Kendimizi Doğaya Atma Zamanı Geldi! Nefes Kesici Fotoğraflarla Türkiye’nin En İyi 15 Yürüyüş Rotası

-
Abone ol

Baharda hem günübirlik hem de uzun soluklu yürüyüşler yapabileceğiniz, Türkiye'nin en güzel parkurlarını sizler için derledik!

Kapak fotoğrafı

1. Dünyanın en uzun parkurlarından biri: Likya Yolu

Fethiye ile Konyaaltı arasında uzanan ve dünyanın en uzun rotalarından biri olan 509 kilometrelik Likya Yolu, tarihi mekanların yanı sıra Ölüdeniz, Kabak Koyu, Patara, Kalkan, Kaş, Adrasan, Çıralı gibi turistik bölgeleri içeriyor. Bir kısmı halen kullanılmakta olan eski göç yollarından oluşuyor ve Anadolu'nun en eski halklarından biri olan Likyalıların izini sürüyor.

Fotoğraf

Ölmeden önce mutlaka yürümeniz gereken Likya Yolu ile ilgili ayrıntılı içeriğimiz için: 👇

Seyahat Planlarınıza Antik Likya Yolu'nu Bugünden Tezi Yok Eklemenizi Sağlayacak 18 Bilgi - onedio.com
Seyahat Planlarınıza Antik Likya Yolu'nu Bugünden Tezi Yok Eklemenizi Sağlayacak 18 Bilgi - onedio.com

2. Doğanın mucizesi: Kapadokya

Ülkemizin en çok ziyaret edilen turizm merkezlerinden biri olan Kapadokya, derin tüf vadileri ve pere bacalarıyla tüm dünyayı büyülüyor. Sürekli değişen coğrafyanın oluşturduğu vadiler Kapadokya'daki yürüyüş rotasının omurgasını oluşturuyor. Görsel bir şölene dönüşen bu rotada günübirlik yürüyebilir ve Ihlara, Soğanlı, Güvercin, Aşıklar, Kızılçukur, Gül, Bal, Zemi, Keşişler, Devrent gibi vadilerde keyif yapabilirsiniz.

Fotoğraf

3. Dokuz sıcak noktadan biri: Yenice Ormanları

Eski konaklarıyla ünlü Safranbolu'ya kırk kilometre mesafede bulunan ve yemyeşil vadilerin, zirvelerin, suyun ve nemin yarattığı bitki çeşitliliğinin yansıması olan anıt ağaçlarıyla cennet gibi yerlerden biri olan Yenice Ormanları Türkiye'nin dokuz sıcak noktasından biri. Peki bu ne demek? Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) tarafından 1999 yılında Avrupa'nın biyolojik çeşitlilik bakımından en değerli ve acil olarak korunması gereken 100 ormanı belirlendi. Türkiye'den bu listede dokuz orman var ve Yenice de bunlardan bir tanesi... 

210 kilometre boyunca işaretlenen ve 21 parkurdan oluşan ormanda günübirlik, kısa ve uzun olmak üzere üç kategoride yürüyüş yapabilirsiniz. Ayrıca 292 kilometrelik bir bisiklet rotası bulunuyor.

Fotoğraf

4. Eski kervan ve göç patikasının izleriyle: Palovit Vadisi

Amlakit Yaylası'ndan Hazindağ Yaylası'na, Pokut Yaylası'ndan Konaklar Mahallesi'ne kadar henüz tahrip olmamış eski kervan ve göç patikasının izlerini taşıyan Palovit Vadisi yaşlı ormanıyla büyülüyor.  

Fotoğraflar

5. Binlerce yıllık kentleri bağlıyor: Hitit Yolu

Çorum'daki binlerce yıllık Hattuşa, Alacahöyük, Şapinuva gibi kentleri birbirine bağlayan Hitit Yolu, 23 parkurdan oluşuyor. Uzunlukları 2-18 kilometre arasında değişen 11 günübirlik, 23-87 kilometre arasında değişen 6 uzun yürüyüş, 32-103 kilometre arasıdna değişen 6 bisiklet parkuru bulunuyor. 

Fotoğraf

6. Sıra dışı bir tabiat: Kazdağları Milli Parkı

Balıkesir'in Edremit ilçesinde yer alan ve 21 bin hektarlık alanda 77'si sadece Türkiye'de, 29'u sadece bu bölgede yetişen bitkileri içeren Kazdağları Milli Parkı Sarıkız'ın zirvesine kadar uzanıyor. Belli başlı 2 parkur bulunan parkta işaretlenmemiş alanlardan geçerek yeni parkurlar çıkarmak mümkün. Giriş ücreti bulunan ve Milli Parklar'ın sertifikalandırdığı kılavuzlar olmadan yürüyüşçü alınmayan Kazdağları Milli Parkı gerçek bir doğa harikası.

Fotoğraf

7. 75 kuş türüyle cıvıl cıvıl: Belgrad Ormanı

Zorlu parkurlardan ziyade şehre yakın ve kolay rotaları sevenler için Belgrad Ormanı hiç kuşkusuz ki bulunmaz bir nimet... 6 kilometrelik parkurda her yaş grubu rahatça yürüyebilir, koşabilir. Baharda yemyeşil olan ve 75 farklı kuş türünü içeren ormanda giriş ücreti var. 

Fotoğraf

8. Yürüdükçe daha çok yürümek isteyeceksiniz: Aladağlar

Kayseri, Niğde ve Adana da dahil olmak üzere 54 bin hektarlık alanı kapsayan ve rakımı 730'dan 3.756 metreye kadar çıkan Aladağlar gerçek bir doğa cenneti. 

Fotoğraf

9. Rotayı şenlendiren dağ çilekleriyle: Menekşe Yaylası

İstanbul'a günübirlik mesafede bulunan İzmit Yuvacık'a bağlı Menekşe Yaylası, Samandağları'nın büyüleyici doğasıyla güzel bir yürüyüş rotası sunuyor. Aytepe'den başlayan, Soğuk Su ile devam eden ve ahşap köprülü patikasıyla sizi bir filmin içinde gibi hissettiren parkur yaklaşık bir buçuk saat sürüyor. Baharda açan birbirinden renkli çiçekleri ve rotayı şenlendiren dağ çilekleriyle mutlaka gitmeniz gereken bir yer...

Fotoğraf: 1, 2

10. Dümbüldek Suyu

Kocaeli'nin Derince ilçesine bağlı Karagöllü köyünde yer alan ve suyuyla ünlü olan Dümbüldek'te yemyeşil bir manzarayla yürüyüş yapabilirsiniz.

Fotoğraf

11. Şehre yakın ama doğanın kucağında: Anadolu Kavağı

Zorlu parkurları tercih etmeyenler için bir seçenek de Beykoz Alibahadır-Anadolu Kavağı rotası. 14 kilometrelik bir oksijen ziyafeti sunan ve bazen çakıl taşları, bazen de toprak zeminle epey keyifli bir yürüyüş sunan bu rota günübirlikçilerin gözdesi.

Fotoğraf

12. Acemilere göre değil: Ballıkayalar

Kayalardan oluşan ve yan geçişlerle zorlayan Ballıkayalar acemi yürüyüşçüler için değil. Baştan ve sonda iki şelalesi bulunan ve kaya duvarları ile tırmanış meraklılarını cezbeden bu rota ayrıca eğitim alanı olarak kullanılıyor.

Fotoğraf

13. Her mevsim güzel: Yedigöller

Bolu'nun muhteşem doğasındaki en popüler rotalardan biri olan Yedigöller özellikle sonbaharda muazzam görüntüler verse de her mevsim çok güzel. Göllerin etrafından dağlara doğru uzanan patikalar ve birbirinden farklı rotalar keyifli bir yürüyüş sunuyor.

Fotoğraf

14. Su Düşen Şelalesi

Yalova'nın Üvezpınar köyünde bulunan ve dere rotasıyla farklı bir deneyim sunan Su Düşen Şelalesi yaklaşık üç saatlik bir yürüyüşü kapsıyor. 

Fotoğraf

15. Uçmakdere

Tekirdağ sahil yolunda bulunan ve jeolojik oluşumlarıyla farklı bir deneyim sunan Uçmakdere otantik görüntüsü ve tepelere çıkan patikalarıyla biraz zorlayıcı. Meraklılarına uygun hava şartlarında yamaç paraşütü imkanı da sağlıyor.

Fotoğraf

BONUS: Türkiye'nin en uzun yürüyüş rotası: Karia Yolu

Akdeniz'den Ege'ye: 32 Fotoğrafla Türkiye'nin En Uzun Yürüyüş Rotası Karia Yolu - onedio.com
Akdeniz'den Ege'ye: 32 Fotoğrafla Türkiye'nin En Uzun Yürüyüş Rotası Karia Yolu - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
metalized

Bu nasıl reklam almak

recebook

çıkın gezin farklı kültür ve yerler tanıyın.

deyyus

Uçmak dereye gitmeden, gitmeyin. ;)

uysalmerve

#11 de fotoğrafa tıklayınca neden araç kiralama sitesi çıkıyor mesela?

gzm-ynklr

Muhteşem görülmeli

Görüş Bildir