Seçimden Sonra Herkesin Kafasında Oluşan Deli Sorulara Muharrem İnce'den En Net Cevaplar Geldi

2.2bPAYLAŞIM

24 Haziran seçimleri geldi geçti ama kafalardaki sorular henüz geçmiş değil. En çok da Muharrem İnce'ye yöneltilen sorular vardı bildiğiniz gibi. Hürriyet gazetesi yazarı Ayşe Arman, Muharrem İnce ile röportaj yaparak kafalardaki o malum soruları tek tek sordu ve cevaplarını aldı. Bu röportajdan bazı satır başlarını sizler için derledik.

Şiirlerinizin de ‘tutkulu’ yerlerinin altı çizildi, etrafta dolaştı. Rahatsız etmedi mi?

Hiç problem değil. Onları ben yazdım, arkasındayım. Yaptığım hiçbir şeyden pişman değilim. Öfkem yapamadıklarıma...

Mitinglerde büyük kalabalıklar vardı ama oylara yansımadı. Neden? İstanbul mitingine 5 milyon insan gelmedi mi mesela? Rakamlar abartılı mıydı? Yoksa gelenler oy mu vermedi?

Mitinge gelenler oy vermemiş olabilir, dinlemeye gelmiş olabilir ya da seçmen olmayabilirler. Daha genç olabilir, 17 yaşında olabilirler. Ya da mükerrer olabilirler, yani hem Kocaeli mitingine gelir hem İstanbul mitingine gelir. Bunun çok çeşitli nedenleri var. Ama benim aldığım o 15 milyon oy, az mı? Her üç kişiden birinin oyunu almışım! Bundan sonra her iki kişiden birinin oyunu almaya çalışacağım! Hedefim bu.

En büyük hata neydi peki?

Geç açıklandım! 50 günde ancak bunu yapabildik. Bunun 100 gün olduğunu düşünün. Örneğin 13 ile gidemedim, 68 ile gittim. O 13 ile de gitmek isterdim.

Peki o gece niye ses vermediniz? Ortadan kayboldunuz. Tamam, “Tam emin olmak istedim, bekledim” dediniz. Ama bu millet ikna olmadı. Tehdit edildiğinizi, Afgan askerlerinin geldiğini, iç savaş çıkmasını önlemek için tavır değiştirdiğinizi filan söylüyorlar. Bunlara ne diyeceksiniz?

Komik bunlar, gülüyorum. Olacak şey mi? Bir yere kaçmadım, kaçırılmadım, karım da kaçırılmadı! Deli saçması bunlar! Perde arkasını tam anlatayım: 16.50’de YSK’ya gittim. Saate baktım, tam 6 dakikada. Sonra geri döndüm karargâh yaptığımız yere. O zaman da saate baktım, 7 dakikada gelmişim. Yani ben sadece 6-7 dakikalık bir mesafedeydim. Yanımda kimler vardı? CHP’nin grup başkanvekili Engin Altay, Meclis Başkanvekili Yaşar Tüzün, eşim, kardeşlerim vardı. Sistem kurulmuştu, televizyonlar vardı, bana seçimde yardımcı olan bürokratlar vardı. Adım adım Türkiye’yi oradan takip ediyorduk. Islak imzalı tutanaklar nereye geliyor? Partiye geliyor. E sen de takip ediyorsun. Ortada benim YSK’nın önüne gidip “Çaldırmayacağım size, yaptırmayacağım!” diyeceğim bir şey yok ki! YSK kötü bir karar aldı mı? Almadı. Peki elimizdeki ıslak imzalı tutanakta ne yazıyor? Muharrem İnce 150 oy, işlenen de 150 oy yazıyor. E ne diye bağıracaksınız? Anormal olan, müdahale gereken bir durum yoktu ki!

Neden o gün ceketinizde Türk Bayrağı rozeti yoktu?

E çünkü yolda giderken ayran döküldü ceketime! Ben de o anda ceketi değiştirdim ve unuttum rozeti takmayı. Engin Altay’a böyle bir yorum gelmiş, bana söyledi, inanamadım dikkat ettikleri şeylere, hemen taktım. Ama yani bundan çeşitli mesajlar çıkarmak akıl kârı mı? Bunlar paranoyak! İnanın böylelerinin desteği olmaması daha iyi. Resmen kötülük yapıyor. Türkiye’de böyle kime hizmet ettiği belli olmayan bir kesim var. Sözde Atatürkçü, sözde cumhuriyetçi ama aslında değil, ortalığı karıştırmaktan başka bir şey yapmıyorlar!

Önce “Sandıkları terk etmeyin!” dediniz. Daha sonra “YSK’nın önünden ayrılmayın!” dediniz. İnsanları motive ettiniz, sonra yok oldunuz. Haliyle insanlar şaşırdı, sizden bir açıklama bekledi, yapmadınız.

Ben, “Sandıklardan hiçbir şart altında ayrılmayın” dedim. Ve sonucu bekliyordum. Yüzde 50.6 çıksaydı ne yapacaktım? YSK’nın önünde tek tek oyları saydıracaktım. Ama çıkmadı. Millet de şuna takılmış, “Bir milyon 300 bin oyluk dalavere varsa, ikici tura kalabilirdin.” Peki bu şartlar altında ikinci tura kaldığımda, parlamento çoğunluğu da iki partinin elinde -Cumhur ittifakının elinde- ve siz yüzde 49.7 ile kaldınız. Ertesi turda alabileceğinizi mi düşünüyorsunuz? Mümkün değil ki! Tekrar ediyorum, hırsızlık olmuş mudur? Her seçimde olduğu gibi bu seçimde de olmuştur! Ama sonucu değiştirecek bir hırsızlık değil, bunu anlatmaya çalışıyorum. Ben bahane üretmem. Ben 15 milyon oy almışım, rakibim 25 milyon. Bir dahaki sefere o 25 milyonu ben nasıl alırım diye uğraşırım. Karşıdakini küçüksemek bir işe yaramaz!

Heyecanlandırdığınız kitlelerde bir bozgun havası yaşanmadı mı? Bir daha böyle bir rüzgâr yakalanabilir mi?

Çok daha fazlasını yakalarız, emin olun! 
Bu rüzgâr 50 günlük, 500 günlük bir rüzgârı düşünebiliyor musunuz?

Kılıçdaroğlu’nun “Şimdi ben kalkıyorum bu koltuktan, sen gel Muharrem kardeşim” demesi mi gerekiyor sizce?

Ben kurultay istemeyeceğim, kesinlikle böyle bir talebim olmayacak! Ama CHP örgütleri göreve davet ederse, kendisi de “Ben ayrılacağım” derse, hazırım. Ama burası çok önemli. Sakın yanlış bir şey yazılmasın: Ben karşısına çıkıp rakip olmayacağım! Beni cumhurbaşkanı adayı yapmış bir genel başkanın karşısına çıkıp böyle bir vefasızlık yapmam!

 Yeni bir parti?

Hayır, öyle bir şey yok. İllere gittiğimde de sadece CHP binalarını ziyaret etmeyeceğim. İttifakın diğer partilerini de ziyaret edeceğim. Ben bu 15 milyon oyu nasıl 30 milyon yaparız derdindeyim.

Seçim gecesi CHP yöneticilerinin, AA verilerine inanmayıp “YSK sonuçlarını bekleyin!” açıklaması stratejik hata mıydı?

Bence öyle...

İsmail Küçükkaya’ya yolladığınız “Adam kazandı” mesajı hâlâ tartışılıyor. Hatalı buluyor musunuz kendinizi?

-Evet, hatalıyım

Gazeteciye, “Bunu yazma!” demezseniz yazar. Bu kuralı unuttunuz mu?

- Ben gazeteci olsaydım “‘Tayyip Erdoğan kazandı’ diye mesaj attı İnce” derdim. ‘Adam’ lafını kullanmazdım. Gazeteci gazeteci olsun bir itirazım yok ama insanlığımız da bir kenarda dursun!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
zesege

Dünyada hiç bir otokrat yapıştığı koltukta kalmamış. En azondan ecel var, ölür yerine başkası gelir o da İnce olsun diyor bir kezim insan. Lütfen biz işimizi şansa değil İnce'nin zekasına bırakalım. otokrasi yaşayamaz ancak insan svegi ve saygıyla yolda olursa delemeyeceği dağ, yıkamayacağı set, ulaşamayacağı hedef yoktur. 50 Günde bu rüzgarı yaratan ve yılmadan yola devamda olan, şehir şehir gezmeye devam eden kendisine destek olmuş bütün ittifak partilerine de saygılı davranan İnce için üzülmdim, sevindim. Batık ve batık olduğu gizlenmiş bir ekonomi devralmaktan kurtuldu bence :) O ekonomiyi yaratanlar bunların sonuçlarını yaşayacaklar ve yaşatacaklar, sonra hepimiz daha aydınlık bir hayat için daha kararlı adımlar atacağız diye düşünüyorum. Karanlık çabuk yayılır ancak dağılması için bir kibrit ışığı bile yeterli olur :) İnce'nin ışığı giderek sönmeyen kaynak gibi olacak bence :)

mistikschaeffer

Tayyip ölümsüz değil , elbet yerine başkası gelecek. Ve Muharrem inceyi o koltuğa oturtmaktan büyük onur duyarız :)

deadpunch

ulan adam kendi memleketinde oy alamadı siz adama oy verip destekliyorsunuz :) götünüzden kahraman uyduruyorsunuz..2. atatürk diyecek kadar utanmazsınız. milletvekiliği için hdpye cumhurbaşkanlığı için inceye verecek kadar malca bir taktikle atatürkçüyüz diye dolaşıyorsunuz. her şeyi geçtim seçim bitti adam sizi zikine bile takıp açıklama yapmadı gelmiş burada adamı adamdan daha çok savunuyorsunuz her siyasetçi sizin gibi harbiden koyun seçmen ister + chp gibi merkez sağ partiyi içi palyaçolarla dolu sol partiye çevirip atam izindeyiz diye bağırıyorsunuz Atatürk harbiden bu ortamı görse değil ittifak tek askerinin canına kast eden hdp yi haritadan silerdi

enk-capital

Akplilerin yaptığı tutarsızlıkları, döneklikleri, koyunlukları saysak burdan köye yol olur. Dinime küfreden müslüman olsa misali.

deadpunch

Akplilerin yaptığı tutarsızlıkları, döneklikleri doğru kabul aksini iddaa etmiyorum ama sizinki akp den beter onu anlatıyorum partizanlık yapma bu muhalefetle akp yi anca rüyalarda sasndığa gömersiniz

emrehan-pekoren

Merak etme, AKP'lilerin yaptığı tutarsızlıklar HDP'ye oy veren CHP'lilerden daha fazladır. Çözüm Süreci döneminde Öcalan'ı yüceltenler, yere göğe sığdıramayanlar AKP'lilerdi. Çözüm Süreci'ne karşı çıkan muhalifleri yine hain yapan AKP'lilerdi. Daha doğrusu doğrudan AKP'li milletvekilleriydi demek doğru olur. Burada HDP'ye oy veren sadece CHP'nin %3 bilemedin en fazla %4 gibi bir seçmeni. AKP'nin mecliste tek başına boru öttürememesi için yapıyorlar onu da.

goruncekadam

Benim başkanım bu adamdır. Uzun uzadıya analiz kasıp nasıl biri olduğunu anlatmaya gerek yok. Şöyle bir adamın neden akp vb tarafında çıkmadığı için hayıflanan insanlar gördüm . 15 Milyon oy aldı bu adam. Hele ki ülkenin yarısından fazlası onun partisine dinsiz parti gibi yakıştırmalar yaparken %30 oy aldı. Hele ki Endüstri 4 'ü anlatması çok yerinde bir hareket. Vizyon sahibi bir politika en azından bizi bu boktan çıkaracak ekonomi politikalarını üretecek adamları bulup devlete kazandırabilirdi. Ayrıca akp Kemal Derviş'in ekmeğini yedi bunca zaman ama artık ülke çöküşe geçiyor.Ekonomiden gram anlamıyorlar ki tayyip 3 gün boyunca UK'da ağladı. Ben bu adamın arkasından yürürüm. Tanışma fırsatım olsa oturur konuşmasını dinlemek isterdim.

koray-polat

Kesinlikle katılıyorum. Ama CHP'den aday olup alacağı oy anca budur. Öyle bir CHP imajı yarattı ki baştaki, CHP'nin bu imajı kırması çok çok zor. Dolayısıyla ya parti kurması lazım yada bağımsız olması lazım.

goruncekadam

Akp ilk defa çoğunluğu yakalayamadı ve akp-tayyip arası fark çok büyük şeylere gebe. Akpnin elinde din kitabı kartı oldukça akp ancak ekonomi ile çökebilir. İnce de daha çok ekonomi alanında konuştu ama dolarla alış-veriş yapmadığını söyleyebilen halka endüstriyi nasıl anlatacak ki. Bu yüzden İnce'nin %30 alması muazzam bir şey. Ayrıca dindar-dinci-sağcı ne dersen de bu kesimin bel kemiği 'para'dır. O yüzden ekonomik krizle gelen krizle gider.

viyol10sel

Doğma büyüme Atatürkçüyüm, Atatürk'ten başka lider de tanımıyorum, O'nun yüzde 5 seviyesine yaklaşanı bile henüz görmedim. Buna rağmen ilk 3 oyumu Atatürk'ün partisi CHP'ye vermedim. Her zaman Deniz Baykal ve Kılıçdaroğlu gitmeden oy vermeyeceğim dedim. AKP-Fetö tiyatrosuyla ne zaman ki ülkemde artık iş ciddiye bindi Davutoğlu döneminde hayatımda ilk kez CHP'ye oy verdim. Bu seçimde de M.İnce'ye çok güvendim ilk kez bir CHP liderine bu kadar inandım güvendim ve oyumu kullandım. Ama seçim gecesi ve sonrasında yaptıklarıyla büyük bir balon ve fiyasko olduğu ortaya çıktı. Evet çok sempatik, dobra, samimi, iyi bir insan. Ama beni bizi 15 milyonu hiçe sayan çöp tenekesi yerine bile koymayan, yalandan da olsa seçime, seçimde yapılan binlerce hileye ses çıkarmayan çıkaramayan, bekleyin sandıklardan kesinlikle ayrılmayın ve açıklama yapacağım dedikten sonra çıkıp 30 saniye de olsa açıklama yapmayan sözünü tutmayan biri olsa olsa kızılay kolu başkanı olur ülkenin lideri olamaz...

Görüş Bildir