için onun toplum standartlarına uygun yaşaması mı gerekir?

Kadın ve trans cinayetlerinde, katillerin toplumun sessizliğinden ve umursamazlığından cesaret aldığını hala öğrenemedik mi?

Hande Kader, yaşamak istiyordu. Bir gün bu nefretin olmadığı bir dünyaya uyanmak istiyordu.

O bir insandı, onun da bir kalbi vardı. "Gerisini biliyorsunuz işte..."

Gökkuşağının soldurulan renklerine bir kişi daha eklendi. Son olması dileğiyle, rahat uyu, Hande.

Sözler İncitir, Nefret Öldürür: Gökkuşağının Toplum Önyargılarıyla Soldurulan Renkleri - onedio.com
Sözler İncitir, Nefret Öldürür: Gökkuşağının Toplum Önyargılarıyla Soldurulan Renkleri - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
selin-aydin28

HANDE KADER İN ARKADASI DİDEM DENİZ İNTİHAR SÜSÜ VERİLEREK BU TARİKAT TARAFINDAN ÖLDÜRÜLMÜŞTÜR ÖNCE HANDE Yİ ÖLDÜRTTÜLER SONRA DİDEM İ

humanistkus

Emojileri bu haberde kapatın lütfen.

izmo-krasi

gerçekten de. yanarak ölen kişiye gülmekten ağlama emojisi verenler, gözlerinde kalpler fışkırtanlar var.

humanistkus

Acı verici...

lazkizi53

Şu aptal emojilere takılmayın arkadaşım ne bu her postta emoji muhabbeti boşverin o şerefsizleri istedikleri kadar atsınlar ağlayan gülücük derdimiz bu olmasın

architect

yine bir trans sevici haberi.öncelikle Allah rahmet eylesin.yürekten söylüyorum çok üzüldü.trans veya heteroseksüel, fark gözetmeksizin kimse o şekilde ölmeyi haketmiyor.tek dikkat çekmek istediğim nokta şu; editör neden zorla gözümüze "trans trans trans" sürekli sokmak istiyor.neden bir algı yaratmaya çalışıyor? belki sıradan bir cinayettir ve ölenin trans olması bir tesadüftür.sırf trans diye öldürüldüğüne dair kanıtınız vs var mı? özgecanı kullanarak,işine geldiği gibi yorumları seçip yayınlayarak bir duygu sömürüsü yapmak istenmiş açık ve net.kısacası anlatmak istediğim insanlarda "trans,trans cinayeti,sırf trans olduğu için öldürüldü" vs gibi algılar yaratmak, transları gözümüze sokmaya çalışmak zaten belli başına normal insanlardan onları ayırmaktır.bi şeyleri sürekli zorlamanın anlamı yok

metemete

Ülkede LGBT hakları olsaydı böyle şeylere gerek kalmazdı. Ama olmadığı için böyle bir algı kurmaya çalışmak gayet normal. Böyle bir algı kurulmazsa LGBT haklarının verilmesine bir şans bile verilmiş olmaz.

mrs.anjogi

Ya hani bu sanal ortamda fetva verenler varya,işte bu insanların diğer tarafta bir homoseksüelden ya da transtan daha günahkar olmadığı ne malum ? Bu insanlar heralde kendilerine cennette yer ayırtmışta ölen bir insana fetva verebilecek kadar kendilerini masum belliyorlar.Şimdi sizin dediğiniz "çağdaş hayat bu mu be" lafı varya işte bu çağdaş hayat değil,asıl insanların kimseye karışmadığı,saygıyla yaklaştığı bir hayat.Bırakın insanlar istediği gibi yaşasınlar.Diğer tarafta sen mi ödeyeceksin günahlarını SANANE !? Öyle bir zaman ki bu en dindarın yapmadığı pislik kalmamıştır (cübbeli ahmet) en ateistin yapmadığı iyilik kalmamıştir.Ben dindar bir insanım ve islamın ne şartlarda olursa olsun bir insanın katledilmesini emredecek bir din olduğunu düşünmüyorum.Huzurlu uyu Hande :)

deneri

Kim inanmış birisini kasten öldürürse yeri,sürekli kalacağı cehennemdir. ALLAH kendisine gazap ve lanet etmiştir ve onun için büyük bir azap hazırlamıştır(nisa suresi) Katiller Allah ayetlerini güzel güzel acikladi yatacak yeriniz belli. #TransfobiyeHayır #HandeKader

Görüş Bildir