Alfred Hitchcock'un İmza Attığı, Klasik Olmuş 19 Sinema Filmi

 > -

Alfred Hitchcock, tüm zamanların en iyi yönetmenlerinden kabul edilen, su götürmez bir gerçek olarak hiç kullanılmamış sinema tekniklerini gözler önüne seren çok özel biri.

Birçok filmiyle göz dolduran Hitchcock'un, sinemaya getirdiği yenilikler halen korku türü filmlerde kullanılmaya devam ediyor.

5 kez Oscar'a aday gösterildi ancak hiçbirini alamadı. Sinemaya olan katkılarından dolayı kendisine Yaşam Boyu Onu Ödülü verildi.

Şimdi Hitchcock'un o muhteşem filmlerine kısaca göz atalım...

Açıklamalar beyazperde.com'dan alınmıştır

1. The Lodger (1926)

Konu: Lodger: A Story of the London Fog'un birçok kaydadeğer özelliği var. Öncelikle sinema tarihinin en tabu devirici yönetmenlerinden biri olan efsanevi yönetmen Alfred Hitchcock'in "kendi bedenini" ilk sergilediği yapım Lodger: A Story of the London Fog. Tabi yine Hitchcock'un değişiyle "İlk Gerçek Hitchcock Filmi Lodger: A Story of the London Fog'dir." Sinemaseverler tarafından altın değerinde şeklinde tariflenen bir sessiz sinema klasiği.

IMDb Puanı: 7,4

IMDb Linki: http://www.imdb.com/title/tt0017075/?ref_=fn_al_tt_2

2. The 39 Steps (1935)

Konu: Dairesinde tuhaf bir genç kız bıçaklanarak öldürülünce, Londra'da tatilini geçirmekte olan genç Kanadalı rençber Richard  Hannay kendini casusluk ve cinayet içeren gizemli bir maceranın ortasında buluyor. Kız, ölümünden önce Hanney'e İngiltere'den kaçırılmakta olan çok gizli birkaç sırdan söz ediyor. Sinsi casusluk şebekesi liderinin, sağ elinin küçük parmağının bir parçasının kesik oluşundan tanınabileceğini anlatıyor, sonra da 39 Basamak'la ilgili bir şeyler söylüyor.  39 Basamağın sırrını çözmek, casus çetesini ortaya çıkarmak ve kendini cinayet suçlamasından temizlemek içinse Hanney'in sadece 48 saati vardır

IMDb Puanı: 7,9

IMDb Linki: http://www.imdb.com/title/tt0026029/?ref_=nv_sr_1

3. The Lady Vanishes (1938)

Konu: Bir yolculukta gerçekleşen tuhaf bir olayın izinden giden bir kadının hikayesi anlatılmaktadır. Iris Henderson, tren yolculuğu ile kendi ülkesine dönmektedir. Bir soru nedeni ile tren arızalanır ve bu durumda yolcular küçük bir kasabadaki bir otele yerleşirler. Iris burada yaşlı bir kadın olan Bayan Froy ile tanışır.Şartların normale dönüşü ile beraber tren yeniden hareket ettiğinde Bayan Froy ortalıkta görünmez. Ancak çok geçmeden Iris onun kıyafetlerini giyen bir başka yolcunun olduğunu farkeder. Bu durumu kendisi ile beraber seyahat etmekte olan diğer kişilere anlatır ama kimse olayın farkında değildir. Tek bir kişi dışında. Müzisyen Gilbert. 
Alfred Hitchcock’un komedi vurgusu taşıyan nadir filmlerinden biri.

IMDb Puanı: 8,0

IMDb Linki: http://www.imdb.com/title/tt0030341/?ref_=nv_sr_1

4. Rebecca (1940)

Konu: Esrarengiz bir şekilde hayata veda eden Rebecca’nın ölümünün altındaki giz de kendisiyle birlikte toprağa gömülmüştür. Kocası Maxim de Winter birkaç ay sonra yeniden evlendiğinde yeni eşi Rebecca’dan bihaberdir. Genç kadın Maxim’e deliler gibi aşıktır ve kocasından da aynı şekilde karşılık bulduğuna inanmaktadır. Ta ki Rebecca’yı ve başına gelenleri öğrenene kadar... Rebecca’nın varlığının, evden ve kocasının zihninden silinmediğini gören kadın evin hizmetçisi tarafından bile kabul edilmeyecek, yabancı muamelesine maruz kalacaktır. 

Rebecca; The Birds, Don’t Look Now ve Jamaica Inn gibi eserleri de sinemaya uyarlanan ünlü İngiliz yazar Daphne du Maurier'in aynı isimli romanından beyaz perdeye aktarılmıştır. 

En İyi Film ve En İyi Sinematografi dallarında Oscar kazanan minimal film, yönetmeni Alfred Hitchcock’un incelikli dehasını en iyi yansıtan yapıtlarından biridir.

IMDb Puanı: 8,2

IMDb Linki: http://www.imdb.com/title/tt0032976/?ref_=fn_al_tt_1

5. Mr. & Mrs. Smith (1941)

Konu: Filmde evlilik dışı bir ilişki yaşayan çift konu edinilmiştir. Alfred Hitchcock'un Amerika'da çektiği tek komedi filmi olarak bilinen sinema eseridir. Alışılmış korku filmi tarzından çıkan Alfred Hitchcock'un kendi tarzı dışında da başarılı olduğunu kanıtlamıştır.

IMDb Puanı: 6,5

IMDb Linki: http://www.imdb.com/title/tt0033922/?ref_=fn_al_tt_2

6. Shadow of a Doubt (1943)

Konu: Genç bir kadın, kendisini ziyarete gelen Charlie Amca adındaki kişinin, göründüğü gibi biri olmadığını keşfeder. Söz konusu kişi aslında ülkenin her yanını dolaşırken kanundan ustaca kaçabilen biridir. Aynı isme sahip kuzen genç Charlie, kısa sürede şüphelenmeye başlayacaktır. Onun katil olma ihtimalini anlayınca aralarında bir kaçıp kovalamaca ortaya çıkar. Genç kuzen gerçeğe yaklaştıkça, psikopat katilin en sevdiği akrabasının ölümünü planlamaktan başka seçenek bulamaz.

Film Hitckcock'un psikolojik gerilim alanında en dikkat çeken yapımlarındandır.

IMDb Puanı: 8,0

IMDb Linki: http://www.imdb.com/title/tt0036342/?ref_=nv_sr_4

7. Notorious (1946)

Konu: İkinci Dünya Savaşı sonrası Amerikası’ndayız… Savaş döneminin en önemli olaylarından biri kuşkusuz ki ajanlık ve casusluk olaylarıdır. Savaş sırasında suçu kanıtlanmış bir Nazi casusunun Amerikalı kızı olan Alicia Huberman, bir hükümet görevlisi olan T. Devlin tarafından görevlendirilir. Bu görev İkinci Dünya Savaşı sonrası Brezilya’da tekrar eyleme geçen Nazilerin planlarını öğrenmeye yöneliktir. Büyük bir sorumluluk alan genç kadın birlikte Brezilya’ya gittiği Devlin’a aşık olmuştur. Ancak genç kadın bu görev esnasında türlü kirli oyunlara alet edilecek, ihanet ve sadakatsizliğe maruz kalacaktır.

Notorious'un başrollerinde Cary Grant ve sinema tarihinin en güzel kadınlarından Ingrid Bergman yer alıyor.

IMDb Puanı: 8,1

IMDb Linki: http://www.imdb.com/title/tt0038787/?ref_=nv_sr_3

8. Rope (1948)

Konu: Aynı evde yaşayan iki parlak üniversite öğrencisi Philip ve Brandon 'kusursuz cinayet'in var olduğunukanıtlamak ve böylecek kendi zekalarını ispatlamak için eski sınıf arkadaşları David Kentley'i iple boğarak öldürürler. Cesedi evdeki eski bir sandığın içine saklayan Brandon ve Philip son derece soğuk kanlı bir şekilde bir akşam yemeği daveti verirler. Üstelik bu yemekte yer alan davetliler arasında, öğretmenleri, Kentley'in ailesi ve nişanlısı gibi isimler vardır. Hiçbir şeyden haberi olmayan davetliler tüm olağanlıkla yemeklerini bitirirken misafirler arasından bir kişi bir şeylerin yolunda gitmediğinden şüphelenmeye başlar. 
Hitchcock dehasının anbean yansıdığı filmlerden biri olan yapıt Patrick Hamilton'ın aynı isimli oyunundan uyarlanmıştır.

IMDb Puanı: 8,0

IMDb Linki: http://www.imdb.com/title/tt0040746/?ref_=nv_sr_1

9. Strangers On A Train (1951)

Konu: Bir yanda mutsuz giden evliliğinden kurtulmaya çalışan bir adam, diğer yanda ise nefret ettiği babasından kurtulmaya çalışan bir evlat... Yolları bir trende kesişen iki yabancının mutlu olabilmesi bu kurtulma olayına bağlıdır. Ünlü tenisçi Guy, geçimsiz karısıyla ayrılmak istemekte, böylece sevgilisi Anne'a kavuşma planları yapmaktadır. Ancak inatçı kadın para hırsı nedeniyle kocasından ayrılmayı kabul etmeyecektir. Trende karşılaştığı Bruno, akli problemler yaşayan, babasından kurtulmak isteyen bir adamdır. Bruno tren yolculuğu esnasında çılgın bir plan tasarlayarak Guy'a hem karısından hem de babasından kurtulma teklifi edecektir.
En İyi Sinematografi kategorisinde Oscar'a aday gösterilen film usta yönetmen Alfred Hitchcock'un en önemli filmlerinden biri.

IMDb Puanı: 8,1

IMDb Linki: http://www.imdb.com/title/tt0044079/?ref_=nv_sr_1

10. Dial M for Murder (1954)

Konu: Eski bir profesyonel tenisçi olan Tony Wendice varlıklı karısı Margot'la birlikte Londra'da nezih bir dairede yaşamaktadır. Margot'un hoşnutsuzlukları sebebiyle kariyerini sonlandıran Tony, karısının Mark Halliday isimli bir yazarla gizli bi ilişkisi olduğunu öğrendiği an intikam içgüdüsüyle dolar. Margot'u öldürmeye karar veren Tony, bir cinayet planı tasarlayarak harekete geçmeye başlar. Kusursuz cinayet planını uygulamaya koyduğunda onlarca aksilikle karşılaşan Tony cinayet planını anlatmak için yanlış bir numarayı aradığında ise işler iyice içinden çıkılmaz bir hal alır. 
Sinema dehası Alfred Hitchock'un en önemli yapıtlarından biri olan film tek mekanlı klostrofobik bir atmosferde geçiyor

IMDb Puanı: 8.2

IMDb Linki: http://www.imdb.com/title/tt0046912/?ref_=nv_sr_1

11. Rear Window (1954)

Konu: Fotoğrafçı L.B. Jeffries, geçirdiği kaza sonuncunda bacağını kırar. New York’taki apartman dairesinde zorunlu tatili sırasında arka penceresinden komşularını teleskopla seyrederek zaman geçirmektedir.Jeff, yine bir seyri sırasında komşusunun, karısını öldürdüğünden şüphelenir. Olayı araştırmaları için fotomodel sevgilisi Lisa ve hemşiresi Stella’dan yardım ister.Gerilim türünün usta yönetmeni Alfred Hitchcock’tan türünün klasiği olarak kabul edilen bir başyapıt.

IMDb Puanı: 8,6

IMDb Linki: http://www.imdb.com/title/tt0047396/?ref_=nv_sr_1

12. The Trouble with Harry (1955)

Konu: Alfred Hitchcock'un bu ölüm soslu komedisinde, sakin taşra kasabasının birbirinden eksantrik kahramanları, bir türlü gömüldüğü yerde kalamayan Harry’nin cesedini oradan oraya taşıyıp dururlar. Tabii bu macerada da başlarına gelmeyen iş kalmaz.

IMDb Puanı: 7,2

IMDb Linki: http://www.imdb.com/title/tt0048750/?ref_=nv_sr_1

13. To Catch A Thief (1955)

Konu: Robie, Fransa Riviera'da lüks otellerde yapılmış olan bir dizi mücevher hırsızlığından sorumlu tutulmaktadır ve suçsuzluğunu ispatlamak ona kalmıştır.Şımarık bir varis olan Frances (Grace Kelly) ile karşılaşır ve annesinin (Jessie Royce Landsi) göz alıcı mücevherleriyle hırsızın gözünü döndürüp onu yakalamayı planlar. Ancak olaylar ters teper ve Frances, onun suçlu olduğuna inanmasına rağmen, kaçmasına yardım eder. Çünkü ona aşık olmuştur. Bu gerilimli ve heyecanlı ortamda gerçek hırsız olduğu ortaya çıkar.

IMDb Puanı: 7,5

IMDb Linki: http://www.imdb.com/title/tt0048728/?ref_=nv_sr_1

14. The Man Who Knew Too Much (1956)

Konu: James Stewart ve Doris Day, tatil için Afrika'nın sıradışı bir şehrine giderler. Burada geçirdikleri zaman boyunca bir Fransız'la tanışırlar ve aralarında dostluk başlar. Ancak bu ilişki uzun sürmeyecek, Fransız esrarengiz bir şekilde öldürülecektir. Ondan geriye kalan tek şey ise büyük bir komplo teorisi ya da hakiki bir sırdır. Fransız, ölmeden önce İngiltere'de yakın zamanda meydana gelecek olan bir suikastin haberini vermiştir. Bir konser sırasında gerçekleştirilecek olan suikast önemli bir diplomatı öldürmek üzere tasarlanmıştır. Bu büyük sırla başbaşa kalan James, kendisini bulan ajanlar tarafından tehdit edilir. Ajanlar, James'i bildiklerini söylememesi için zorlamış ve gözdağı vermek için de kızını kaçırmıştır. James kendi savunmasını kendisi yapıp kızını kurtarmak zorundadır. 
'Çok Şey Bilen Adam' usta yönetmen Alfred Hitchcock tarafından ilk olarak 1934’te beyaz perdeye aktarılan ve ardından 1956 tarihinde yeniden çevrimi yapılan yapıtıdır.

IMDb Puanı: 7,5

IMDb Linki: http://www.imdb.com/title/tt0049470/?ref_=fn_al_tt_1

15. Vertigo (1958)

Konu: Bir suçluyu kovalarken çatıdan düşen ortağını kurtaramayan dedektif Scottie Ferguson’da, bu olayın ardından yükseklik korkusu başgösterir. “Vertigo” hastalığına dönüşen bu korku nedeniyle mesleğini bırakıp emekli olan dedektir, eski bir arkadaşı tarafından, ruhsal sağlığından şüphe ettiği karısı Madeleine’ni izlemesi için kiralanır. Scottie de kadını daha yakından izledikçe bir şeylerin yolunda gitmediğini fark eder; dahası kadının intihara meyilli olduğunu görür. Artık işleri yoluna koymak için uzaktan takip etmek yetersiz kalacak, Scottie’yi kendi korkularıyla da yüzleşeceği bir mücadelenin içerisine sürükleyecektir.Alfred Hitchcock’un kült filmi, teknik ve işlediği konu itibariyle sinema tarihinin en önemli yapıtlarından biri olarak kabul edilir.

IMDb Puanı: 8,4

IMDb Linki: http://www.imdb.com/title/tt0052357/?ref_=nv_sr_1

16. North by Northwest (1959)

Konu: Efsanevi yönetmen Alfred Hitchcock’un en önemli yapıtlarından olan film yanlış zamanda yanlış yerde bulunan bir adamın yanlış anlaşılmalarla örülü hikayesini anlatır. Prestijli reklamcı Roger Tornhill, bir yanlış anlaşılma sonucunda George Kaplan isimli bir casus zannedilir ve iki casus tarafından kaçırılıp sorguya çekilir. Kendisini kaçıranlara ortada bir yanlış anlaşılma olduğunu izah etmeye çalışsa da casusları inandıramaz. Bir uçurumun kenarına bırakılır, buradan kurtulmayı başardıktan sonra casus Kaplan gizeminin peşine düşer. Ancak bir talihsizlik daha başgösterir ve artık işlemediği bir cinayetin faili konumundadır, böylece polis ve gizli teşkilatlarla arasında nefes kesen bir kovalamaca başlar.

IMDb Puanı: 8,4

IMDb Linki: http://www.imdb.com/title/tt0053125/?ref_=nv_sr_1

17. Psycho (1960)

Konu: Türünün en önemli örneği olan Sapık, yönetmen Alfred Hitchcock’un başyapıtı olarak kabul edilir. Marion Crane’e patronuyla iş yapan zengin bir adam para emanet eder ve ardından Marion yola koyulur. Polisler Marion’un şüpheli davranışları üzerine peşine takılır. Ancak Marion’un peşine takılan sadece polisler değil, aynı zamanda tanıdıkları da Marion’un peşindedir. Sevgilisi ile buluşmayı planlayan Marion geceyi bir otelde geçirmeye karar verir. Otelden içeri girer girmez garip şeyler olduğunun farkın varan Marion uyumadan önce otel sahibi Norman Bates ile biraz sohbet eder. Norman ın kişiliğinde sorunlar olduğunu, annesine ve kuşlara karşı bir takıntısı olduğunu öğrenen Marion, odasına gidip duş almaya karar verir.

IMDb Puanı: 8,6

IMDb Linki: http://www.imdb.com/title/tt0054215/?ref_=nv_sr_2

18. The Birds (1963)

Konu: Melanie Daniels, San Francisco'da kuş satan bir dükkanda Mitch Brenner'la tanışır. Mitch, kız kardeşinin doğumgünü için ona bir çift muhabbet kuşu almayı istemektedir, ancak mağazada muhabbet kuşu yoktur. Melanie ve Mitch, bu sırada daha önce tanışmış olabilecekleri ihtimaliyle karşılaşırlar. Bu durum bir aşk üçgenine dönüşür ve doğumgünü esnasında ortaya çıkan bir kuş saldırısıyla işler iyice karışır. 

Yönetmen Alfred Hitchcock Kuzey Kalifoniya’da tatil yaparken gazetede gördüğü bir haberden etkilenir ve olay ile Daphne du Maurier’in kısa bir öyküsünü birleştirir. The Birds, kuşlardan yarattığı gerilimle takdiri hak eden bir yapım.

IMDb Puanı: 7,8

IMDb Linki: http://www.imdb.com/title/tt0056869/?ref_=nv_sr_1

19. Frenzy (1972)

Konu: Gerilim filmlerinin en büyük ustası olarak kabul edilen Alfred Hitchcock?un 1972 tarihli filmi ?Cinnet?, kurbanlarına tecavüz ettikten sonra onları öldüren sapık bir katilin terör estirdiği Londra'da geçiyor. Polisin uzun süre yanlış adamı kovaladığı ?Cinnet?, usta yönetmenin izleyiciyi diken üstünde tuttuğu güçlü filmlerinden biri. Henüz filmin başında katille tanışan izleyici öykünün gelişimi boyunca polislerden bir adım önde olacak ve bunun bedelini de hiç eksilmeyen bir gerilimin yarattığı sinir harbiyle ödeyecektir!

IMDb Puanı: 7,5

IMDb Linki: http://www.imdb.com/title/tt0068611/?ref_=nv_sr_1

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
witch

Psycho. Hala izlemeyen varsa izlesin.

narkiderki

ardından da The Birds ü izlesinler

Başlıklar

AltınAmerika Birleşik DevletleriBrezilyaCasusCinnetEvlilikFransaİngiltereKatilKonserPolisSavaşSinemaTecavüzTeröranneaşkdiziolaytatil
Görüş Bildir