Kazanan Olmasan Bile Şampiyon Olabilirsin: 16 Şarkı İle Queen Efsanesine Göz Atalım

21PAYLAŞIM

Konser günü resmi tatil edilen bir gruptan bahsedeceğiz size, Evvet başlıkta yazdığımızı gibi, Queen. Dil, ırk fark etmeksizin hala geniş bir dinleyici kitlesine sahip ve bu kitle günümüzde bile eskiden olduğu kadar geniş, ki grubun aktif olduğu yıllar 1971-1991 arası. Lafı uzatmadan birbirinden güzel şarkısıyla birlikte sizi Kraliçe ile baş başa bırakıyoruz.

1. Bohemian Rhapsody

Bir yıl sonra John Deacon'un katılımıyla grup tamamlanmıştır. 70'lerin ilk yıllarında üne kavuşan grup bugün hâlâ geniş bir hayran kitlesine sahiptir. Stadyum rock, hard rock, heavy metal, opera rock ve bunun gibi daha nice müzik türüne büyük katkılarda bulunmuştur.

2. Ey-Oh Queen

1970 yılında kurulmuş tüm dünyada albümleri 300 milyondan fazla satmış İngiliz rock grubudur. 1960'ların sonlarında Smile grubunun dağılma sürecine girmesi sonrasında Brian May, Roger Taylor ve Freddie Mercury tarafından Londra'da kurulmuştur.

3. I Want To Break Free

1999 yılında Channel 4 tarafından düzenlenen "Music of the Millenium" anketinde Queen tüm zamanların en iyi ikinci grubu, rock opera tarzının ilk örneği olarak da gösterilen şarkıları Bohemian Rhapsody ise en iyi şarkı seçilmiştir.

4. Don't Stop Me Now

Queen'in toplamda 18 albümü, 18 single'ı ve 8 DVDsi 1 numaraya yükselmiş ve bu sayede en çok satan gruplar arasındaki yerini almıştır. Queen, Britanya listelerinde en uzun süre yer alan müzik grubu olma özelliğini de taşımaktadır.

5. We Will Rock You

6. Under Pressure

"Baskı altında çalışmaya oldukça yatkınız. Peki hiç kavga etmiyor muyuz? Ah tatlım, biz dünyadaki en cadaloz grubuz. Eğer bizimle birlikte birkaç gün geçirmek zorunda kalsaydın birbirimizin boğazına nasıl sarıldığımızı görürdün. Fakat birbirimizin her dediğini onaylayıp hiç itiraz etmeseydik bugün burada olmazdık." Freddie Mercury 1974'te verdiği röportajında baskı ile nasıl başa çıktıklarına değiniyor.

7. Innuendo

Grubun 1981'de yayınlanan ilk derleme albümü olan Greatest Hits, 25 milyondan fazla kopya ile Britanya'da tüm zamanların en çok satan albümü olmuştur.

8. Radio Ga Ga

May ve Taylor ilk olarak Tim Staffell ile birlikte Smile adlı grubu kurdu. Staffell'in oda arkadaşı olan Mercury grubun müziğini yakından takip etmekteydi. Başka gruplarda (1969-Ibex; 1970-Sour Milk Sea) vokalistlik yapan Mercury Smile'ın müziğinin gelişmesi için fikirlerini paylaşmakta ısrarlıydı. Staffell'in gruptan ayrılıp Humpy Bong'a katılmasıyla dağılma sürecine giren grubun devam etmesi için ısrarını sürdüren Mercury, May ve Taylor ikna etti. Bu süreçte grubun adı Queen olarak değiştirildi. Şubat 1971'de Deacon'ın katılmasıyla grup son şeklini aldı.

9. We Are The Champions

İlk olarak 1973 yılında Keep Yourself Alive adıyla 45'lik çıkarmayı başaran grup bu şarkının rüzgârıyla ilk albümleri olan Queen I i aynı yıl piyasaya sürdü.

10. Somebody To Love

1974 yılında "Seven Seas of Rhye" ile grup ilk kez müzik listelerine girdi. 3. albümleri "Sheer Heart Attack"ten çıkardıkları "Killer Queen" single'ı daha büyük bir başarı yakalayarak 2. sıraya kadar yükseldi.

11. I'm Going Slightly Mad

Asıl başarı ise 1975 yılında "A Night at the Opera" albümünden çıkardıkları "Bohemian Rhapsody" ile geldi. Şarkı Britanya listelerinde 9 hafta boyunca bir numarada kaldı ve uluslararası başarıya ulaştı. Bundan sonraki 16 yıl boyunca Queen birçok hit şarkı üretti. 80'ler boyunca Kuzey Amerika haricinde grup başarılı kariyerine devam etti.

12. Liar

Tarihin gelmiş geçmiş en iyi gitaristleri arasında gösterilen Brian May'in çok az kişinin bildiği bir özelliği var; o da astrofizik dalında doktora yapmış olması. Hatta Queen müzik dünyasının zirvesindeyken May o sıralar iki tane bilimsel makale yayınladı.

13. Another One Bites the Dust

Ekip ilk başta Another One Bites The Dust'ı tekli olarak çıkarmayı düşünmüyordu. Daha sonra şarkıyı dinleyen Michael Jackson bir an önce bu şarkıyı tekli olarak çıkarmaları konusunda Freddie Mercury ile kısa bir görüşme yaptı. Bu görüşmenin sonucunda Queen kariyerinin en başarılı teklilerinden birine kavuşmuş oldu.

14. Crazy Little Thing Called Love

1987 yılında Mercury'nin AIDS'li olduğu ortaya çıkınca çalışmalarına bir süre ara verdiler. 1989 yılında The Miracle ve 1991 yılında son albümleri Innuendo'yu piyasaya sürdüler.

15. I Want It All

1991 yılında 24 Kasım da Londra yakınlarındaki evinde Mercury AIDS e bağlı zatürre nedeniyle hayatını kaybetti. 1995 yılında Mercury'nin ölmeden önceki çalışmalarından derlenen "Made in Heaven" albümünün ardından grup sessiz bir döneme girdi. Bu sessizlik 2004 yılında başlayan "Queen+Paul Rodgers turnesine kadar devam etti

16. The Show Must Go On

Brian May şarkıyı yazdığında Freddie Mercury'nin hastalığı iyice ilerlemişti. Neredeyse yürüyemez hale gelen Mercury, ekip arkadaşlarını oldukça endişelendiriyordu. May tam artık şarkıyı kaydedemeyeceklerini düşünmeye başlamışken Mercury stüdyoya girdi ve en iyi bildiği işi yaptı. Çıktığında şarkıyı tek seferde kaydetmeyi başarmışlardı.

BONUS: Polis aracı kamerasına takılan bir Bohemian Rhapsody!

Evde ya da sokakta ol fark etmez, müzik ve müzik hakkında her şey @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarıyla senin yanında!

instagram.com/yuzdeyuzonline

twitter.com/yuzdeyuzonline

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
dany

ahh queen ahh kanayan yaramsın .. sana yetişemedik..

moonmatt

Love of my life, love kills, fat bottomed girls bunlar da favorim

tontikke

Hepsi ayrı ayrı aşık olduğum şarkılar

moonandlight

hepsi birbirinden harika, bu günü Queen günü ilan ediyorum :))))

0nur0zdemir

Somebody to Love deyince aklıma tek gelen Jefferson Airplane - Somebody to Love şarkısı. Gerisi işe yaramaz...

Görüş Bildir