Üçüncü Yenilerin İsim Atası Olan Mor ve Ötesi 13 Şarkısı ile Karşınızda!

0PAYLAŞIM

İlk albümlerini liseyi bitirişlerinden bir hafta sonra yayınladılar. Kerem ve Harun mezun olmuş üçüncü arkadaşları hala liseye devam ediyordu. 25 yıllık bir birliktelik hem de kendini yenilemeyi başaran müzikal bakış açılarıyla, sevgimizi fazlasıyla hak ediyorlar.

1. Mor ve Ötesi - Daha Mutlu Olamam

Grupta 25 yılda sadece iki üye değişikliği olmuş, 98’den beri aynı kadro ile yola devam ediyorlar.

2. Mor ve Ötesi - Yaz Yaz Yaz

Gitarda Kerem Özyeğen, bas gitarda Burak Güven, davulda Kerem Kabadayı ve vokalde Harun Tekin’den oluşuyor Mor ve Ötesi.

3. Mor ve Ötesi - Bir Derdim Var

Kuruluş yıllarında da, ilk basçıları Alper 1997 yılında ayrılmış çünkü yurt dışında okumak istemiş. Gitarcı Derin Esmer de 1998 yılında benzer gerekçelerle ayrılma kararı almış. Hikayenin çok büyük bölümü bu dörtlü olarak geçmiş.

4. Mor ve Ötesi - Oyunbozan

“Aslında dört kişi olarak, öğle yemeğine bile karar vermeye kalkmak zor bir şey. Biz birlikte karar verebilen bir grubuz. Birlikte karar verme sırasında, insanlar birbirini dinleyince, empati kurunca daha uzun soluklu bir şey çıkabiliyor ortaya.” diyor Harun Tekin.

5. Mor ve Ötesi - Cambaz

İlk şarkılarını 1995 yılında Stüdyo Spectrum'da kaydetmeye başladılar. "Şehir" ismini verdikleri, 10 şarkıdan oluşan bu albüm, Ada Yayıncılık aracılığı ile 1996 Haziran ayında yayınlandı ve ilk konserlerini Ankara'da verdiler. Yalnız Şarkı parçasının videosu ise, grubun ilk video klibidir.

6. Mor ve Ötesi - Araf

Aynı zamanda Yalnız Şarkı "Sular Yükseliyor" isimli toplama albümde de yer aldı. Aynı sene Alper Tekin gruptan ayrıldı ve onun yerine Burak Güven dahil oldu.

7. Mor ve Ötesi - Aşk İçinde

Grubun bu 25 yıla sığdırdığı 16 albümü bulunuyor.

8. Mor ve Ötesi - Küçük Sevgilim

2005 yılında grup kendi plak şirketi Rakun’u kurdu. Sonrasında yayınlayacakları Büyük Düşler isimli albüm de bu plak şirketinden çıktı.

9. Mor ve Ötesi - Deli

Mor ve Ötesi grubu, Türkiye'yi 53.sü düzenlenen 2008 Eurovision Şarkı Yarışması'nda söz ve müziği kendilerine ait "Deli" isimli Türkçe şarkı ile temsil etti.

10. Mor ve Ötesi - Sevda Çiçeği

Rusya'nın birinci olduğu final yarışmasında, mor ve ötesi 12. sırada sahneye çıkıp yarışmayı 138 puanla 7. olarak tamamlamıştır. Yarışma sırasında BBC yorumcusu Terry Wogan, grubun solisti Harun'u "uğursuz bir James Bond" olarak nitelendirdi.

11. Mor ve Ötesi - Uyan

Kuruluşunun 20. yılında, kült albümleri ‘Dünya Yalan Söylüyor’u ilk kez plak formatında Rakun & Rainbow45 Records etiketi ve EMI – Universal Müzik Türkiye dağıtımıyla hayranlarıyla buluşturdu.

12. Mor ve Ötesi - Melekler Ölmez

13. Mor ve Ötesi - Güneşi Beklerken

Evde ya da sokakta ol fark etmez, müzik ve müzik hakkında her şey @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarıyla senin yanında!

instagram.com/yuzdeyuzonline

twitter.com/yuzdeyuzonline

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir