Görüş Bildir
Haberler
Kızıldağ Yeniden Esad Güçlerinde

Kızıldağ Yeniden Esad Güçlerinde

Onedio Medya
26.11.2015 - 12:19

Suriye'de Türkmen bölgesindeki çatışmalar devam ediyor. Gelen son bilgilere göre, stratejik önemdeki Kızıldağ yeniden Esad güçlerine geçti.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Türk F-16'larının sınırı ihlal eden Rus savaş uçağını düşürdüğü 24 Kasım'da Türkmenlerin eline geçen Türkmen Dağı'ndaki Kızıldağ tepesini geri almak için dün akşam saatlerinde Esad'a bağlı birlikler kara harekatı başlattı.

Görsel: Ntv

DHA'nın verdiği bilgiye göre, rejim askerlerinin tanklarla saldırdığı Türkmenlere, Rusya havadan bombardıman yaparak, denizden de füzelerle destek oldu. Havadan ve karadan gece boyunca süren saldırı sonucu Türkmenler Kızıldağ'dan çekilmeye başladı. Türkmenler ile Suriye rejim güçleri arasında bugün tekrar yoğun çatışma başladı. Esad'a bağla birlik de Kızıldağ tepesini yoğun top atışına tuttu.

Yoğun bombardıman

Yoğun bombardıman
İçeriğin Devamı Aşağıda

Sultan Abdülhamit Tugayı Temsilcisi Tahsin Hoşkar, Türkmenlerin çok yoğun bir saldırıya maruz kaldığını belirterek, 'Kızıldağ, yoğun saldırılar sonucunda düştü' dedi. Kızıldağ'ın Türkmenler için çok önemli bir nokta olduğunu vurgulayan Hoşkar, şunları söyledi:'Özellikle Rusya'nın havadan ve denizden yaptığı ağır saldırı nedeniyle Kızıldağ'ı maalesef kaybettik. Esad'ın birlikleri tanklarla geldi ve maalesef elimizde tanklara karşı güçlü silahımız olmadığı için geri çekilmek zorunda kaldık. Kızıldağ'ı daha önce ele geçirdiğimizde civardaki köylere yerleşen sivil halk, son gelişme sonrası dün akşamdan itibaren Türkiye sınırına yakın olan Yamadı Köyü'ne gitmek zorunda kaldı. Kızıldağ'ın hakim olduğu 24 köydeki yaklaşık 4 bin sivil, maalesef evlerini terk etti. Şu anda mücahitlerimiz, Burç Kasap Tepesi'ni Esad'ın birliklerine karşı savunuyor. O tepe bizim için çok önemli ve kesinlikle düşmemesi gerekiyor. Silah imkanlarımız kısıtlı. Allah'tan merhamet bekliyoruz.'

Türkmenleri bölgesindeki hastane yoğun çatışmalar nedeniyle kaldırıldı

Türkmenleri bölgesindeki hastane yoğun çatışmalar nedeniyle kaldırıldı

Dün yaşanan yoğun çatışmalar sonrası yaralanan 8 Türkmen, Yayladağı İlçesi'ndeki Suriye sınırının sıfır noktasında kurulu sahra hastanesine getirildi. Durumu ağır olan 3 yaralıya ilk müdahale burada yapılırken, diğer 5 yaralı ambulanslarla Hatay'daki hastanelere gönderildi. 3 yaralı ise ilk müdahalenin ardından hastanelere sevk edildi. Bayırbucak Türkmenleri bölgesindeki sahra hastanesinin ise yoğun çatışmalar nedeniyle Türkmenler tarafından kaldırıldığı belirtildi.

Sınırın sıfır noktasında Sağlık Bakanlığı, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ve Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi tarafından kurulan sahra hastanesinde 3'ü doktor 25 sağlık personeli görev yaparken, 4 ambulans da hazır bekletiliyordu.

DHA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
21
18
6
3
3
3
0