Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Belçika İçişleri ve Adalet Bakanı İstifa Etti, Başbakan Reddetti

 > 
204PAYLAŞIM

Belçika İçişleri Bakanı Jambon ve Adalet Bakanı Geens, Belçika'da saldırıyı gerçekleştiren teröristlerden Bakraoui'nin Türkiye tarafından sınır dışı edilip Hollanda ve Belçika'nın uyarıldığının ortaya çıkması üzerine istifalarını verdi, ancak istifalar Başbakan Michel tarafından reddedildi.

Adalet Bakanı Koen Geens, Başbakan Charles Michel ve İçişleri Bakanı Jan Jambon

İçişleri Bakanı Jan Jambon, Başbakan Charles Michel'in kendisinden kalmasını istediğini belirterek, VTM televizyonuyla yaptığı açıklamada Michel'in, "Savaş zamanı sahadan ayrılamazsın" dediğini belirtti.

'Adalet Bakanı da istifasını verdi, ancak görevinde kalacak'

Bakanlık sözcüsü Adalet Bakanı Koen Geens'in de istifasını verdiğini ancak görevinde kalacağını söyledi.

Diğer militanlar kanıt eksikliğinden dolayı serbest gezerken, Bakraoui silahlı soygundan dolayı 9 yıllık cezasının ancak yarısını yatmasının ardından şartlı serbest bırakılmıştı.

Jambon, "Birisinin neden böyle erken bırakıldığı ve neden Türkiye'deyken yakalama şansını kaçırdığımız konusunda sorular sorabilirsiniz. Bu soruları anlayışla karşılıyorum. Bu durumda siyasi olarak sorumluluk almak doğru şeydi" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün yaptığı açıklamada, "Brüksel'de saldırganlardan biri daha önce Haziran 2015'te Gaziantep'te yakalayıp sınır dışı ettiğimiz kişidir. Sınır dışı işlemini 14 Temmuz 2015'te nota ile Belçika Büyükelçiliği'ne iletmişiz. Belçikalılar adı geçeni serbest bırakmıştır. " demişti.

Belçika Adalet Bakanı Koen Geens ise, El Bakraoui’nin serbest bırakılmasında ihmalin söz konusu olmadığını, saldırganın Belçika’da o dönem terör bağlantılı bir suç işlememiş olduğunu söylemişti.

Belçika'dan Erdoğan'a Yanıt: 'İhmal Söz Konusu Değil' - onedio.com
Belçika'dan Erdoğan'a Yanıt: 'İhmal Söz Konusu Değil' - onedio.com

Erdoğan’ın İbrahim El Bakraoui’nin isteği üzerine iade edildiğini ve Türkiye tarafından nota verildiğini söylediği Hollanda ise konunun incelendiğini duyurmuştu.

Reuters ve Onedio

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir