Görüş Bildir
Haberler
Turizmciler: Tatile Değil, Sandığa Gidin

Turizmciler: Tatile Değil, Sandığa Gidin

ATKN
26.10.2015 - 19:58 Son Güncelleme: 27.10.2015 - 10:21

Turizm cenneti Ege Bölgesi'ndeki turizmciler, Cumhuriyet Bayramı tatilinin hafta sonuyla birleştirilmesinin ardından yeni rezervasyonların yapılmadığını kaydetti. Marmarisli turizmciler, her zamankinin aksine bu kez tatilcilere 'gelmeyin' çağrısı yaparak, sandığa giderek vatandaşlık görevlerini yerine getirmelerini istedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Seçim mi, tatil mi?

Cumhuriyet Bayramı tatilinin hafta sonuyla birleştirilmesinin ardından ülkede 'seçim mi, tatil mi?' sorusunu akla getirdi. Ülkenin önde gelen tatil merkezlerinden Bodrum ve Marmaris'teki turizmciler, ilk kez tatilcileri kente davet etmedi. Aksine sandığı hatırlatıp, seçmenlerin tatil yerine oy kullanarak vatandaşlık görevlerini yerine getirmelerini istedi.

'Halkımız bu konuda duyarlı'

Güney Ege Turistik Otelciler Birliği (GETOB) Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Bülbüloğlu, 'Bu sefer 'Marmaris'e gelmeyin' diyoruz. Halkımız bu konuda duyarlı. Seçim zamanı herkes sandığa gideceği için çok ta talep görmedi. Bizler de 'gelmeyin' diyoruz. Biz defalarca sizlere 'Marmaris'e gelin' diye açıklamalar veriyorduk. Şimdi kimse gelmesin ve vatandaşlık görevini yapsın diyoruz. Şu an tatil için bir talep yok. Sadece şehir dışında yaşayan ve burada oy kullanacak kesim mevcut. 1 Kasım seçimlerinden sonra herkese kapımız açıktır. 3 Kasım tarihinden itibaren kış mevsiminde ciddi talep mevcut. 3 yıldız ve üzeri her şey dahil sistemi çalışan nitelikli otellerimiz yüzde 60 doluluk yaşayacak. Tekrar söylüyorum kesinlikle Marmaris'e seçim döneminde gelmeyin' dedi.

'Tatil için talep gelmedi'

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Marmaris Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı İsmail Özbozdağ da, 'Marmaris'e şu ana kadar tatil için talep gelmedi. İnsanlar evlerinde otursunlar, oylarını kullanıp vatandaşlık görevini yapsınlar. Bu seçimler bizim için çok önemli. Ülkenin huzuru için önemli. Tek turizm değil, ülkenin yaşamı acısından önemli. Marmaris'e yakın şehirlerden ilçemize tatil için gelip sonra gider oyumu kullanırım diyerek gelmeyi düşünen de yok. Tüm seçmenlere sesleniyorum. Evlerinizde oturun ve oyunuzu kullanın. Marmaris'e bu tatilde gelmeyin' dedi.

'Bodrum'da ekstra bir tatil isteği yok'

Bodrum Otelciler Derneği (BODER) Genel Sekreteri Orhan Kavala, sürenin insanları tatil fikrine yöneltmesine rağmen, talep olmadığını belirterek, 'Sürenin uzun olması, insanların tatil fikrini kamçılıyor. Gördüğümüz kadarıyla Bodrum'da, şu ana kadar tatil rezervasyonu talebi olmadığı için insanlar büyük ihtimalle 1 Kasım'da oylarını kullanmak amacıyla, sandığa gidecekleri bölgelerdeki alanları tercih ediyorlar. Bodrum'da ekstra bir tatil isteği yok' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

'Doluluk oranlarına bir katkı sağlamayacak'

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Ayık, Cumhuriyet Bayramı ile birlikte tatilin 4.5 güne çıkarılmasının, Antalya'da turizm rezervasyonlarda artışa neden olmadığını belirtti. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın ardından Türkiye sandık başına gideceği için, kısa süreli seyahatlerin hareketlenebileceğini aktaran Osman Ayık şöyle dedi:

'Okulların 30 Ekim Cuma günü ve 2 Kasım Pazartesi günü tatil edilmesi, konaklama tesislerinin doluluk oranlarına bir katkı sağlamayacak. Bayramın ardından insanlar sandık başına gideceği için tatil yerine sandığı tercih etmiş görülüyor. Seyahatlar 1- 2 günlük sürelerle sınırlı kalacaktır. Günübirlik ya da kısa süreli seyahatlerin ağırlık kazanacağı bir haftaya giriyoruz.'

'Turizme değil, sandığa katkısı olacak'

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Antalya Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Kerim Çavuşoğlu da, 30 Ekim ve 2 Kasım günü okulların tatil edilmesinin turizme değil, sandığa katkısının olacağını söyledi. 29 Ekim'den 3 Kasım tarihine kadarki süreçte insanların tatil yapmak için otellere gitmek yerine kısa süreli seyahatleri tercih edeceğini kaydeden Kerim Çavuşoğlu şöyle konuştu:

'1 Kasım seçimleri Türkiye'nin geleceği açısından çok önemli olduğu için herkes oyunu kullanmak için ikametgahının bulunduğu adreste bulunmayı tercih etmiş görülüyor. Yerli turistin tercihi, 5 günlük süreyi tatil yaparak değerlendirmek yerine 1- 2 günlük seyahat. Zaten talep de bu yönde. Örneğin benim ailem pazar gününe kadar Bursa'ya gidip gelmeyi planlıyor. Pazar günü de vatandaşlık görevini yerine getirmek amacıyla yine Antalya'da olmayı planlıyor.'

DHA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
180
11
1
1
1
0
0