Görüş Bildir

Strep-A Haberleri

Strep-A ile ilgili tüm haberler, içerikler, galeriler, testler ve videolar Onedio’da. Strep-A ile ilgili son dakika haberleri ve gelişmelerini, yeni içerikleri de bu sayfa üzerinden takip edebilirsiniz.

Popüler İçerikler

Strep A Nedir, Nasıl Bulaşır? Dünya Çapında Tedirginliğe Sebep Olan Strep A Belirtileri Nelerdir?
Strep A, 'Streptococcus pyogenes' olarak da bilinen 'Grup A streptokok' (GAS) üst solunum yolu ve cilt enfeksiyonlarının bir nedenidir. Her yaşı etkileyebilen Strep A çoğunlukla çocuklarda görülüyor. Ancak bağışıklık sistemi düşük bireyler, bebekler ve yaşlılar da etkilenen grupta yer alıyor. İngiltere'de ölümlere yol açan hastalık, Türkiye'de de can aldı. Uzmanlar, dikkatli olunması konusunda aileleri uyardı. Peki, Strep A nedir ve belirtileri nelerdir? Önemli not: Bu içerik herhangi bir öneri niteliği taşımamaktadır. Her birey için bu sürecin farklı olabileceğini göz önünde bulundurun ve olası bir sağlık sorununuzda mutlaka bir hekime danışın.
Aras Sönmez'in 3. Yaş Gününde Hayatını Kaybetmesine Yol Açan Strep A Bakterisini Ciddiye Almamız Gerek!
Aras Sönmez 3. yaş gününü kutlayacağı gün, ani bir şekilde hayatını kaybetti. Ailesinin söyledikleri çocuk sahibi her aile için şok etkisi yarattı. Soğuk algınlığı gibi görünen bir hastalık, her şey normal görünürken bir bebeğin hayatına mal oldu. Peki Türkiye'de ilk çocuk ölümünün gerçekleştiği Strep A bakterisinin yeterince bilgili miyiz?
Ateş Kara: 'Her 10 Vakanın 2 ila 4’ünün Kaybedilme Riski Var'
Son dönemde İngiltere'de birçok çocuğun hayatını kaybetmesine neden olan Strep A isimli enfeksiyon tüm dünyada etkili olmaya devam ediyor. Türkiye'de de 3 yaşındaki Aras Sönmez, Strep A bakterisi yüzünden hayatını kaybetmişti. Bakteriye ilişkin dikkat çekici açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, 'Eğer erken dönemde tedavi yapılmazsa Strep A'nın neden olduğu enfeksiyonlarda yüzde 20 ile yüzde 40’a kadar kayıplar olabiliyor. Yani her 10 vakanın 2 ila 4’ünün kaybedilme riski var' dedi.