Görüş Bildir
Haberler
Türkiye'nin de Sipariş Ettiği Askeri Uçak, İspanya'da Yere Çakıldı

Türkiye'nin de Sipariş Ettiği Askeri Uçak, İspanya'da Yere Çakıldı

ATKN
09.05.2015 - 17:22
İçeriğin Devamı Aşağıda

İspanya’nın Sevilla kentinde test uçuşu yapan ve Türk Hava Kuvvetleri için imal edilen Airbus A400M tipi askeri bir uçak kalkışa geçtikten kısa bir süre sonra yere çakıldı. 

AA'da yer alan habere göre; İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, ilk olarak 10 civarında kişiden oluşan mürettebatın yaşamını yitirdiğini söylemişti. Ancak daha sonra verilen bu rakam “en az üç ölü ve iki yaralı” şeklinde değiştirildi. Hastaneye kaldırılan iki kişinin durumunun ağır olduğu ve bir kişinin de kayıp olduğu bildirildi.

Airbus A400M tipi uçakların programından sorumlu olarak atanan İspanyol Fernando Alonso 6 Mart 2015 tarihinde düzenlediği bir basın toplantısında bu uçaklarda önemli teknik ve fabrika hatalarının tespit ettiklerini vurgulayarak bu yönde kendilerine gelen şikayetleri anlayışla karşıladıklarını belirtmişti.

İspanyol devlet televizyonu TVE, pilotların kazadan önce kontrol kulesiyle iletişime geçtiğini ve uçağın zorlandığını haber verdiklerini duyurdu. Kuleye bildirerek acil iniş yapan uçağın, yüksek gerilim hattı direğine çarptığı ve alev aldığı ifade ediliyor.

Türkiye için imal edilmişti

Türkiye için imal edilmişti

Bugün Sevilla’dan kalkış sırasında düşen 23 imalat numaralı A400M tipi askeri nakliye uçağı, Türk Hava Kuvvetleri için imal edildiği ortaya çıktı. İlk test uçuşu için havalanan uçakta tümü Airbus personeli olan 10 kişi bulunuyordu ve ulaşılan ilk bilgilere göre bu uçakta Türk personel yer almıyordu.

İlk uçuşunu yaptığı bildirilen uçak, kalkıştan sonra sola döndü. Ancak birkaç dakika uçmasının ardından teknik bir sorun yaşadı. Pilotlar kuleye acil durum bilgisi verdi ve geri dönmeye çalıştı. Ancak uçak, sola doğru keskin yatışta hızla irtifa kaybederek Coca Cola Fabrika’sının arazisine düştü.

Türkiye'nin ilk A400M'ini Abdullah Gül teslim almıştı

Türkiye'nin ilk A400M'ini Abdullah Gül teslim almıştı

Dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül 12 Mayıs 2014 tarihinde Türkiye'nin birinci A400M'ini teslim almıştı. 1.3 milyar dolarlık yatırımla altı ülkenin üretiminde ortak çalıştığı Airbus A400M'den 2018 yılına kadar Türkiye'ye 10 tane teslim edilecek.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Henüz teslim edilmemişti

Henüz teslim edilmemişti

Prosedürlere göre henüz Airbus’a ait uçak tamamlanacak yer ve uçuş testlerinin ardından kabul aşamasına geçecekti. Uçağın bu yıl içinde teslimatı planlanmıştı. Bu aşamanın bitmesine kadar A400M Fransız sivil havacılığına ait geçici tescilde uçuyordu.

Halen Türk Hava Kuvvetleri’nin envanterinde iki adet A400M bulunuyor. Bu uçaklar Kayseri Erkilet’te bulunan 12. Ana Ulaştırma Üs Komutanlığı’na bağlı 221. Filo’da görev yapıyor.

Gül, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel ile A400M'nin kokpitinde.

Airbus'tan ilk açıklama

Airbus kazadan sonra şu açıklamayı yaptı: “Türkiye için imal ettiğimiz MSN23 numaralı A400M Sevilla’da düştü. Olayla ilgili kriz masası oluşturuldu. Kazayla ilgili daha fazla bilgi geldiğinde sizlerle paylaşacağız.”

Almanya ve İngiltere uçuştan çekti

İngiltere Savunma Bakanlığı, yaptığı açıklamada önlem olarak A400M tipi uçağı uçuşlardan çekildiğini ve kazayla ilgili olarak daha fazla bilgi almayı beklediklerini söyledi. Almanya Savunma Bakanlığı da Hava Kuvvetleri bünyesindeki tek A400M tipi askeri nakliyat uçağının uçuşlardan çekildiğini açıkladı. 

Kaynak: AA, DHA, Sondakika.com ve Onedio

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0