Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

ABD'de 2. Snowden Vakası: NSA Çalışanı 'Çok Gizli' Belgeleri Çalmaktan Tutuklandı

 > 
6PAYLAŞIM

ABD Adalet Bakanlığı, sözleşmeli olarak NSA için çalışan bir kişinin 'çok gizli belgeleri çalmak' suçundan geçen ağustos ayında tutuklandığını duyurdu. Çalınan belgelerin, 'ABD ulusal güvenliğini ilgilendiren birçok konuyla ilgili olabileceği' belirtildi. Olay ABD'de '2. Snowden vakası' olarak nitelendiriliyor. 2013'te bir başka NSA çalışanı olan ve ABD'nin izleme faaliyetlerini sızdıran Edward Snowden da bu kişi gibi aynı danışmanlık şirketinde çalışıyordu...

ABD Adalet Bakanlığı, sözleşmeli olarak Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) için çalışan 51 yaşındaki Harold Thomas Martin'in, "çok gizli belgeleri çalmak" suçunu işlediği gerekçesiyle geçen ağustos ayında tutuklandığını açıkladı.

New York Times gazetesi ortaya çıkardı

Olayı ortaya çıkaran New York Times gazetesi "çalınan" belgelerde Rusya, Çin, Kuzey Kore ve İran gibi ülkelerin bilgisayar sistemlerine korsan giriş için geliştirilen kodların da yer aldığını yazdı.

Gazetenin haberinin ardından Bakanlık'tan yapılan yazılı açıklamada, NSA için sözleşmeli iş yapan Booz Allen Hamilton adlı firmada çalışan Martin'in, geçen ağustos ayında "hükümete ait çok gizli belgeleri çalmak" suçlamasıyla Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından tutuklandığı duyuruldu. 

Belgelerin 2014'e ait olduğunu açıkladı.

ABD hükümetine ait çok sayıda 'yüksek gizlilik derecesine sahip' belge ele geçirildi

Açıklamada, Martin'in evi ve aracında ABD hükümetine ait çok sayıda "yüksek gizlilik derecesine sahip" belge ele geçirildiği ve bunlar arasında "hassas istihbarat bilgileri"ni içeren 6 gizli dosyanın da yer aldığı belirtildi.

Bakanlık, bu belgelerin "ABD ulusal güvenliğini ilgilendiren birçok konuyla ilgili olabileceği" değerlendirmesini yaptı. 

Martin'in yakalandığı anda en üst düzey güvenlik izni olduğu ve elindeki belgelerin "çok gizli" olduğunu bildiği vurgulandı.

Belgeler arasında 'NSA'in yabancı hükümetlere ait bazı uygulamaların şifrelerini kırmak için kullandığı kaynak kodları' da yer alıyor olabilir

Amerikan medyasına yansıyan haberlerde, "çok gizli belgeler" arasında NSA'in yabancı hükümetlere ait bazı uygulamaların şifrelerini kırmak için kullandığı kaynak kodların da yer alabileceği ifade edildi.

Harold Thomas Martin'in yetkisiz bir şekilde hükümet belgelerini gizli almak suçundan 1, hükümet malını çalmaktan ise 10 yıla kadar hapsi isteniyor.

Booz Allen Hamilton firması, NSA'in en önemli siber operasyonlarını yürüten firmalardan biri olarak biliniyor.

Snowden da Martin gibi Booz Allen Hamilton adlı danışmanlık şirketinde çalışıyordu...

Amerikan kamuoyunda "2. Snowden vakası" olarak nitelendirilen olay, 2013'te bir başka NSA çalışanı Edward Snowden'ın, ABD'nin izleme faaliyetlerini "sızdırmasına" benzetildi.

Son olarak Rusya'dan "geçici ikamet" alan Snowden, ABD hükümetinin izleme faaliyetlerini ortaya koyan binlerce gizli belgeye dayandırdığı haberleriyle tüm dünyanın dikkatini çekmişti.

İstihbarat uzmanı Snowden da Martin gibi Booz Allen Hamilton adlı danışmanlık şirketinde çalışıyordu.

Twitter hesabından "Bu çok büyük bir olay" yazarak haberi paylaşan Snowden, Martin'in "casusluk"la suçlanmamasına şaşırdığını söyledi.

Snowden Twitter mesajında, "Doğru mu okuyorum? O'nu casuslukla suçlamıyorlar mı? Bu, hükümet için kayda değer bir eksiklik" yazdı.

Al Jazeera, AA, BBC Türkçe

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir