Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Seyahat Planlarınıza Antik Likya Yolu'nu Bugünden Tezi Yok Eklemenizi Sağlayacak 18 Bilgi

 > -
Abone ol

1. Likya yolu, Teke yarımadasındaki tarihi patikaların yeniden haritalandırılmasyla oluşturulmuş bir yürüyüş rotasıdır.

2. Fethiye’den başlayarak Antalya’ya kadar uzanır.

3. Eskiden "Işık Ülkesi" olarak adlandırılan bu bölgede, antik kentler doğa ile adeta iç içedir.

4. Likya Yolu, tarihte 19 kenti birbirine bağlamak gibi önemli bir role sahip olmuştur.

5. İlk olarak 1992 yılında parkur çalışmalarına başlanılan Antik Likya Yolu, 1999'a gelindiğinde turizme açılmıştır.

6. Günümüzde Antik Likya Yolu, çeşitli otoritelere göre dünyanın en iyi 10 uzun mesafe yürüyüş rotasından biri olarak gösterilmektedir.

7. Sunduğu tarihi ve doğal güzellikleri hesaba katarsak, nedenini anlamak o kadar da zor gelmiyor.

8. Zira 535 kilometrelik tarihi parkurda, her biri hazine değerinde onlarca saklı güzellik karşınıza çıkıyor.

9. İrili ufaklı el değmemiş koylar...

10. Hiç de kalabalık bir nüfusa sahip olmayan küçük dağ ya da ova köyleri...

11. Ve bir ömür boyu aklınızdan çıkmayacak güzellikleriyle,

12. Kelebekler Vadisi, Adrasan, Gelidonya Feneri, Olympos Plajı, Tahtalı Dağı, Üçağız, Beymelek Lagün’ü, Gökova Koyu, Çoban Plajı, Çukurbağ-Kaş inişi, Patara Plajı ve Kabak Koyu bunlardan sadece birkaçı...

13. "Peki ya ören yerleri" diyecek olursanız...

14. Sdyma, Pınara, Letoon, Xanthos, Antiphellos, Apollonia, Simena, Myra, Limyra, Edrassa, Olympos, Chimaera ve Phaselis ilk akla gelenler...

15. Çoğu eski ihtişamından uzak olsa da, parkurda hala sizi zamanda yolculuğa çıkarmaya yetecek kadar büyüleyici kalıntılar bulmanız mümkün.

16. Şehirler, amfi tiyatrolar, kaya ve lahit mezarlar, tapınaklar ve daha niceleri...

17. Velhasıl böylesine doğal ve tarihi güzelliklere sahip bir ülkede yaşadığımız için çok şanslıyız. Değerlerini bilmemiz gerekiyor!..

18. Kızılın, yeşilin ve mavinin iç içe geçtiği Likya Yolu bunlardan sadece bir tanesi. En kısa zamanda baştan sona gezip görmenizi temenni ediyoruz..

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
samet-uzunoglu1

İlkbaharda yıllık iznimi Likya yolu için kullanmak istiyorum. Umarım kafa dengi bir arkadaş veya tur bulabilir ve bu düşüncemi gerçekleştirebilirim.

goofy

açıldığı günden bu yana büyük değişime uğradı Likya Yolu, yeniden çizilmesi ve rotalandırılması gündemde hazi hazırda geçmediği bir kaç görkemli kent eklenecek gibi bu yolun içine

uzaktan-kokarca

Karaözden Korsan koyuna 1.5 saat oradan Gelidonya fenerine ortalama 3 saat yürüyebilecek misiniz? Hemde yokuş yukarı. Kusura bakmayın ama o totolar kalkmaz bence.

fenrken

Değerini bilmiyoruz bu tür yerlerin. Aman boşver de keşfetmesinler. Sonra alt taraftaki orman yanlışlıkla yanar da üstüne otel yaparlar.

ugurk.

Başlıkta ".....sağlayacak 18 BİLGİ" yazıyor. Ancak daha ilk maddeden Bildiğiniz gibi.... diyerek başlıyor😄 Sadece bilgi edinmeye gelmiştim, ilginç bir bilgilendirme yöntemiymiş

Görüş Bildir