Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Türkiye Basın Özgürlüğünde Yine Geriledi: 180 Ülke Arasında 151. Sıradayız

 > 
125PAYLAŞIM

Sınır Tanımayan Gazeteciler, 2016 Dünya Basın Özgürlüğü raporunu Washington’da açıkladı. Basının en özgür olduğu ülkelerin başında ise Finlandiya, Hollanda ve Norveç oldu. Geçen yıl 49’uncu sırada olan ABD, bu yıl 41’inci sırada yer aldı. 180 ülkenin değerlendirildiği özgürlük karnesinde Türkiye ise sınıfta kaldı ve 2 sıra daha geriledi. Örgüt, 180 ülke arasında 151’inci sıraya düşen Türkiye’yi 'durumun zor olduğu' ülkeler arasında saydı...

Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütünün 2002’den bu yana yayımladığı ve çok seslilik, bağımsız basın, oto sansür, şeffaflık, yasal düzenlemeler, altyapı ve gazetecilere yönelik saldırıların ölçüt alındığı raporunda Türkiye, Rusya’nın da gerisinde kalarak 151’inci sıraya düştü.

2015 raporuna göre 2 sıra daha gerileyen Türkiye, Tacikistan ile Demokratik Kongo Cumhuriyeti arasında yer aldı

Türkiye, Rusya, Ukrayna ve eski Sovyet Cumhuriyetleri ile birlikte bölge açısından da değerlendirildi ve 34 sıra düşen Tacikistan’ın ardından ikinci gerileyen ülke oldu. Rusya, rapora göre 4 sıra yükselerek 148’inci sırada yer aldı.

'Erdoğan’ın gittikçe büyüyen otoriter yönetimi ve yöneticilerin gösterdiği paranoya, hali hazırda kutuplaşmış bir toplumdaki çatlağı daha da derinleştirdi'

Amerika'nın Sesi'nden Dilge Timoçin'in haberine göre raporda “Türkiye’de gerilemeye yol açan karmaşa, Suriye’deki çatışmalar ve PKK ile mücadelenin yeniden başlamasından kaynaklanıyor” dendi ve Ankara şu cümlelerle eleştirildi: 

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gittikçe büyüyen otoriter yönetimi ve yöneticilerin gösterdiği paranoya, hali hazırda kutuplaşmış bir toplumdaki çatlağı daha da derinleştirdi.”

12 Madde ile Basında 'Devlet Baskısı' ve Yüz Yıllık Tarihi - onedio.com
12 Madde ile Basında 'Devlet Baskısı' ve Yüz Yıllık Tarihi - onedio.com

'Daha da kötüleşemeyeceğine inanırken, her zaman hayret ettiğimiz sürprizlerle karşılaşıyoruz'

RSF ABD Direktörü Delphine Halgard

Örgütün ABD Direktörü Dephine Halgand, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Alman bir komedyene hakaret davası talebini de değerlendirdi. Almanya’nın izin verdiği soruşturma ile ilgili Halgand, “Türkiye’nin uzun ve üzücü listesindeki bu son suistimal, gelecek raporda sayısal kriterler arasında göz önünde bulundurulacaktır. Bu kriterler suistimallerin, tutuklanan ya da saldırıya uğrayan gazetecilerin, başlatılan yasal süreçlerin sayısıdır. Bu durum, Türkiye’nin sıralamasını doğrudan etkiliyor. Bu yıllardır böyle. Daha da kötüleşemeyeceğine inanırken, her zaman hayret ettiğimiz sürprizlerle karşılaşıyoruz” dedi.

ABD ilk 40’a giremedi...

Basının en özgür olduğu ülkelerin başında ise Finlandiya, Hollanda ve Norveç oldu. Geçen yıl 49’uncu sırada olan ABD, bu yıl 41’inci sırada yer aldı. ABD’nin ilk sıralarda yer almamasının en büyük nedeni ise gazetecilerin haber kaynaklarını ve muhbirleri kontrol etmekteki baskıcı tutumu.

Casusluk yasası altında yapılan soruşturmalar en fazla Obama yönetiminde yapılmış durumda

Ayrıca başkanlık kampanyalarını izleyen gazetecilerin aday adaylarından gördükleri kötü muamele de rapora girdi.

Listenin son üç sırasını ise Türkmenistan, Kuzey Kore ve Eritre paylaştı.

Türkiye'de basın sizce özgür mü?

Evet
Hayır
Gerektiği kadar

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir