Görüş Bildir
Haberler
Vakıf Yurtlarına Bütçeden Ödeme Yapılacak

Vakıf Yurtlarına Bütçeden Ödeme Yapılacak

Yüksek öğrenim yurtları bulunan vakıf ve derneklere barınma ve beslenme yardımı olarak bütçeden ödeme yapılacak. Hangi yurda destek ödeneceğine Gençlik ve Spor Bakanlığı karar verecek. 

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe gire yönetmelikte, vergi muafiyeti tanınan vakıflar ve kamu yararına çalışan derneklere ait yükseköğrenim yurtlarında barınan öğrencilere yapılacak beklenme ve barınma yardımına ilişkin usul ve esaslar açıklandı.

Tüm vakıf ve derneklere verilmeyecek 

Destekten yararlanmak isteyen vakıfların en az 2 yıldır yüksek öğrenim öğrencilerine dönük yurt hizmeti veriyor olması, en az üç şehirde yurdu bulunması veya Ankara, İstanbul ve İzmir’de toplam 3 yurdu olması, ülke genelinde yükseköğrenim öğrencileri için en az 1000 kapasiteli yurt hizmeti faaliyeti yürütüyor olması şartları aranacak.

Bakan karar verecek 

Başvuru yapan vakıf ve dernekler yapılacak puanlamaya göre sıralanacak. Oluşacak sıralamaya beslenme ve barınma yardımı yılı bütçe ödeneği tutarı ile sınırlı kalmak şartıyla öncelik verilecek.

Yardımdan faydalanabilecek yurtlar bakanlıkça yapılacak değerlendirme sonucu belirlenecek.

Tutarı her yıl iki bakanlıkça belirlenecek

Yapılacak beslenme ve barınma yardımının aylık tutarı, Bakanlık yurtlarında kalan öğrencinin devlete bir aylık maliyetini geçmemek üzere her yıl için Bakanlık ve Hazine ve Maliye Bakanlığınca müştereken belirlenecek.

İmamoğlu protokolleri feshetmişti

İmamoğlu protokolleri feshetmişti

Yönetmelikteki, 1000 kapasiteli yükseköğrenim yurdu bulunan Vergi Muafiyeti Tanınan Vakıf” tanımına uygun vakıflar arasında ilk olarak ENSAR, Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV) ve Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) akıllara geliyor.

AKP'li belediyelerin 31 Mart Yerel Seçimleri’nde el değiştirmesi, bazı vakıfların ekonomik daralmasına neden olduğu iddia ediliyor. 

AKP’ye yakınlığıyla bilinen TÜRGEV VE TÜGVA 2020 yılında 44 öğrenci yurdunu kapattı.

TÜGVA'nın 2018 yılında 58 olan yurt sayısı 2020 yılında 39'a, TÜRGEV'in ise 2018 yılında 49 olan yurt sayısı 2020 yılında 21'e düştü.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), başkanlığa Ekrem İmamoğlu'nun seçilmesinin ardından aralarında TÜRGEV ve TÜGVA'nın da olduğu birçok vakıfla yapılan protokolü feshetmişti. İBB bu vakıflara 357 milyon TL aktarıldığını duyurmuştu.

Ayrıca bakınız 👇

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
71
33
9
2
2
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Art Ankara

Belediyeler el değiştirip çeşmenin suyu kesilince bu sefer hortumu bakanlığa bağlamışlar...

Emre

Devlet “Kredi ve Yurtlar Kurumu” ile zaten yurt hizmeti veriyor. Başka kurumlara para aktaracağına, kendi kurumunun bütçesini arttırsın. Yeni yurtlar yapılsın.

Shadow

Kısaca senin benim paramla kendilerine beyni yıkanmış militan yetiştirecekler.