Görüş Bildir
Haberler
Yüksek Kiraya Çözüm Tartışması: Avrupa'da Uygulanan Formül Üzerinde Çalışılıyor

Yüksek Kiraya Çözüm Tartışması: Avrupa'da Uygulanan Formül Üzerinde Çalışılıyor

Batuhan
14.09.2021 - 08:55

Kiralardaki fahiş artışa karşı planlanan formül hayata geçerse kiralamak için ev ve işyeri üretecek şirketlere vergi avantajı sağlanacak. Şu ana kadar sadece satmak için gayrimenkul üreten TOKİ’nin yanı sıra belediye şirketlerinin de sisteme dahil edilmesi ve kiralama yapabilmeleri üzerinde duruluyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Son dönemde hızla artan kira fiyatlarına çare olacak yeni bir formül üzerinde duruluyor. Avrupa ülkelerinde uygulanan formüle göre şirketler belli bir süre kiraya verilmek şartıyla ev veya işyeri üretecek. Yapılacak düzenlemeler ile vergi istisnaları uygulanacağı için bu gayrimenkullerin maliyeti piyasadaki benzerlerinden daha düşük olacak. Gayrimenkul sahibi şirketler, kira geliri elde etmenin yanı sıra bu mülkleri bilançolarına değer olarak da işleyebilecek.

Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın haberine göre, kira artışını frenlemesi beklenen bu sistemden şu anda sadece satmak için konut ve işyeri üreten TOKİ’nin de faydalanması ve kiralamak üzere de gayrimenkul üretmesi bekleniyor. TOKİ’nin yanı sıra gayrimenkul üreten belediye şirketlerinin de sisteme dahil edilmesi tartışılıyor. AK Parti milletvekillerinin gündeme getirdiği öneri konusunda, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda çalışma başlatıldığı, söz konusu formülün hayata geçirilip geçirilemeyeceğinin incelendiği öğrenildi.

Üniversite kentleri

Üniversite kentleri

Edinilen bilgiye göre, özellikle üniversitelerin yoğun olduğu kentler başta olmak üzere kira fiyatlarında bu yaz yaşanan hızlı artış, AK Parti’de de gündem konusu oldu. Ekonomi kurmaylarının yaptığı toplantılarda kira fiyatlarına müdahalenin teknik olarak mümkün olmadığı, ancak kiralık konut ve dükkan üretimine ilişkin düzenlemeler yapılabileceği belirtildi. Bu konuda seçim bölgelerinde çok sayıda şikayet alan vekillerin konuyu Ankara’ya taşıdığı ifade ediliyor.

Şikayetler arttı

Şikayetler arttı

Özellikle, Ankara, İstanbul, İzmir, Eskişehir, Gaziantep, Antalya gibi illerde fiyatlardaki fahiş değişim üzerine, kiracılar ‘platform’ kurarak çalışmaya başlarken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, başta olmak üzere muhalefet, kira fiyatlarına ilişkin çözüm üretilmesi gerektiğini dile getirdiler. Gerçekçi olmayan fahiş fiyat artışlarının önlenmesine için ortaya atılan bazı önerilerin değerlendirmeye alındığı öğrenildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın, kira amaçlı konut ve iş yeri üretimine ilişkin yeni düzenlemeler yapabileceği belirtiliyor. Sadece kiralamak amacıyla konut ve işleri üreten şirketlerin, kira gelirlerinden alınan vergi ve KDV’lerden muaf tutulabileceği veyi indirim uygulanabileceği kaydediliyor. Böylece kiralama amaçlı konut ve işyeri üretiminin cazip hale getirilebileceği ifade ediliyor.

Öneriler inceleniyor

Öneriler inceleniyor

Kiradan alınan vergi tutarlarının, bu amaçla hizmet edecek şirketlerden farklı uygulanması, yasal alt yapının değiştirilmesi, beyanname zorunluluğu gibi uygulamalarda farklılığa gidilmesi için çalışma yapıldığı belirtiliyor. Yasal alt yapının oluşturulması durumunda, satış amaçlı üretim yapan bazı şirketlerin de bu sistemi dönebileceği ifade ediliyor.

Ayrıca bakınız👇

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
14
12
9
3
2
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Can_Can

Mültecileri doldurup talebi azdıran, dövizi uçurup enflasyonu coşturarak arzı azaltan Akp bu işe ne çözüm bulacak? Şey mi yapsalar, her türlü vergiyi orantıs... Devamını Gör

buraya kadar hepsi doğru doğru da bütün bunlar ev sahiplerinin de aç köpek gibi davrandıklarının gerçeğini değiştirmiyor... bu hükümeti seçen halk, sırtını y... Devamını Gör

Resho

Al satın önüne geçmediğiniz sürece bir şey değişmeyecek. Şu anda insanlar hisse senedi alıp satıp gibi sürekli ev satıyor. Tapular tıklım tıklım. Kimisi 2 gü... Devamını Gör

cihan_

Ev satarken elde edilen artışın üçte birine yakınını vergi olarak alıyorlar zaten. Sürekli vergi sürekli vergi. Bu kafa yapısı ile daha çok fakir kalırsınız.

TİRYAKİ

5 yıldır kiracıyım.. ama olaya ev sahiplerinin gözünden de bakmak gerek.. yani yıl sonunda ben de ne yapacağımı bilmiyorum.. oturduğum semtte kiralar 2.000-4... Devamını Gör