TRT Haber, 'Türklerin Zafer Ayı' Yayınında 30 Ağustos'un Tarihini Yanlış Yazdı

168PAYLAŞIM

30 Ağustos Zafer Bayramı öncesi TRT Haber’de yapılan yayında 30 Ağustos'un tarihi yanlış yazılınca, sosyal medyada 30 Ağustos'un anılmadığı iddiası ortaya atıldı.

'Türklerin Zafer Ayı' başlıklı bir tablonun ekrana getirildiği TRT Haber Özel Yayınında Ağustos ayında kazanılan zaferler verilirken, 30 Ağustos'un tarihi yanlış yazıldı.

Programın ilerleyen kısımlarında Ağustos ayında kazanılan zaferler 'ilk beşli tablo'da geçmişten bugüne olarak veriliyor.

Ardından ise ikinci tabloya geçiliyor ve burada da dörtlü bir tablo var.

Dörtlü tabloda ise Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Savaşı da var. Ancak tarih yanlış yazılmış. 29 Ağustos 1521 olarak yazılan ibarenin, Taarruz’un tarihi olan 26-30 Ağustos 1922 olması gerekiyordu

Teyit.org'un incelediği olay için ise, hatanın büyük ihtimalle bir önceki tabloda bulunan Belgrad’ın Fethi’nin şablonunun olduğu gibi Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Savaşı için de kullanılmış olmasından kaynaklı olduğu söylendi.

26 Ağustos 2020 saat 21.00’da TRT Haber’de Özel Yayın ibareli olarak ekranlara gelen o yayın:

Özel Yayın’ın bitmesinin ardından 00.00’da başlayan Gece Bakışı adlı bültende ise o hata düzeltildi.

Bültende yer alan “Türklerin Zafer Ayı” isimli görselin ikinci dörtlü tablosunda Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Savaşı’nın tarihi 26-30 Ağustos 1922 olarak düzeltilmiş.

Kaynak: Teyit.org

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir