Virüsün Gölgesindeki Tartışma: Bahçeli’nin 'Siyasi Partiler Kanunu Değişsin' Çağrısı Nasıl Yankı Buldu?

 > 
35PAYLAŞIM

Türkiye'nin koronavirüs ile mücadelesi devam ederken Ankara'daki siyasi trafik de hız kesmiyor. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin TBMM’nin açılmasına az bir süre kala Seçim ve Siyasi Partiler Kanunu gibi önemli yasalarda değişiklik yapma çağrısı farklı açılardan tartışılmaya devam ediyor.

Bahçeli geçen hafta yaptığı açıklamada yer verdiği 6 madde ile Siyasi Partiler Kanunu, Seçim Kanunu ve TBMM İç Tüzüğü'nün değiştirilerek, milletvekili dokunulmazlığıyla ilgili beklentilerin karşılanması, Siyasi Etik Kanunu ile meslek kuruluşları kanunu çıkarılması gerektiğini belirtmişti.

İşte Bahçeli'nin 6 maddelik önerisi

Kılıçdaroğlu'nun 'Babacan ve Davutoğlu'na destek veririz' açıklaması kulisleri hareketlendirdi

MHP liderinin bu çağrısının CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yeni kurulan Ali Babacan’ın DEVA ve Ahmet Davutoğlu’nun Gelecek Partisi’ne seçime girmelerinde destek olabileceklerini söylemesinin hemen ardından gelmesi kulisleri hareketlendirdi.

"Seçime az bir süre kala milletvekili transferlerinin önüne geçilmesi gerekiyor"

DW Türkçe'den Gülsen Solaker'e konuşan MHP’li kaynaklar bu önerinin amacının “temiz siyaset” olduğunu belirterek, geçmişte olduğu gibi olası bir seçime az bir süre kala milletvekili transferlerinin önüne geçilmesi gerektiğini belirtiyorlar. Öneri doğrultusunda henüz çalışmaların sürdüğünü ve farklı seçeneklerin masada olduğunu söyleyen aynı kaynaklar, çalışılan taslakların Bahçeli’ye sunulmasının ardından kesinlik kazanabileceğini ifade ediyor.

Siyasi Partiler Kanunu'nun 36. maddesi ne diyor?

Türkiye'de hangi partilerin seçime girebileceği Siyasi Partiler Kanunu'nun 36. Maddesi ile belirlenmiş durumda. Buna göre, siyasipartilerin seçimlere katılabilmesi için illerin en az yarısında teşkilat kurmuş ve büyük kongresini yapmış olması veya TBMM’de grubu bulunması gerekiyor.

AKP sessizliğini koruyor

Bahçeli’nin çağrısı ile ilgili AKP de şimdilik sessizliğini koruyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Bahçeli'nin önümüzdeki günlerde bu konuyu ele almak üzere bir araya gelebilecekleri de konuşulan bir ihtimal.

CHP ne düşünüyor?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu geçtiğimiz günlerde bir gazetecinin "Baskın erken seçimde İyi Parti'ye yaptığınız gibi Gelecek Partisi ve DEVA Partisi'ne de grup kurma desteği verir misiniz?" sorusuna, "Demokrasi için elbette veririz. Seçim barajının kaldırılmasını bu yüzden istiyoruz. Meclis'te her parti temsil edilmeli" yanıtını vermişti.

CHP'ye göre AKP şimdi olası bir seçimde bu iki yeni partinin önünü kesmek için İttifak ortağı MHP’den yardım alıyor ve muhalefetin etkinliğini kırarak iktidarı kendine mecbur bırakmaya çalışıyor.

"Bahçeli'nin konuşması AKP’nin dile getirmesinin parti üzerinde yaratacağı olumsuz etkiyi perdelemek"

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel yaptığı açıklamada, bu tartışmaların yeni olmadığını ve bu siyasi partiler henüz kurulma aşamasında iken AKP’li siyasetçilerin grup kurmayı zorlaştırmayı kendi aralarında tartıştığını ve o dönem AKP içinde bunun özgüven eksikliği olarak değerlendirildiğini belirtiyor. Özel, “Onun için şimdi bu konuyu Bahçeli’nin gündeme getirmesinin altında yatan sebep bunu Bahçeli’nin konuşmasından çok AKP’nin dile getirmesinin parti üzerinde yaratacağı olumsuz etkiyi perdelemek” yorumunda bulunuyor.

DEVA ve Gelecek Partisi teşkilatlanmaya hız verdi

Peki Babacan’ın DEVA ve Davutoğlu’nun Gelecek Partisi son gelişmeler ve Bahçeli’nin çağrısı hakkında neler düşünüyor ve nasıl bir yol haritası izleyecek?

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Ekmen, yaptığı açıklamada toplumun gündeminde bir erken seçimin ya da bu siyasi tartışmaların değil Koronavirüs nedeniyle daha da ağırlaşan zorlu ekonomik koşulların olduğunu belirtiyor.

"Toplumdaki insanların gündemi çok daha yakıcı, insanlar cebindeki telefonu emanet bırakıp parasını ödediği benzinle kendini yakıyor” diyen Ekmen, ekonominin değil de bu tür siyasi oyunların gündemde olmasının ülke için büyük kayıp olduğunu ve maliyetini bu oyunların aktörlerinin sandıkta ödeyeceğini ifade ediyor.

"Eğer bize şah derlerse, onları mat ederiz"

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ ise salgın şartlarına rağmen teşkilatlanma için var güçleriyle çalıştıklarını ve temmuz sonu itibariyle kanuni olarak seçime girmeye hak kazanacaklarını belirtiyor.

Özdağ, gelecek yılın bahar aylarında erken seçim olacağı öngörüsünü de paylaşarak, şöyle konuşuyor:

"Yarın baskın seçim deseler biz 45 gün sonraki seçime girebilme şartlarını oluşturduk. Görüşmelerimizi yaptık, hazırız. Eğer bize şah derlerse, onları mat ederiz. Biz etik kurallar içerisinde, teamüller ve gelenekler içerisinde siyaset yapıyoruz. O nedenle demokrasiyi zorlamaya, bizleri sandık dışına bırakmaya çalışmasınlar. Sandık dışında kalmayacağız.”

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir