Marmara Üniversitesi: "YÖK, Müzik Bölümünü 'Yanlışlıkla' Kapattı"

 > -

Marmara Üniversitesi'nden yapılan açıklamada, Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü'nün kapatılmasının YÖK'ün yanlış anlamasından kaynaklandığı belirtildi. Açıklamada 2018-2019 eğitim-öğretim yılında bölüme öğrenci alınmayacağı, ancak "yer sorununu" çözüldükten sonra öğrenci alımına devam edileceği kaydedildi. 

Marmara Üniversitesi Müzik Bölümü'ne öğrenci alımının "yer sorunu" nedeniyle durdurulduğu bir süre önce açıklanmıştı

Başarıdan Başarıya Koşuyor: 14 Yaşındaki Çellist Arya Güneş Dünya Birincisi Oldu - onedio.com
Başarıdan Başarıya Koşuyor: 14 Yaşındaki Çellist Arya Güneş Dünya Birincisi Oldu - onedio.com

Sözcü'nün aktardığı habere göre, Marmara Üniversitesi Rektörlüğü'nden yapılan yeni açıklamada ise, YÖK'e iletilen "öğrenci alımının durdurulması" talebinin yanlış anlaşılarak bölümün "kapatılması" yönünde karar verildiği, ancak sonradan bu durumun düzeltildiği belirtildi. Yapılan açıklama şu şekilde:

"Altyapı sorunları çözülünce öğrenci almaya devam edeceğiz"

"Üniversitemizin Güzel Sanatlar Fakültesi bünyesindeki Müzik Bölümüne mekân problemleri (fiziki koşullar) nedeniyle 2018-2019 eğitim-öğretim döneminde öğrenci alımının durdurulması amacıyla Yükseköğretim Kuruluna iletilen talebimiz, Yükseköğretim Kurulu tarafından sehven “kapatılması” şeklinde algılanmış ve Yükseköğretim Yürütme Kurulunca 18.04.2018 tarihinde bu yönde alınan karar tarafımıza bildirilmiştir.

Yapılan görüşmeler sonucunda daha önce alınmış olan bu karar, Yükseköğretim Yürütme Kurulu 16.05.2018 tarihinde aldığı bir karar ile düzeltmiştir. Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümüne, anılan mücbir sebepler dolayısıyla 2018-2019 eğitim-öğretim yılında öğrenci alınamayacaktır. Ancak, alt yapı sorunlarının çözüme kavuşturulmasını müteakiben, sonraki senelerde öğrenci alımı yapılacaktır”

Üniversitenin açıklaması 👇

Rektör Yardımcısı Bozdoğan 'iki bölüm birleştirildi' demişti

Marmara Üniveristesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recep Bozdoğan

Diğer yandan, Marmara Üniveristesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recep Bozdoğan, Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü ile Atatürk Eğitim Fakültesi Müzik Bölümü'nün birleştirildiğini söylemişti. Bir üniversitede iki aynı bölüm olmasının doğru olmadığını anlatan Bozdoğan, Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü’nde okuyan öğrencilerin eğitimlerine aynı şekilde devam edeceğini, yeni öğrenci alınmayacağını, Atatürk Eğitim Fakültesi Müzik Bölümü’nün ise kontenjanının artırılacağını kaydetmişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir