Türkiye'deki Ünlü Gazetecilerin Mezun Oldukları Okullar

0PAYLAŞIM

Gazetecilik mesleğini icra eden bazı isimlerin gazetecilik bölümü mezunu olmadıklarını biliyor muydunuz? Bu gazetecilerin hangi okul ve bölümlerden mezun olduğuna bakalım.

O zaman içeriğe geçelim. 👇

1. Arabasına konulan bombanın patlaması sonucu yaşamını yitiren gazeteci Uğur Mumcu, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun.

Uğur Mumcu, 1969-1972 yılları arasında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde İdare Hukuku Profesörü olan Tahsin Bekir Alta'nın yanında asistanı olarak çalıştı. Yeni Ortam ve Cumhuriyet gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı.

2. Gazeteci ve sunucu olan Fatih Portakal, İstanbul Üniversitesi İşletme Bölümü'nü bitirdi.

Fatih Portakal, yüksek lisans yapmak ve yabancı dil eğitimi almak için Avustralya'ya gitti. Avusturalya da ünlü bir restoranı işletti. 1997 yılında Türkiye'ye döndükten sonra Star TV'de muhabir olarak çalıştı. 2005 yılında Mehmet Ali Birand'ın teklifiyle Kanal D'ye, 2010 yılında da FOX' a geçti.

3. Yaptığı çıkışlarla sık sık gündeme gelen Nevşin Mengü, Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi mezunu.

Yüksek lisansını Galatasaray Üniversitesi'nde tamamlayan Nevşin Mengü, 2005 yılında Habertürk'te muhabirliğe başladı. Bir süre sonra TRT Türk'ün İran Büro şefi olarak çalıştı. Onu en çok CNN Türk ekranlarında tanıdık.

4. Hain bir saldırı sonucu hayatını kaybeden gazeteci Abdi İpekçi, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu.

Abdi İpekçi, Yeni Sabah, Yeni İstanbul ve İstanbul Ekspres gibi gazetelerde spor muhabiri, sayfa sekreteri ve yazı işleri müdürü olarak görev yaptı. Milliyet Gazetesi'nin Yazı İşleri Müdürü oldu ve bir süre sonrada Genel Yayın Müdürlüğü'ne yükseldi.

5. Gazeteci ve Sunucu Balçiçek İlter, ODTÜ Psikoloji okudu.

Gazetecilik hayatına Cosmopolitan Dergisi'nde çeviriler yaparak başladı. 2002 yılında Sabah Gazetesi'nde ilk kadın Yazı İşleri Müdürü oldu. Bu dönemde köşe yazıları da yazdı ve siyasi söyleşileriyle öne çıktı.

6. Murat Bardakçı, Ankara Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nden mezun.

Büyük bir ilgi duyduğu Tarih alanında uzmanlaşan Murat Bardakçı, Hürriyet Gazetesi'nde yazdığı tarih makaleleriyle tanındı. 2009 yılında Habertürk Gazetesi'ne geçti. Şu anda Habertürk' te yazmaya devam ediyor.

7. Kübra Par, Marmara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden mezun oldu.

Boğaziçi Üniversitesi'nde yüksek lisansını tamamlayan Kübra Par, Habertürk' ün Web Haber Müdürlüğü'nü yaptı. Aynı zamanda Habertürk' ün "Açık ve Net" adlı televizyon programını sundu.

8. Ahmet Hakan, Bursa Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde okudu.

Ahmet Hakan bir süre Kanal 7 Kanal'ının Haber Müdürlüğü'nü ve Ana Haber spikerliğini yaptıktan sonra Yeni Şafak Gazetesi'nde köşe yazarlığı yaptı. Sabah'ta da çalışan Ahmet Hakan 2017'den itibaren Kanal D'de Ana Haber bültenini sundu ve Kanal D haber Dairesi Başkanlığı görevini yaptı.

9. Buket Aydın, İstanbul Kültür Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı mezunu.

TRT Türk'te program sunuculuğu yapmaya başlayan Buket Aydın, 2011'de NTV'ye geçti. 2018'de habercilik kariyerine Kanal D' de devam etti.

10. Selçuk Tepeli eğitimini Marmara Üniversitesi Fransızca Kamu Yönetimi Bölümü'nde tamamladı.

Habertürk Yayın Danışmanlığı, Gazete Habertürk hafta sonu ekleri Genel Yayın Yönetmeni görevlerini yürüttü. Selçuk Tepeli, Fatih Portakal'ın FOX' ta Ana Haber sunmayı bırakması üzerine onun yerine göreve geldi.

11. Türk gazeteci ve köşe yazarı olan Murat Yetkin, ODTÜ Makine Mühendisliği mezunu.

Gazetecilik hayatına Bülent Ecevit'in askeri yönetim altında çıkardığı Arayış Dergisi'nde başladı. BBC World Service, Deutsche Welle, AFP, Turkish Daily News, Kanal D, NTV, Sabah ve Radikal gibi yayın organlarında muhabirlik, editörlük ve haber yöneticiliği yaptı.

12. Cem Küçük, İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü'nü bitirmiştir.

Türkiye Gazetesi'nde köşe yazarlığı yapan Cem Küçük, gazetecilik kariyerine girişi editörlük yaparken tanıştığı Rasim Ozan Kütahyalı ile tanışmasıyla başladı.

13. Hürriyet Gazetesinin Ankara Temsilciliğinin yapan Deniz Zeyrek, ODTÜ ve Gazi Üniversitesi'nde Biyoloji ve Kimya okudu.

Deniz Zeyrek, gazeteciliğe 1994'te Evrensel'de başladı. 2018'den bu yana Sözcü Gazetesi'nde yazmaktadır.

👇

Türkiye'nin En Güvenilir Gazetecisini Seçiyoruz! - onedio.com
Türkiye'nin En Güvenilir Gazetecisini Seçiyoruz! - onedio.com
Yıllar Önce Bugünlere Işık Tutan Bir Gazeteci: Uğur Mumcu - onedio.com
Yıllar Önce Bugünlere Işık Tutan Bir Gazeteci: Uğur Mumcu - onedio.com
Sedat Peker Bu Sefer Yandaş 'Gazeteci' Küçük Hakkında Konuştu: 'Paramount Otel’in Beleşçi Sakinlerindensin' - onedio.com
Sedat Peker Bu Sefer Yandaş 'Gazeteci' Küçük Hakkında Konuştu: 'Paramount Otel’in Beleşçi Sakinlerindensin' - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
nesibe-tahir

1-İçlerinde bir tane bile 'Radyo ve televizyonculuk' bölümünü okumuş olan yok. 😯 2-Ahmet hakan İlahiyat fakültesi mi okumuş!? 😯

kartalicekaras1

belliydi zaten Ecenin dansina laf etmesi sana ne gavat dansta eder göt de sallaar 🤣

f.-e.

Bir tarafta hukuk bilen, siyaset bilen kaliteli gazeteciler, bir tarafta alakasız şarlatanlar...

Gizli Kullanıcı

1 tane radyo televizyon okuyan, gazetecilik bitiren yok. Siyasiler gibi adam doktor vekil oluyor başkan oluyor. Pezevenk git hayat kurtarsana.

kartalicekaras1

asdjaakaakssjssk🤣🤣🤣

Görüş Bildir