Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Üniversiteli Gamze'nin Ölümünde, Ömür Boyu Hapis ile Yargılanan Nişanlıya 'İyi Hâl' İndirimi

 > 
26PAYLAŞIM

Aydın'ın Nazilli İlçesi'ndeki bir otelin dördüncü kat balkonundan düşerek ölen üniversite öğrencisi 27 yaşındaki Gamze Uslu'nun nişanlısı 30 yaşındaki Baki Can Gölcü'nün tutuksuz yargılandığı davada karar çıktı. Ömür boyu hapis cezası istemiyle yargılanan Baki Can Gölcü, iyi hal indirimi uygulanarak 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ancak karar kesinleşinceye kadar sanığın tutuklanmasına gerek görülmedi. 

Nazilli'de, 27 Kasım 2013 tarihinde bir otelin dördüncü kat balkonundan düşen Gamze Uslu'nun ölümüyle ilgili olarak Nazilli 2'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın bugünkü karar duruşmasına, 'kasten öldürme' suçundan ömürboyu hapis cezası istemiyle tutuksuz yargılanan sanık Baki Can Gölcü ile avukatı Kamil Solak, yaşamını yitiren genç kızın babası 56 yaşındaki Sinan Uslu, annesi 51 yaşındaki Fatma Uslu, ailenin avukatı İrfan Taş ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri katıldı.

Aile ağır ceza, sanık beraat istedi

Duruşmada konuşan baba Sinan Uslu ve anne Fatma Uslu, sanığın en ağır cezayı almasını istedi. Ailenin avukatı İrfan Taş da sanığın suçlu olduğunu öne sürerek ceza verilmesi taleplerini tekrarladı. Sanık Baki Can Gölcü ise nişanlısına herhangi bir kötü muamelede bulunmadığını ve suçsuz olduğunu öne sürdü. Sanık avukatı Kamil Solak da Gamze Uslu'nun majör depresyon hastası olduğunu, bu hastalığa sahip kişilerin intihara meyilli olduğunu öne sürdü. Müvekkilinin suçsuz olduğunu iddia etti ve beraatine karar verilmesini istedi. 

Davayı bitiren mahkeme heyeti, Baki Can Gölcü'ye önce ömürboyu hapis cezası verdi. Daha sonra iyi hal indirimi uygulanarak, cezayı temyiz yolu açık olmak üzere 25 yıla indirdi. Karar kesinleşene kadar ise sanığın tutuklanmasına gerek görülmedi. Mahkeme heyetinde yer alan iki kadın hakimden biri, sanığa iyi hal indirimi uygulanmasına karşı şerh koydu.

Anne: 'İndirim yapılmaması lazımdı'

Duruşma sonrası adliye önünde konuşan Gamze Uslu'nun annesi Fatma Uslu, gözyaşları içinde, "Bu cezayı az buluyorum. İndirim yapılmaması lazımdı" dedi. 

Baba Sinan Uslu ise mahkeme kararına saygılı olduklarını belirtti, bugüne kadar kendilerine destek olanlara teşekkür etti. Ailenin avukatı İrfan Taş, "Hakimlerden biri karara şerh koydu. Biz bu şerhi göz önüne alarak davayı temyize götüreceğiz. Cezai indirim yapılmaması gerekirdi" dedi.

Aileye dava boyunca destek olan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun Sözcüsü Sanem Deniz Kural da "Böyle bir davada ceza indirimi olmamalıydı" diye konuştu.

Olayın geçmişi

27 Kasım 2013'de meydana gelen olayda; Adnan Menderes Üniversitesi Nazilli İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü yüksek lisans öğrencisi Gamze Uslu ile olaydan 5 gün gün önce ziyaretine gelen nişanlısı, Mersin Üniversitesi Silifke Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik yüksekokulu öğrencisi Baki Can Gölcü Nazilli'deki bir otele yerleşti. Sultanhisar'ın Atça Mahallesi'ndeki bir restoranda yemek yiyen nişanlı çift, odalarına çekildi. Gece yarısı Uslu, 4'ncü kattaki odalarının balkonundan bir otomobilin üzerine düştü. Ağır yaralanan genç kız, kaldırıldığı Nazilli Devlet Hastanesi'nde öldü. Gözaltına alınan nişanlı Baki Can Gölcü tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Murat Gürkan, DHA

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir