Sosyal ve Politik Meselelerle Derdini Müziğe Taşımış 13 Türkçe Şarkı

10PAYLAŞIM

Müziğin sadece kulağa değil kimi zaman vicdanlarımıza ve yüreğimize de hitap etmesi gerekir. Çünkü sanat biraz da budur... Hem ne demişler "söz, kılıçtan keskindir." 

İşte biz de sizler için her şeye rağmen sözünü sakınmadan döneminin sosyal ve politik meseleleriyle hemhal olmuş, sanatla buluşturmuş müzisyenleri eşsiz şarkılarıyla buluşturmak istedik.

1. Cem Karaca - Raptiye Rap Rap

"Liberal, miberal malı kap, götür al rap rap / Eriyor liralar mark al dolar al rap rap / Bul bir kaşalot toriğini işlet rap rap"

Cem Karaca efsanesinin 1992'de Nerede Kalmıştık? adlı albümünde yer verdiği bu ikonik şarkısı, esasında Türkiye askın tarihininin geneline bir eleştiri. 80 darbesinden Özal'a, Demirel'den Bush'a kadar birçok meselede söyleyecek sözü olan bir şarkı bu.

2. Fikret Kızılok - Demirbaş

"Hak hukuk düzen vardı / Çüş demesi çok zordu / Ortaokul biterken / Yine ihtilal oldu"

Fikret Kızılok'un dönemine damgasını vuran ve bugün klasikleşen şarkısı Demirbaş; küçüklüğünden şarkıyı yazdığı 90'lara kadar olan Türkiye siyasi tarihini özetlediği şarkısında yedi kez hükûmet kurmuş ve nesilleri etkilemiş bir siyasi figürden bahşediyor: Süleyman Demirel.

3. Yaşar Gaga Ft. Tarkan, Sezen Aksu - Ceylan

"Ah gözümün yaşı sel Selanik / Diyarbekir’e bir türkü selalık / Gezme ceylan bu dağlarda gezme / Gece gerdanlık gündüz mezarlık"

Sezen Aksu'nun 2009'da üzerine düşem havan topu sonucu ölen 12 yaşındaki Ceylan Önkol için yazdığı ve Tarkan ile birlikte seslendirdiği bu ağıt; Yaşar Gaga’nın 'Alakasız Şarkılar' adlı albüm projesinde yer almıştı.

4. Moğollar - Bi' Şey Yapmalı

"Birisi oy peşinde / Öteki rant işinde / Kıyamet değilse bile / Bir şey kopmalı"

Moğollar'ın 1996 çıkışlı Dört Renk adlı albümünde yer alan bu unutulmaz şarkı, 16 yaşında İstanbul Alibeyköy'de öldürülen İrfan Ağdaş'ı konu alır.

5. Sansar Salvo feat Yener - Gökyüzü

"Benim sol yanım deniz, sağ yanım yok / İşsiz kaldığımdan beri sağ yanım yok"

Hem ekonomik hem sosyal eleştirili sözleriyle Türkçe rap'teki politik şarkıların temsilcilerinden biri de Gökyüzü...

6. Selda Bağcan ft Boom Pam - Yuh Yuh

"Yuh yuh, yuh yuh soyanlara / Soyup kaçıp doyanlara / İnsana kıyanlara / Yuh nefsine uyanlara, yuh!"

Politik şarkılardan bahsederken herkesin aklına ilk gelenlerden biri de hiç kuşku yok bu şarkıdır. Sözleri Aşık Mahsuni Şerif'e ait olan Yuh Yuh yıllar içerisinde çok sayıda yeniden yorumlansa da en unutulmazlarından biri Selda Bağcan'ınki oldu.

7. Barış Manço - Halil İbrahim Sofrası

"Alnı açık, gözü toklar buyursunlar baş köşeye / Kula kulluk edenlerse ömür boyu taş döşeye"

Barış abi, o incelikli kalemiyle unutulmaz bir şarkı bırakmış müzik camiasına.

8. Aşık Mahzuni Şerif - Zalım

"Dünya zalimler dünyası / Giden zalim gelen zalim..."

Yine onlarca kez yeniden yorumlanan bir Mahzuni şarkısı daha. Son zamanlarda Ceylan Ertem'in yorumuyla yeniden gündem olsa da aslında bu şarkı eskimeyen bir klasik olarak müzik literatüründe. Toplumsal yozlaşmayı tanımlayan da en naif örneklerden biridir bu şarkı.

9. Kurban - Yobaz

"Bu dünyadan kar sağlayan kirli bir el var / Zorla kesilen haraçla bir dünya doyar..."

Kurban'ın 2010 çıkışlı Sahip adlı albümünde yer alan Yobaz, hem sound'u hem de sözleriyle sert bir şekilde toplumsal ve bireysel yozlaşmayı işliyor.

10. Aylin Aslım - Güldünya

"Binbir yarayla, tek bir kurşunla / Gitti Güldünya / Kim farkında, kimin umrunda / Yandı bir dünya"

Aylin Aslım'ın 2005'te çıkardığı Gulyabani adlı albümünde yer alan bu şarkı, 2004'te "töre" sebebiyle ağabeyi tarafından öldürülen Güldünya Tören için yazıldı.

11. Tencere Tava Havası

"Amman amman, bıktık valla / Amman amman, şiştik valla / Bu ne kibir, bu ne öfke / Gel yavaş gel, yerler yaş"

Esasında Gezi Direnişi döneminde Kardeş Türküler tarafından yazılan ve seslendirilen bu kıpır kıpır fakat bir o kadar da eleştiri gücü yüksek şarkı geçtiğimiz aylarda Grup Yorum üyeleriyle dayanışmak için bir grup Yunanistanlı müzisyen tarafından yeniden seslendirildi.

12. Duman - Eyvallah

"Saldırın bana utanmadan, sıkılmadan / Gözlerim yanar ama ezilmedim, azalmadım"

Şarkıyı Gezi'den önce yazıp bestelediklerini söyleyen Duman üyeleri, şarkıyı direnişin ilk günlerinde yayınlayınca adeta direnişinin sembol şarkılarından biri oluverdi Eyvallah.

13. Yash-Ar - Nefrete Kine Karşı

"Önemli değil hangi ırktan olduğu / Önemli değil hangi dinden olduğu / Önemli olan insan olduğu..."

Yaşar Kurt ve Arto Tunçboyacıyan'ın bir araya gelerek oluşturduğu Yash-Ar, 2007'de öldürülen Hrant Dink için yazıldı.

Evde ya da sokakta ol fark etmez, müzik ve müzik hakkında her şey @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarıyla senin yanında!

#yüzdeyüzmüzik artık #yüzdeyüzonline!

Online konserler, ilginç bilgiler ve müzikle ilgili diğer her şey için @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarını takip et!

instagram.com/yuzdeyuzonline

twitter.com/yuzdeyuzonline

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
baboshako

Murder King in Demokrasi başta olmak üzere çoğu şarkısı, Duman dan Gözleri Kanlı, Köpekler; Mavi Sakal dan Balta, Başladım Yürümeye; Barış Akarsu Vurdum En Dibe Kadar, Yeter Be sarkilari aklıma gelenler

baboshako

Murder King in Demokrasi başta olmak üzere çoğu şarkısı, Duman dan Gözleri Kanlı, Köpekler; Mavi Sakal dan Balta, Başladım Yürümeye; Barış Akarsu Vurdum En Dibe Kadar, Yeter Be sarkilari aklıma gelenler

alestatorni

Kurban - Yobaz ; "Sen, yobaz efendine inanmayanın canını al / Sen, düzenbaz efendinin haramından payını al "

Görüş Bildir