'Orta Çağ' Denince Aklınıza İlk Gelen Ama Yanlış Olan 20 Bilgi

 > -

Orta Çağ denince aklınıza hemen filmlerde gördüğünüz, iğrenç, vahşi, hastalıklı, kokan, rezil, cehaletin kol gezdiği bir manzara geliyor biliyoruz, çünkü biz de öyle düşünüyoruz. Tamam size burada Orta Çağ’ı savunacak değiliz, gerçekten kötü bir çağ ama hakkını da yemeyelim, bize anlatılan her şey de doğru değildi. Neleri yanlış biliyorsunuz gelin düzeltelim.

1. Orta Çağ demek cehalet demektir!

Aslında tam da öyle değil, bakmayın Orta Çağ’ın anlatıldığı filmlerde insanların cehaletten kırıldığına, Cambridge, Oxford gibi üniversitelerin, Machiavelli, Dante gibi düşünürlerin hepsinin temeli Orta Çağ.

2. Roma İmparatorluğunun çöküşünün ardından İtalyan Rönesansına kadar büyük bir kültürel ve ekonomik çöküş yaşandı, bu yüzden Orta Çağ “Karanlık Çağ” olarak anılır.

Orta Çağ’ın “karanlık çağ” olarak adlandırıldığı çok az belge mevcuttur ve onlarda da Karanlık Çağ kavramı bu dönemin çok iyi bilinmediğine, gizemine karşılık gelecek şekilde kullanılmıştır. Yani karanlık çağ aslında o dönemin kötülüğünü, vahşetini, cahilliğini anlatmak için değil, bilinmez olduğunu vurgulamak için kullanılmıştır. Ancak popüler kültür işte her şeyi yanlış anlamakta üstüne yok.

3. Orta Çağ’da insanların hepsi dünyanın düz olduğunu inanıyordu.

Hayır, öyle bir şey yok! Her ne kadar o dönemde bilim ve eğitim büyük oranda kilisenin kontrolünde olsa da gayet cesur ve yürekli bilim insanları vardı ve onlar dünyanın yuvarlak olduğunu savunuyor hatta çevresi konusunda tahminler bile yapıyorlardı. Yani herkes dünyanın yuvarlak olduğuna inanıyordu diyemeyiz, kaldı ki bugün bile hala TV’lerde dünya dönmüyor, yuvarlak değildir vb zırvaları savunanları görmüyor muyuz?

4. O zaman Dünya’nın evrenin merkezi olduğuna inanıyorlardı.

Hayır, bu da yalan. Kopernik bu dönemde çürüttü bu inanışı, Gallileo’nun engizisyon ile mücadelesini de unutmayalım.

5. Kadınlara hayvan muamelesi yapılıyordu.

Tamam, kadın hakları çok iyi seviyedeydi demek mümkün değil, ancak sizin sandığınız gibi kadınların hayvan muamelesi gördüğünü söylemek de doğru değil. Avrupa’yı homojen olarak düşünmek bugün olduğu gibi mümkün değil ancak geniş bir kısmında kadınların sabah akşam zulüm gördüğünü söylemek yanlış olur.

6. Orta Çağ’da her yerde vahşet vardı.

Tarihin herhangi başka bir diliminde Orta Çağ’dan daha az vahşet vardı demek mümkün değil. O zamanlarda ve öncesinde dünyanın her yeri kuralsız ve medeniyetten yoksundu. Ancak Orta Çağ’a özgü özel bir vahşetten bahsedebilecek kanıtlar yok elimizde.

7. Köylüler eşek gibi çalışıyordu.

Köylü olmak bugün bile zorken Orta Çağ’da köylüler çok rahattı diyecek değiliz. Ancak köylüler o zaman da eğlenmesini, kendine vakit ayırmasını biliyordu. Dama, satranç gibi oyunların kökeni Orta Çağ’dır.

8. Pis pis kokarlardı, asla yıkanmazlardı.

Sizin bu genelleştirmelerinizden bıktık vallahi. Emin olun Orta Çağ’da yıkanmayan insan ortalaması bugünkünden fazla değildi. Mesela Orta Çağ’dan günümüze gelen şu Fransız özdeyişine bir bakalım: Avlanmak, oynamak, yıkanmak, içmek - Yaşamak budur! Gördüğünüz gibi adamlar yıkanmayı ilk dörde koymuş.

9. Yiyecek yoktu, insanlar açlıktan kırılıyordu.

Elbette Orta Çağ’da kıtlık ve kuralık vardı, ama bugün yok mu? Emin olun bugün açlıktan ve susuzluktan ölen insan sayısı Orta Çağ’a kıyasla çok daha fazla. Açlık insanlığın kurtulamadığı sorunların başında geliyor, Orta Çağ neden bundan muaf olsun ki?

10. Ölüm cezaları çok yaygındı.

Günümüzden hiç de farkı yoktu. Bugün Amerika, İran, Kuzey Kore, Çin çok sayıda idama ev sahipliği yapıyor. Orta Çağ’ın tek farkı idam yöntemlerinin biraz vahşi olması olabilir.

11. Kilise gerçeklerin öğrenilmesini istemiyor onları kilit altında tutuyordu.

Öyle bir şey yok, bunun için çalıştıklarını söyleyebiliriz ama yukarıda bahsettiğimiz büyük eğitim öğretim kurumlarını hatırladınız mı? Gayet de bilim yayıyorlardı.

12. Şövalyelerin hepsi asil, yiğit, mert ve cömertti.

Ahahahaha yok öyle bir şey, gayet mal gibi şövalyelerle doluydu ortalık. Her şövalyeyi asil yaradılışlı, yiğit, cesur, kahraman olarak görmeyi bırakın.

13. Otuz beş yaşını gören kendini şanslı sayıyordu!

Ortalama yaşam ömrünün kısa olduğunu söylemek yanlış olmaz. Ancak 35 yaş sadece bir ortalama, gayet uzun yaşayan insanlar da vardı. Sen efendi olursan neden ölesin ki?

14. Vikingler boynuzlu miğferler kullanırdı.

19. yüzyıl İskandinav sanatçılarının fantezisinden ibaret bir durum. Vikinglerin böyle miğferleri yoktu.

15. Prima Nocte!!

Yani “ilk gece”, Lordların, köylüler evlendiğinde, eşleriyle ilk geceyi birlikte geçirme hakkı. Hani Braveheart filminde olayların çıkış sebebi olan hadise. Tek bir satır kanıt yoktur bunun hakkında. Ya çok iyi imha ettiler ya da yalan!

16. Deli manyak işkence aletleri keşif dönemiydi Orta Çağ.

Yanlış, aklınıza bir çırpıda gelen o vahşi işkence aletlerinin çoğu Orta Çağ’dan sonra ortaya çıkmıştır. Ha işkence yok muydu? Elbette vardı, bugün yok mu?

17. İnsanlar su kirli olduğu için şarap ve bira içerdi.

Hayır, bilakis şarabı ve birayı sulandırmayı severlerdi. Su kirli olsa neden içkilerine katsınlar?

18. Domatesin zehirli olduğuna inanırlardı.

Domates Avrupa’ya 16. yüzyıla kadar giriş yapmamıştır, nokta!

19. İnsanlar elleriyle yemek yerdi.

Çoğunlukla doğru diyebiliriz ama genelleştirme yapmak olası değil. Çünkü o dönemden kalma birçok tahta çatal kaşık mevcuttur.

20. Her yerde meşaleler vardı.

Çok film izliyorsunuz siz. Tamam elektrik yoktu, meşale kullanıyorlardı ama sandığınız kadar yaygın değil. Zaten bir meşalenin ortalama yanma süresi 1 saatten daha uzun değildi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
irmak-kutsalisik

Teyit edilebilir doğru bilgiler..

samil-erkan

Editöre öneri:

hipergrafi

Tamam editör Avrupa her çağda en medeniydi, Allah onları ellerinde bilgisayarla yarattı, tarihin her döneminde dünyanın incisiydiler. Daha daha temiz olmak için antibakteriyel duş jelleriyle yıkanırlardı, evet sokaklarda lağım akıyordu ve pisledikleri oturakları dokağa dökerlerdi ama onların bokları bile gül kokardı o yüzden problem olmazdı (biz nereden bilelim bunu), şunu yazmayı unutmuşsun Cern deki hadron çarpıştırıcısı orta çağ papalarından birinin hayata geçirmeye fırsat bulamadan vefat ettiği çılgın projesiydi. Zaten kilisenin tek amacı bilimi yaymaktı. Milleti cadılıkla suçlayıp diri diri yakmak, bilim adamlarını buluşlarını inkar etmeye mecbur etmek falan hep bize yaraşır barbarlıklar. Kesin doğuda yaşanmıştır onlar bi karışıklı olmuş kayıtlara Avrupa diye geçmiştir. O karanlık söylentilerini her dönem medeniyetsiz olan bizler bi halttan haberimiz olmadığı için uydurdukSizi de bıktırdık ama bilmemek değil öğrenmemek ayıp hadi bizi aydınlat. Farelerden yayılan vebayı yok etmek için karantina uygulamak gibi klişe yöntemler yerine şeytanlıkla, tanrının gazabını çekmekle suçladıkları kedileri öldürmek gibi enteresan yöntemler kullanmışlar bir galeride onun için yap.

blackfrost

#4 ortadaki türkiye asdfghjk

gri-en-soguk-renktir

Tesadüf eseri, başka bir araştırma yaparken denk geldim bu paylaşıma. Bu kadar insanın zihnini cehaletinizle bulandırmanın ne lüzumu var? Nereden uydurdunuz bu kadar şeyi? Öncelikle, Ortaçağ bilinemez veya gizemli değildir. Üç bin yıl öncesini bile tarihten okurken ne demek ortaçağı bilmemek ya? Savaşları, keşifleri, buluşları, karakterleri, tiyatrosu, sanatı, felsefesi, her şeyiyle ortaçağı biliyoruz. O dönemin tarihçilerinin, bilimcilerinin veya filozoflarının eserlerinden hala bilgi edinebiliyoruz. Ortaçağ bilinemez değildir, gizemli hiç değildir. Ortaçağın bir bölümüne karanlık çağ denilir çünkü nüfusta, kültürde, ekonomide belirgin bir gerileme yaşanmıştır zira Roma İmp. yıkılmıştır.

gri-en-soguk-renktir

(bu elbette ki pek çok şey gibi Avrupa-merkezli bir açıklamadır ve islam dünyasını kapsamamaktadır) 1330’lu yıllarda kullanılıyor ilk “karanlık” terimi bu dönemi anlatmak için. teoloji, felsefe gibi alanlarda karanlık ve aydınlık kavramlarının çatışkısı ile ilgili bir şeyler okuyun içerik hazırlayıcısı (editör demeye dilim varmıyor afedersiniz ama bi tarafımla güldüm).

gri-en-soguk-renktir

İkinci olarak, ortaçağda dünyanın düz olduğuna ve evrenin merkezi olduğuna inanılıyordu. Güneşin dünya etrafında döndüğü sanılıyordu ve bu konuda kilisenin çok katı kuralları vardı. Gökte çakılı yıldızların varlığına inanılıyordu. “bu görüşü çürüttü” dediğiniz kopernik, tam da bu sebepten idam edildi. Çünkü dünyanın güneş etrafında döndüğü düşüncesi ortaçağ siyaseti ve dini için asla kabul edilemezdi. Bruno’yu araştırın neden vahşice idam edilmiş. Galileo nasıl yargılanmış. Engisizyon ile mücadelesini unutmayalım diyorsunuz, adam zaten tamam bütün fikirlerimden vazgeçtim, bu konuda kitap yazmayacağım kimseye bu fikirleri yaymayacağım dediği için ölümden kurtuldu.

gri-en-soguk-renktir

Ortaçağ belki bütünüyle vahşi değildi ama sırf Katolik kilisenin dayattığı şeye inanmadığı için milyonlarca (evet yüz, bin değil o dönemde bile milyonlarca) insan akla gelmeyecek şekillerde işkence gördü veya idam edildi. Yok dediğiniz işkence aletleri için de avrupada ortaçağ işkence müzelerini gezin.

gri-en-soguk-renktir

Sadece İngilizce, Almanca vs değil Türkçeye de çevrilmiş yüzlerce kitap var bu dönemle alakalı. Binlerce kadının "cadı" diye yakalanıp işkencelerle suçunu itiraf etmeye zorlandığı, işkencelere dayanamayıp olmayan suçlarını itiraf ettikleri ve bu yüzden de sonunda öldürüldükleriyle ilgili bile kitap bulabilirsiniz. Okuyun araştırın sallamadan önce.

gri-en-soguk-renktir

Bu salladığınız alanların her biri ayrı uzmanlık gerektirir. "Ortaçağda gündelik yaşam" ile ilgili kaç kitap, kaç makale kurcaladınız ki evlerindeki banyolarla ilgili ahkam kestiniz. Hangi ortaçağ filozofunun birebir eserini okudunuz? (gerçi dönemi bilinemez sandığınıza göre kitaplardan da haberdar değilsiniz)

Başlıklar

BilimÇinHadiseİdamİranKoreŞarapyiyecek
Görüş Bildir