Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Karaman İl Özel İdaresi, Ensar Vakfı'na 25 Bin TL Yardım Etmiş

 > 
111PAYLAŞIM

Valiliğe bağlı İl Özel İdaresi'nin, çocuklara cinsel istismar skandalıyla gündeme gelen Ensar Vakfı'nın Karaman şubesine 'ranza, yatak, koltuk gibi ihtiyaçlarının karşılanması' için 25 bin TL yardım yaptığı ortaya çıktı. Karaman Valisi, söz konusu yurtlardan 'soruşturma başlatılınca' haberdar olduğunu belirtmişti...

Karaman'daki Ensar Vakfı'nın başvurusu üzerine, valiliğe bağlı İl Özel İdaresi Ensar Vakfı'na 25 bin TL yardım yapmış.

Hürriyet'ten İsmail Saymaz'ın haberine göre, Ensar Vakfı Karaman şubesi, faaliyetine başlamadan önce 2012’de İl Özel İdaresi’ne başvurarak "öğrenci hizmetleri için ihtiyaç duyulan malzemelerin satın alınmasında kullanılmak üzere" yardım yapılmasını istedi.

İl Genel Meclisi'nin başvuruyu Plan Bütçe Komisyonu'na havale etmesinin ardından 19 Ekim 2012 tarihinde rapor hazırlayan komisyon, raporunda, Ensar Vakfı'nın kamu yararına çalışan vakıf olarak tescil edildiğini ve Bakanlar Kurulu'nun 16 Ağustos 2012 tarihli kararıyla vergi muafiyetine hak kazandığını belirtti.

Raporda, vakfa ait yurtlarda durumu iyi olmayan ailelerin çocukların barındırıldığı ve öğrencilerden ücret talep edilmediğinden dolayı Ensar Vakfı Karaman şubesinin 'öğrenci hizmetleri için ihtiyaç duyduğu' malzemelerin bütçesinin İl Özel İdaresi tarafından 25 bin TL'lik kısmının karşılanmasının uygun görüldüğü belirtildi.

Vali o evlerden 'soruşturma başlatılınca' haberdar olmuş

Karaman Valisi Murat Koca

Cinsel istismar skandalının ardından Karaman'a giden CHP heyeti, 22 Mart'ta Karaman Valisi Murat Koca ile görüşmüştü.

CHP heyetinin incelemeleriyle ilgili aktardığı rapora göre Karaman Valisi, bu evlerin varlığından, savcılık soruşturması başlatılınca haberdar olduğunu söylemişti. 

Evlerin bir yasal dayanağının olmadığını anlatan Koca, "Gizlilik kararı nedeniyle bu evlerin sahibi vakıf ve derneklerle ilgili bilgi veremem" demişti.

Ensar Vakfı Başkanı ne diyor?

Ensar Vakfı Başkanı İsmail Cenk Dilberoğlu

Ensar Vakfı Başkanı İsmail Cenk Dilberoğlu, geçtiğimiz günlerde Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, ilk ve ortaokul çocuklarının barındığı yurtlarının olmadığını belirterek, şunları söylemişti:

"Hiçbir yerde ilköğretim ve ortaokula yönelik ne bir evimiz ne de bir yurdumuz bulunmaktadır. Bütün faaliyetlerimiz yasal imkanlar dahilinde üniversite öğrencilerine ve lise öğrencilerine yönelik yurt ve ev hizmetleri anlamında devam etmektedir. Bunun dışında Türkiye genelinde başkaca hiçbir yerde, ilkokul ve ortaokul için evimiz, misafirhanemiz ya da yurdumuz bulunmamaktadır. Kaldı ki burası da bir yurt değil, bahsettiğimiz şube merkezimiz. Şube merkezimizde misafirhane olarak hizmet üretmekte olan bir yer. Bunun haricinde İlköğretim öğrencilerinin, ortaokul öğrencilerinin misafir edildiği, kaldığı, herhangi bir şubemiz de bir başka örneğimiz de bulunmamaktadır."

Hürriyet ve AA

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir