Görüş Bildir
Haberler
Kuruyemiş Nasıl Saklanır? Ayıklanmış Kuruyemişin Bayatlamaması İçin Ne Yapmalı?

Kuruyemiş Nasıl Saklanır? Ayıklanmış Kuruyemişin Bayatlamaması İçin Ne Yapmalı?

Müge Kakşi
31.01.2022 - 10:24

Kuruyemiş tarzı ürünler yüksek miktarda yağ asitleri içerirler. Bu nedenden dolayıda nemli ortamlar, hava sirkülasyonu olan sıcak ve soğuk ortamlardan yeterli şekilde korunamazlarsa bozulmaları kaçınılmaz olacaktır. Kuruyemişlerin bozulamaları veya bayatlamaları tatlarında değişikliğe neden olurken besin değerlerinde de azalma olacaktır. Birçok kişi kuruyemişleri nasıl saklaması gerektiğini internet üzerinden araştırıyor. Peki, kuruyemiş nasıl saklanır? Ayıklanmış kuruyemişin bayatlamaması için ne yapılması gerekmektedir? Tüm bu soruların cevaplarını haberimizde sizler için derledik...

İçeriğin Devamı Aşağıda

Kuruyemişlerimizi saklama koşularına dikkat etmezsek içeriğinde bulunan yağ asitleri hava ile temas ettiğinde etkileşime geçecek ve tatlarında değişmeler olacaktır. Acımsı, sanki yanmış bir yağ kokusu tarzında kuruyemişlerinizde farklı tat ve koku almanıza neden olacaktır. Bu tarz şeyleri fark ettiğinizde bu ürünleri yememenizi tavsiye ederiz. Hem besin değerleri açısından zengin olan hem de sağlığa pek çok faydası bulunan kuruyemişlerin nasıl saklanması gerektiği ise merak edilen konular arasında yer alıyor. Kuruyemişin nasıl saklandığına ve ayıklanmış kuruyemişin bayatlamaması için yapılması gerekenlere dair tüm detaylara haberimizin içeriğinden ulaşabilirsiniz...

Kuruyemiş Nasıl Saklanır? Ayıklanmış Kuruyemişin Bayatlamaması İçin Ne Yapmalı?

Kuruyemiş Nasıl Saklanır? Ayıklanmış Kuruyemişin Bayatlamaması İçin Ne Yapmalı?

Kuruyemişlerimizi marketlerden paketli olarak yada bildiğimiz tanıdığımız kuruyemişçilerden günlük açık olarak alırız. Paketli aldığımız ürünler genelde çıtçıtlı paketlerde ve üzerlerinde son kullanma tarihleri yazılı olarak satılırlar. Bu durumda işimiz gayet kolaydır çünkü paketi açar içerisinden yiyeceğimiz kadar kuruyemişi alır geri kalanını da paketin ağzını çıtçıtlı yerden bir güzel kapatırız. Bu da ürünümüzün hava geçirmesini engelleyeceği için bozulma olmayacaktır. En azından son kullanma tarihine kadar taze kalacaktır. 

Gelelim kuruyemiş dükkanlarından aldığımız ürünlere bunlar için biraz daha dikkatli davranmamız gerekecektir. Genelde taze ve günlük olarak kuruyemişçilerden alacağımız ürünleri yiyeceğimiz kadar almak aslında en mantıklısı. Ama bazen dayanamayıp ölçüyü kaçırabiliyoruz, ya da misafirlerimize ikram etmek için fazla alabiliyoruz . Yenilmeyen artakalan ürünleri saklama durumunda kalabiliyoruz. İşte bunun için bazı önlemler almalıyız. Mesela marketlerden satın alabileceğiniz çıtçıtlı poşetlerde saklayabilirsiniz yada ürününüzün hacmine yetecek büyüklükteki cam kavanozlarda da saklayabilirsiniz. Koyduğunuz yer mutlaka serin ve karanlık ortamlar olmalıdırlar yoksa bozulmaları kaçınılmaz olacaktır.

Şimdi gelelim dışardan yöresel ürün pazarlarından ya da memleketten gelmiş açıkta satılan kabuklu kuruyemişlerimizin saklanmasına. Taze fındık, ceviz, fıstık gibi kuruyemiş aldık diyelim. Öncelikle nemli ise evimizde gölgede serin bir yerde kurumasını sağlayalım. İsterseniz bu işlemi fanlı fırınınız varsa fırın içinde orta sıcaklıkta ve fanı çalıştırılmış bir şekilde yapmanızda yeterli olacaktır. Kuruttuğunuz veya fırında kabuklarını ayıklayıp kuruttuğunuz kuruyemişlerinizi cam kavanozlara koyarak ağzını sıkıca kapayın. Bu şekilde kuruyemişlerinizi uzun ömürlü bir şekilde kullanabilirsiniz.

Ayrıca sizlere önemli bir bilgi daha vermek isterim; kabuklu olarak aldığınız ürünleri ya çok iyi kurutun yada kabuklarından ayırmak suretiyle fırınlayın. Aksi takdirde kuruyemişin içindeki su miktarı bu özellikle taze toplanmış ürünlerde başımıza gelir küflenmesine ve kurtlanmasına sebep olur. Ne diyoruz zahmetsiz emeksiz yemek olmaz bu küçük ip uçları kuruyemişlerinizi koruyacaktır.

Aşağıdakiler de İlginizi Çekebilir

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın