Görüş Bildir
Haberler
Taha Çakmak Kimdir, Yeni Görevi Ne? TCMB Başkan Yardımcısı Taha Çakmak Oldu

Taha Çakmak Kimdir, Yeni Görevi Ne? TCMB Başkan Yardımcısı Taha Çakmak Oldu

Taha Çakmak, Resmi Gazete yayımlanarak yürürlüğe giren kararname ile Merkez Bankası Başkan Yardımcısı oldu. Dün akşam gerçekleştirilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun görüşmesi sonrasında Merkez Bankası yönetiminde değişiklik yapıldı. İki başkan yardımcısı görevden alınırken, Taha Çakmak başkan yardımcılığı görevine atandı. Alınan kararlara dolar hızlı tepki gösterdi ve tarihi zirvesini gördü. Vatandaşlar, Taha Çakmak hakkında araştırma yapıyor. Peki, Taha Çakmak kimdir? Taha Çakmak’ın görevi nedir? Taha Çakmak kim yerine atandı? İşte Merkez Bankası’na atanan Taha Çakmak hakkında bazı bilgiler…

İçeriğin Devamı Aşağıda

Merkez Bankası’nda Üst Düzey Değişiklikler

Merkez Bankası’nda Üst Düzey Değişiklikler

Dün akşam yayınlanan kararname ile Merkez Bankası’nda önemli değişiklikler yapıldı. TCMB Başkan yardımcıları Semih Tümen, Uğur Namık Küçük ve Para Politikası Kurulu Üyesi Abdullah Yavaş görevlerinden alındı. Başkan Yardımcılığına Taha Çakmak getirilirken Para Politikası Kurulu Üyesi olarak da Yusuf Tuna atandı.

TAHA ÇAKMAK KİMDİR?

1981’de Elazığ’da doğan Çakmak, Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İngilizce İşletme Bölümünü bitirdi.

Yüksek lisansını ise İngiltere’de bulunan Exeter Üniversitesi’nde tamamladı.

Taha Çakmak Daha Önce Nerelerde Çalıştı?

Taha Çakmak Daha Önce Nerelerde Çalıştı?

Taha Çakmak, 2004 yılında Deloitte Touche & Tohmatsu’da Denetçi, 2005 yılında Sosyal Sigortalar Kurumunda Müfettiş Yardımcısı olarak görev yaptı.

2005-2019 yıllarında Ziraat Bankası AŞ’de Teftiş Kurulu Müfettişi, Operasyon Merkezi Bölüm Başkanlığı İş Tasarımı Yöneticisi, Ankara Perakende Şube Yöneticisi, İnsan Kaynakları Bölüm Başkanı ve Ankara Kamu Kurumsal Şube Yöneticisi olarak görev alan Çakmak, 2019-2021 yıllarında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunda (BDDK) Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü.

Taha Çakmak, 14 Ekim 2021'de Resmi Gazete'de yayımlanan atama kararıyla Merkez Bankası Başkan Yardımcısı oldu.

Bu Haber De İlginizi Çekebilir

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Yağız Kemancı

Yine şaşırmadık..Yine ekonomiyle alakası olmayan birisi ekonomiyi yönetecek.Çırpındıkça daha da batıyoruz.Umarım ben yanılırım.