Savaş, Suikast, Töre Cinayeti, Deprem! Hikayesini Öğrenince Dumura Uğrayacağınız Tarihi Olayları Anlatan 15 Muhteşem Şarkı

231PAYLAŞIM

Anlattığı olayla anlam kazanan şarkıları sizler için derledik. Keyifli okumalar!

Kaynaklar:  1 2 3 4 5 

1. Sezen Aksu - Zelzele

“Bu gece şehirde bir tevekkül var

Can alışverişte, her taraf pazar 

 Ayaklar altında sabaha kadar 

 Kubbeler hû çeker, kullar sallanır 

 Bu nasıl ibadet, kimin çağrısı? 

 Bütün bakışlarda safran sarısı 

 Evler secde etmiş geceyarısı 

 Odalar hû çeker, holler sallanır...”

Bekir Sıtkı Erdoğan’ın bir şiirinden alınan sözler 22 Temmuz 1967'de Adapazarı’nı yıkan 6.8 büyüklüğündeki depremi anlatıyor. Ana şok Yunanistan’ın doğusu ve Bulgaristan‘ın güney doğusuna kadar geniş bir bölgede hissedilmişti . 1982'de Sezen Aksu tarafından seslendirildi. Mudurnu Vadisi Depremi olarak da bilinen deprem 89 kişinin ölümüne, 7116 binanın yıkılmasına neden oldu. Kuzey Anadolu Fay Hattı (KAF) bu depremden sonra bilinmeye başladı.

2. Aylin Aslım - Güldünya

Güldünya Tören 1 Mart 2004’te töre cinayetine kurban gitmişti.  Suçu ise  akrabasının tecavüzüne uğramasıydı. Güldünya’nın ailesi bölgedeki aşiretlerden biri olan Şego aşiretine bağlıydı. Olay ortaya çıktıktan sonra aşiret Güldünya'yı İstanbul’a yolladı. Abileri onu buldu ve sokak ortasında vurdu. 

Aylin Aslım'ın "Güldünya" şarkısı "halkı küçük düşürdüğü" gerekçesiyle yasaklanmıştı.

"Canım abim vurma beni
Bu dünyadan alma beni
Dökülür mü kardeş kanı?

Bir karında yatmadık mı?
Bir anadan doğmadık mı?
Bir memeden doymadık mı?"

3. Barış Manço - Lahburger

Doğu batı kültürünü lahmacun ve hamburgeri metafor olarak kullanarak işleyen Manço, lahburger'i doğu-batı sentezinde Türkiye olarak sembolleştirmiştir. Özellikle zamanının çatışmalarını şarkısına yansıtmıştır.

"...Lahmacun, lahmacun

Dünyayı dolaş benzeri yoktur, edalı işveli lahmacun

Sen sofranı kur yemeyen toktur, şifalı cilveli lahmacun

Mis gibi tereyağ envai bahar, biberli, sumaklı lahmacun

Beş dakika pişir, tam orta karar, ceylan bakışlı lahmacun

Hamburger, yaşlı genç ayırt etmez

Hamburger, esmer sarışın fark etmez

Hamburger, güler yüzlü herkese

Hamburger, o da güler naz etme

Biraz soğan biraz ketçap

Salata malata hardal ketçap.."

4. Drama Köprüsü

Debreli Hasan, Drama'da yetişmiştir. Debreli namıyla mübadele öncesi dönemde Drama-Serez-Sarısaban bölgelerinde faaliyet göstermiş bir halk kahramanı eşkiyadır. Eşkıya kişiliğinin en üstün tarafı ise fakirlere yardım etmesi, bilhassa birbirini seven yoksul gençleri evlendirmesidir. Türkülere konu olan Drama köprüsünü, o devrin haksızlıkla para kazanan halkı ezen zenginlerinden aldığı haraçla yaptırmıştır.

5. Eminem - Darkness

Tarihsel olarak Eminem en karanlık konulara değinmekten korkmuyor. Kendi perspektifinden 2017'deki korkunç Las Vegas Strip saldırısını konu alıyor şarkısında.

Las Vegas Strip saldırısı, Paradise, Nevada'daki Las Vegas Strip'te dördüncüsü düzenlenen geleneksel Route 91 Harvest country müzik festivalinde meydana gelen silahlı saldırıdır. Şarkıcı Jason Aldean'ın sona ermekte olan performansı sırasında Mandalay Bay Oteli'nin 32. katındaki bir nişancı, Las Vegas Bulvarı'ndaki 15 dönümlük alanda bulunan kalabalığa ateş etti.

Nişancının Mesquite, Nevada'da yaşayan 64 yaşındaki Stephen Craig olduğu belirlendi ve saldırgan, olay yerinde intihar etmiş olarak bulundu. 58 ölüm ve 515 yaralanma ile ABD tarihinin en çok ölümcül kitlesel saldırısıdır.

6. My Chemical Romance - Skylines and Turnstiles

Şarkı, 2001'de New York'taki İkiz Kulelerine yapılan terörist saldırıları anlatıyor.

11 Eylül saldırıları, El-Kaide'ye bağlı teröristler tarafından kaçırılan uçakların 11 Eylül 2001 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri'ndeki iki farklı hedefe intihar saldırısı düzenlemesiyle gerçekleşen koordineli dört saldırıdır. Saldırılar sonucunda 19 hava korsanı dahil 2.996 kişi hayatını kaybederken, 10 milyar doların üstünde maddi hasar meydana geldi.

7. Plevne Marşı

1877-1878 Osmanlı-Rus savaşı sırasında yaşanmış Plevne Kuşatması olarak bilinen tarihi ve sembolikleşmiş olay. Savaş esnasında akıllara kazınan en önemli olay ise, Osman Paşa’nın giriştiği destansı Plevne Savunması’dır. Rus askerleri tarafından kuşatılan Osman Paşa, bugün Bulgaristan sınırları içinde bulunan Plevne şehrinde 145 günlük amansız bir savunma başlatmış ve bütün zorluklara rağmen ölüm pahasına vazifesini gerçekleştirmiştir.

Bütün kahramanlığına rağmen, kuşatmayı yarmak amacıyla giriştiği huruç hareketi sırasında şehir çıkışında yaralanmış ve esir düşmüştür. Marşta da bu olay anlatılmaktadır.

8. Demir Sert - Bu Gaz Bi Harika Dostum

Gezi dönemi yapılmış en güzel şarkılardan biri Demir Sert’in şarkısı. Sert, internet üzerinden yayımladığı şarkısında, Gezi Olaylarının fotoğrafını çekiyor.

Gezi olayları, 27 Mayıs 2013 tarihinde iş makinelerinin parka girmesinin ardından bu haberin sosyal medya aracılığıyla kısa sürede yayılması sonucunda bazı aktivistlerin parka gidip çalışmaları durdurmaya çalışmasına polis  müdahalede bulunmasıyla başlamıştır.  Ankara, İzmir gibi büyükşehirler olmak üzere Türkiye'nin diğer illerine de yayılmıştır1 Haziran tarihinde polis kuvvetleri Taksim meydanından çekilmiştir ve protestocular Gezi parkında bir kamp kurmuşlardır.

9. Cem Karaca - 1 Mayıs Marşı

Sarper Özsan ın 1974'te yazdığı bir marş. İlk kez, 1977 yılında yayımlanan bir Timur Selçuk plağında karşımıza çıkmıştı. Öncesinde Ankara Sanat Tiyatrosu sahnesinde söylendi: Bertolt Brecht in Maksim Gorki'nin Ana adlı kitabından uyarladığı oyun için yazılmıştı. Marşın sahneden sokağa taştığı yıl Taksim de düzenlenen kutlama öncesinde Türkiye İşçi Partisi marşın sözlerini yayınlıyor kutlamada kimi gruplarca seslendiriliyor. İlk kitlesel katılımlı seslendirme ise ertesi yıl, yine Taksim de gerçekleşiyor Ruhi Su Dostlar Korosu tarafından seslendirilen marşı duyan Cem Karaca, yine Ana oyunundan bir başka marşla birlikte (Durduramayacaklar Halkın Coşkun Akan Selini) 1 Mayıs'ı plak yapıyor. 

Marşın söylediğindiği 1 Mayıs 1977 günü ise Kanlı 1 Mayıs olarak tarihe geçiyor. Taksim Meydanı'nda kutlanan İşçi Bayramı'ndaki olaylarda 34 kişi hayatını kaybediyor ve 136 kişi de yaralanıyor.

10. U2 - Sunday Bloody Sunday

Bu şarkı İrlanda ve İngiltere arasındaki gerginliği konu alıyor. İrlanda ilk Kanlı Pazar'ı 1920'de İngiliz birlikleri bir futbol maçında kalabalığın üstüne ateş açmasıyla yaşadı. İnsan hakları için yapılan yürüyüşlerde 13 İrlandalıyı öldürmeleri ile İkinci Kanlı Pazar'ı 30 Ocak 1972 yaşamış oldu. U2'nun 1983'te yayınladığı bu şarkı, İrlanda'nın iki kara gününü anlatıyor.

11. Kanlı Gol (Kayseri - Sivas Maçı Katliamı)

1967 Kayseri stadyum faciası, 17 Eylül 1967'de Kayserispor ve Sivasspor takımları arasındaki maçta çıkan, 43 kişinin ölümü, yüzlerce kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan tribün olaylarıdır.

20. dakikada Kayserispor'un 1-0 öne geçtiği maçta iki takım taraftarları arasında gerginlikler yaşanmış, Kayserispor taraftarlarının Sivasspor taraftarlarının üzerine yürümeye başlamasıyla çıkan panikte 43 kişi ezilme ve havasızlık sonucu hayatını kaybetmiştir. 43 kişinin öldüğü haberinin Sivas'a yayılması sonucu Sivas'ta yaşayan pek çok Kayserilinin işyeri saldırıya uğramıştır. Bu türküde de çıkan olaylar konu edinilmiştir.

12. Bastille - Pompeii

Pompeii, Antik Roma'nın en göz alıcı şehirlerinden biriydi ama MS 79 yılında, yakınlarındaki Vezüv Yanardağı'nın patlamasıyla gerçek anlamda kül oldu. Avrupa ana karasındaki son yüz yılı içinde aktivite gösteren tek yanardağdır. M.S. 79 yılında patlayan Vezüv yanardağı kısa bir süre içerisinde tüm Pompei'yi toplu bir mezarlığa dönüştürmüştür. 200 bini aşkın insan hayatını kaybetmiştir. 2 gün boyunca süren yanardağı püskürmesi Pompei, Herculaneum ve Stabia kentlerini haritadan silmiştir. Bastille'in 2013'te yayınladığı bu şarkı da tam olarak bu olayı anlatıyor.

13. Uğurlar Olsun

Uğur Mumcu, 24 Ocak 1993 pazar günü Ankara'da otomobiline konan bir bomba ile öldürüldü. Şair Ali Çınar’ın yazdığı ve Selda Bağcan tarafından kasete okunan Uğur Mumcu’ya yakılan ağıt Cumhuriyet tarihinde belki de yazilmis en iyi ağıtlardan biridir.

14. 99 Luftballons

İkinci Dünya Savaşı'nın ardından yaşanan soğuk savaş dönemini anlatıyor. Orijinal klipte 99 balonu sınırda havaya bırakan karakter kendini savaşın, silahların ve bombaların arasında buluyor.

15. Mağusa Limanı

1943 yılında Kıbrıs'ın Mağusa Şehrinde İngiliz askerleri tarafından öldürülen Arap Ali için yakılan bir ağıttır. o yıllarda Alman harbi  başlamış İngiliz’ler tetikte, her yerde silahlı İngiliz askerleri dolaşmaktadır. Ali de bu silahların kurbanı olur. Yıllarca halkın dilinde söylenmiş ve gönüllerde yer etmiştir.Arap Ali Ağıtı olarak da bilinir.

BONUS: İlk Milli Marş - Entarisi Ala Benziyor

Bu maddedeki şarkı tarihi bir olayı anlatmıyor olsa da tarihin yazılmasında rol oynamış. 

Osmanlı döneminde her padişahın kendi marşı olurdu ve törenlerde bunlar çalınırdı. Geçiş döneminde ise bir bocalama yaşandı ve enteresan hikayeler ortaya çıktı. Bunlardan biri de Etem Ruhi Üngör’ün Türk Marşları kitabında yazdığı bu hikaye;

“Reşadiye harp gemimizin kızaktan indirilişi töreninde bulunmak üzere İngiltere’ye davet edilen Türk heyeti törenin son dakikalarında birdenbire güç bir durumla karşılaşmıştı. Nutuklardan sonra geminin burnunda şampanya şişesi patlatılmadan İngiliz denizcileri kendi millî marşlarını okuyunca bizimkiler de mukabele etmeye mecbur kalmışlardı. Söyleyecek bir millî marş olmadığı için önce birbirlerine bakıştılar, sonra müstakbel çarkçıbaşı durumun önemini hissederek:

– Arkadaşlar, Entarisi Ala Benziyor’u biliyor musunuz? 

– Biliyoruz.

– O hâlde hep beraber:

– Entarisi ala benziyor / Sultan Reşat bana benziyor...”

Sizin bildiğiniz hikayeler varsa yorumlara yazın!

Şarkıcıların Eski Sevgililerine Mesaj Vermek İçin Yazdıkları Çok Bilinen Şarkılar ve Hikayeleri - onedio.com
Şarkıcıların Eski Sevgililerine Mesaj Vermek İçin Yazdıkları Çok Bilinen Şarkılar ve Hikayeleri - onedio.com
Yaşanmışlıklardan Doğan 21 Şarkının Birbirinden Etkileyici Yazılış Hikayesi Daha - onedio.com
Yaşanmışlıklardan Doğan 21 Şarkının Birbirinden Etkileyici Yazılış Hikayesi Daha - onedio.com
Ah be! 😢 Sanatçıların Ölen Yakınlarına Yazdığı 16 Hüzünlü Şarkı - onedio.com
Ah be! 😢 Sanatçıların Ölen Yakınlarına Yazdığı 16 Hüzünlü Şarkı - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
lvntrdn

Azerin - Çırpınırdı Karadeniz, Tarkan-Sezen Aksu - Ceylan, Sezen Aksu - Töre, Cranberries - Zombie, Nato - Chor Javon, Metallica - One, Michael Jackson - We Are The World (belki savaş, töre deprem değil ama Afrika için dünya çapında bir yardım toplanmasına neden olmuş şarkı)...

yagiz-utku

Zombie ?

anonim22

ikiz kule tiyatrosu

yusufbaykara

Nazım Hikmet' in "Kız Çocuğu" isimli şiiri Sevingül Bahadır ve Joan Baez tarafından seslendirilmişti. Hiroşimayı konu edinmesi nedeniyle bu içeriğe en uygun eserdir

yori

sezen aksunun dua da guzeldi gerki madimak katliyami uzucu

Görüş Bildir