Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Oynatmaya Az Kaldı! Üniversite Okudum, İşe Girdim, Hayatımı Kurdum Ama Bu Ekonomik Düzende Daha Fazla Tutunamıyorum!

-

Hayatımı anlatmak gibi olacak ama olsun, herkesin içini dökmeye ihtiyacı var sonuçta…

Onedio editörünün notu: Kullanıcı tarafından hazırlanan bu içeriğe görsel desteği ve imla değişikliği dışında herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır.

Lise son sınıftan bu yana çalışıyorum ve kendi hayatımı kazanıyorum, sorun bakalım herhangi bir birikimim var mı? YOK!

Annem ve babam ayrı olduğundan annemi çok zorlamamak adına lise son sınıftan itibaren çalışmaya başladım. Üniversite için para biriktirmeyi istiyordum. Aklımda hep yaşadığım şehrin dışına çıkmak vardı, öyle de yaptım. Bir yıl boyunca çalıştım, kazandıklarımı biriktirdim.

Üniversiteyi kazandım, şanssızlıkta dünya lideri olduğum için yurt çıkmadı ama ucuz bir aparta yerleştim.

Bir yıl boyunca kazandığım parayla o apartta dokuz ay kaldım. Parayı peşin ödemiştim, bu nedenle geleceği düşünmeliydim. Hazırlık okuyacağım için dersleri çok dert etmedim ve marketlerde stant görevlisi olarak çalıştım. Kah sucuk pişirip tadım yaptırdım, kah krem sürdürdüm. Günlük kazandığım parayla da tüm haftayı kapattım. Öğlenleri yemekhanede yedim, akşamları boş geçtim. Çoğu zaman tek öğünle günü geçirdim ve bir seneyi atlatmayı başardım. Elimde yine HİÇ para kalmadı.

Memlekete döndüm ve bir tanıdığın yanında üç ay çalıştım, sağ olsunlar burs gibi de bir şey verdiler ayrılırken…

İkinci sene arkadaşlarla eve çıktık, çünkü aparttan daha ucuza geliyordu. Bu arada öğrenci işçi olmak için başvurdum ve sene ortasında okulun gazetesinde çalışmaya başladım. Asgari ücretin yarısını alıyordum ve gerçekten krallar gibi yaşıyordum. Bazı aylarda para biriktirdiğim, sıkışınca anneme bile gönderdiğim oluyordu.

Ama ne yaptılar? O ücreti yarıya indirdiler!

Emeğimden hiçbir şey eksilmedi ama maaşım yarıya indi. Gene de başardım. Biriktiremedim, daha küçük yaşadım ama başardım. Okulun çeşitli projelerinde yer aldım, TÜBİTAK’tan geçici burslar kazandım, çok sıkıştığımda yine markette stant açtım ve başardım. Okuldan mezun oldum.

Altı ay işsiz kaldım. Ablamın yanında, sevgilimin desteğiyle hayata tutundum.

İlk bulduğum işe kendimi attım ve asgari ücretin biraz üzerinde bir maaşla işe başladım. İlk hedef ablamın yanından ayrılıp eve çıkmaktı tabii ama öyle yapmadık, evlendik. Eşimin az bir birikimiyle cesaret edip kredi çektik ve ev aldık. Evet, altı sene önce buna cesaret etmek mümkündü. O zaman da her şey çok pahalıydı ama uçurum bu kadar büyümemişti. Ev kirası öder gibi kredi ödemeye başladık, şimdi ev kirasının yarısı oldu. Altı senede ev kiraları iki katına kadar çıktı!

Kendimi attığım işten istifa ettim, edebildim! Şimdi olsa asla cesaret edemeyeceğim bir şeyi yaptım ve evden çalışmaya başladım.

İki yayınevi için redaksiyon yaparak para kazandım. O arada bebeğimi dünyaya getirdim. İki yıl ona evden çalışarak baktım ama bilin bakalım ne oldu? Evet, ilk etapta gayet iyi gelen o para pul oldu! Kazandığım üç kuruş haline geldi iki yıl içinde ve iş aramaya başladım. Neyse ki buldum, kazanmaya başladım.

Hafiften birikim de yapıyorduk. Kenara köşeye bir şeyler atıyorduk.

Tek istediğimiz yazın oğlumuzla birlikte ferah bir tatil yapmaktı. Büyük hedeflerimiz, isteklerimiz yoktu. Yaptık da… Gezdik, dolaştık, elimizdekini harcadık. Bir haftalık tatilde yaklaşık bir yıllık birikimi hiç ettik. Peki, ne oldu? Tatilimizin üstünden henüz bir ay geçmeden dolar ve euro o kadar yükseldi ki geleceğimizi göremeyecek hale geldik.

Şimdi dolar 7’ye, euro da 8 liraya dayandı. Gazetelerden okuyamasak da pek çok şeye zam yapıldı.

Eylülde oğlumun kreşine zam yapılacak mesela. Akaryakıt, doğalgaz, elektrik, su… Kendi çapımızda tasarruf önlemleri aldık. Yeni hiçbir şey almayacağız, dışarıda hiçbir şekilde yemek yemeyeceğiz, sakız bile alsak yazacağız, olabildiğince araba kullanmayacağız, uzun bir süre tatil yapmayacağız. Önümüzde bayram var, evimizde oturacağız. Tek tatilimizi hiçbir şey yapmadan geçireceğiz.

Ekonomiden zerre anlamadan giriştiğimiz bu tasarruf hareketiyle ne olacağını da biliyoruz: HİÇ!

Tasarruf etmeye çalışsak bile zamların yansımasıyla birlikte elimizde yine hiçbir şey kalmayacak. Günü kurtaracağız, çocuğumuzun eğitimi için birikim yapamayacağız, geleceğimizi göremeyeceğiz.

17 yaşımdan beri çalışıyorum, günü kurtarıyorum, zaman zaman birikim de yapabiliyorum ama şimdi elimde ancak ay sonunu görebileceğim kadar para var.

Tam 15 senedir çalışıyorum. Öğrencilik zamanlarımı saymasak bile 9 senedir iş güç halindeyim. Durmadan, dinlenmeden çalışmamızın sonucunda ancak bir ev ve bir araba sahibi olabildik. Onların da hâlâ borçlarını ödüyoruz.

Tabii ki bizden daha kötü durumda olan insanlar var ama bu kadar çalışmanın emeği bankada kalanla ay sonunu çıkarabilmek mi?

Bu ülke gerçekten de bu hale geldi mi? Orta direkle zengin arasındaki uçurum bu kadar açıldı mı? Orta direk diye bir şey kaldı mı? Bunlar size beyaz yakalı insan dertleri gibi gelebilir ama değil! Bu ülkede çocuğumun geleceğini göremiyorum. Eğitim, adalet, sağlık sistemleri bitirilmişken ve ekonomi çökmüşken ne yapacağımı bilmiyorum. Daha fazla nasıl tutunabileceğimizi bilmiyorum.

Aynı gemideyiz, birlikte batıyoruz ama birilerinin kurtulma şansı var. Bilin bakalım o birileri kim?

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
-sessizkedi

Ah yavrum, ne kadar da yazık. Şimdi mi patlayasınız tuttu? Şu başkana kin kusmaktan vazgeçin ya. Hep siyasal şeyler, acındırmaya doğru gidiyor. Küçük düşürmeyin kendinizi. Bari; Türk olduğunuzu unutmayın. Veya gidin, başka bir şey oluverin.

champagnemami

Siyaset nedir? Ülkenin ekonomisini refahını huzurunu en iyi şartlara getirmeleri için halk tarafından seçilen siyasilerin yaptığı söylemler ve aldığı kararlardır. Anlamadığınız şey ise ülke ekonomisini, sosyolojik dengeyi, iç ve dış ilişkileri vb. her şeyi siyasiler belirler ve bir ülkedeki her şeyi siyasiler yönettiği için; "Neden bir gecede %40 fakirleştik, böyle olmasına neden engel olmadınız veya neden müsade ettiniz?" diye sormak bir vatandaşın en temel hakkıdır. Ancak siz "her şeyi siyasete bağlamayın, reis de reis, kudurun nasıl koyduk" fanatizmi yapmaktan ülke ekonomisinin geldiği hali göremiyorsunuz ve bu hali hayali düşmanlara bağlamaktan başka bir şey bilmiyorsunuz. Zamlar Allah tarafından yollanmıyor, birileri bir yerde hata üstüne hata yapıyor olmalı ki hızla fakirleşiyoruz ve alım gücümüz düşüyor hepsi bu. Ekonomi seni etkilemiyorsa ya babadan zenginsin ve her istediğin önüne geliyor ya da körkütük cahilsin, fakirleştiğini göremiyorsun.

-sessizkedi

Kıskanıyorlar tabii.

-sessizkedi

Madam Kadmon; size bana hakaret etme hakkını vermedim, haddinizi bilin. Hadsiz olmak cahil olmaktan kötüdür bence. Okumadım yazıyı, uzun geldi gözüme. Aklımda gereksiz şeyler olsun istemem. Neyse, cahilim zaten. Takmayın cahilsem kardeşim, ne bu milleti gömme çabanız? Size demedim.

champagnemami

"Okumadım yazıyı, uzun geldi gözüme" size yakışır bir cevap olmuş. Okumadığı şeyler hakkında fikir sahibi olanların, söylediğim şeyleri hakaret sanması çok doğal. Bu arada (hakaret etmememe rağmen) "size bla bla deme hak vermedim" diyorsun... Hakaret etmediği sürece isteyen herkes istediği şeyi söyleyebilir. Siz kendinizi Viktorya döneminde yaşayan bir düşes mi sanıyorsunuz da bana bir şeyler yazma hakkı tanıyacaksınız? Allah'tan yazım kurallarını biliyorsun, yoksa cevap vermezdim.

-sessizkedi

Sizi tanımıyorum, yazdığınız uzun fikirleri okumak zorunda değilim. Sizin gibi herkesi, her şeyi küçümseyen insanların yazısı onlar gibidir, onların kişiliği kadardır. Tahminimce, böyle bir şeyi okumayacağımı anlamışsınızdır. Siz benim yazımı okumuş olabilirsiniz; ama bu size hiçbir hak vermiyor. Bir daha küçümseme cümleleri kurmayın.

champagnemami

Yahu beni tanımıyorsunuz bile, sizi küçümsediğimi nereden çıkarıyorsunuz Allah aşkına? Bir de gelmiş: "bir daha küçümseme cümleleri kullanmayın" diyorsunuz. Bana emir verme cüretini nereden buluyorsunuz? Sizin gibi kompleksli bir insanla tartışmayacağım. Lütfen bundan sonra bir daha hiçbir yorumumu okumayın ve yorumlarımı yanıtlamayın. İyi günler dilerim size.

-sessizkedi

Yorumumu büyük bir dikkatle okuyup atlayan sizsiniz. Bunu bana söylemenize gerek yok. :)

leaks

Geleceğimizi çalıyorlar. Bu ülkeyi fakirleştirip krallık yapıyorlar. Damatlar geldi bakın ileride kimler kimler gelecek kızlarınını cumhur başkanlığı danışmanı yapmıştı. Boş verin vatan sağolsun diyeceğim ama vatan benimle sağolsaydı diğer vatanlarda yaşayan insanlar gibi olsaydık aklıma geliyor.

Gizli Kullanıcı

Evlenir evlenmez ev alarak, bunu hemen yaparak bir bok yaptığını sanmanın sonucu. Halbuki bu ev alma mevzusunu öteleyip, kafa rahatlığı ile birikim yaparak, belki birikimi de arsa vs gibi konularda kullanarak akıllı davranabilirdiniz. Tipik memur zihniyeti sergilemişsiniz, küçümsemiyorum ama olacağı bu. 10 sene sonra borcunuz bittiğinde belki rahatlarsınız.

canbaz67

Bende göremiyorum önümü, annem ne kadar arkamda duracak ki ?

tbn57

en küçüğünden şunu sorayım, yayınevi için redaksiyon yaparak para kazanırken devletimize olan vergini tam ödedin mi? veya bunun haricinde para kazandığın dönemlerde vergini tam ödedin mi? sadece bu kişi için değil, ülke genelinde kimse gelir vergisini tam ödemezken, herkes ne yapsam da vergi ödemesem diye düşünürken müthiş bir ekonomiye sahip olmayı nasıl isteyebiliyoruz ?

aysegul-eryilmaz

Burada yazdıklarını Cumhurbaşkanı ve ailesine de söylemen dileğiyle... sonuçta başka ülkelerde banka hesapları ve milyonlarca dolarları olup vergi kaçıranlar bizler değiliz. Bana inanamazsan diye biri Türkçe diğeri İngilizce iki makale buldum.

tbn57

burada siyaset yapmıyorum, vergi ödeme konusundaki lafım herkeseydi dikkatli okursan. ayrıca cumhurbaşkanımız ile ilgili iddiada bulunduğun olay kılıçdaroğlunun binlerce lira tazminat ödemek zorunda kaldığı konu mu? yok aynı konu ise siz de bu yaptığınız ile benzer şekilde tazminat ödemek zorunda kalmayın diye söylüyorum.

Görüş Bildir