Görüş Bildir
Haberler
İstanbul'da Kar Alarmı

İstanbul'da Kar Alarmı

Fotoğraf / AA Arşiv

İçeriğin Devamı Aşağıda

Akşam saatlerinde yüzünü gösteren kar yağışı İstanbul'un çeşitli kesimlerinde aralıklarla devam ediyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait kar küreme araçları da, belirlenen noktalara konuşlandırılmak için harekete geçti. Trafiğin yoğun olduğu akşam saatlerinde etkili olmaya başlayan kar yağışının yoğunluğu daha da arttırması bekleniyor.

İstanbul'da gece saatlerinden itibaren etkili olan fırtına, bazı yerlerde etkisini kar yağışı şeklinde gösterdi. Başakşehir'de kar yağışı akşam saatlerinden itibaren etkili olmaya başladı.

İBB'den yapılan yazılı açıklamada, 'Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve AKOM meteoroloji biriminin hava tahmin raporlarına göre; İstanbul bu gece yarısından sonra kar yağışı ve fırtınanın etkisi altına girecek. İstanbul'da yarın öğleden sonra hava sıcaklığının hissedilir derecede azalacağı tahmin ediliyor. Sabah ilk saatlerden itibaren rüzgarın 70-90 km/saat eseceği, yağışın karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı belirtildi' denildi. 

KAR AKŞAM SAATLERİNDE BAŞLADI 

İstanbul'da beklenen kar, akşam saatlerinde yüzünü gösterdi. Meteoroloji yetkililerinin haber verdiği kar yağışı akşam saatlerinde geldi. Yüksek bölgelerde 18.00 sıralarında yağmaya başlayan kar, ilerleyen dakikalarda etkisini arttırdı. Sıcaklığın 2 dereceye kadar düştüğü görüldü. 

Trafiğin yoğun olduğu akşam saatlerinde başlayan kar yağışı Anadolu Yakası'nda Çamlıca, Küçük Çamlıca, Ümraniye, Dudullu, Çekmeköy ve Sancaktepe civarında etkili oluyor. 

İstanbul'un Avrupa Yakası'nda ise Büyükçekmece, Çatalca ve Beylikdüzü'nde akşam saatlerinde karla karışık yağmur ve kar yağışı başladı. Saat 18.00 sıralarında başlayan sulu kar, rüzgar yönünde şiddetlenerek devam ediyor.

'TUZ VE SOLÜSYON DEPOLANDI' 

Açıklamada alınan önlemlerde şöyle açıklandı:

'İstanbul Büyükşehir Belediyesi kış mevsimi hava koşullarıyla mücadele hazırlıkları çerçevesinde 80'i 1'inci öncelikli olmak üzere 308 güzergâhta yaklaşık 4 bin km uzunluğundaki yol ve meydanlarda kötü hava koşullarıyla mücadele çalışmaları tamamlandı.

Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı ekipleri 2014-2015  kış sezonu için aralarında Kar Kaplanının da olduğu 1028 araç ve iş makinesi, 4 bin 815 personel ile karlı hava koşullarıyla mücadele edecek.  İstanbul Büyükşehir Belediyesi depolarında 209 bin ton tuz hazır bekletiliyor.  İlçe Belediyelerine ihtiyaçları durumunda tuz takviyesi yapılacak.  64 ayrı noktada ise 1.385 ton solüsyon depolandı.  İhtiyaç halinde ise saatte 25 ton kapasiteli solüsyon tesislerinde üretim yapılacak.  İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı tüm birimler ile ihtiyaç halinde hizmet veren şirketlerden  araç ve personel desteği sağlanacak.'

'İFTAİYEDEN 1058 PERSONEL'

'AKOM Koordinasyonunda yürütülecek çalışmalara İtfaiye, 45 adet (Hızır güç) 6*6*6 Afet Müdahale ve Kurtarma Aracı ve 1.058 Personeli ile katılacak. Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı; Kadıköy, Taksim, Saraçhane, Yenikapı, Eminönü, Üsküdar, Ümraniye, Beykoz, Göztepe, Kartal Meydanlarında; 223 Personel ve 38 araç ile kış mücadele çalışmaları yapacak. 

Atık Yönetimi Müdürlüğü; 613 Durak, 207 Üst ve Alt Geçit, 7 Çöp Aktarma İstasyonu, işleme tesisleri, depo sahası yollarında 616 Personel ve 71 araç ile görev yapacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından oluşturulan 147 Traktör kar kürüme ekibi muhtarların sorumluluğunda kendi köy yollarını açmak için görev bölümü yaptı.' 

'METROBÜS YOLU SÜREKLİ ULAŞIMA AÇIK BULUNDURULACAK' 

'AKOM'da Zabıta Daire Başkanlığı, İSKİ, İETT, İGDAŞ, İSFALT, Trafik Müdürlüğü, Sağlık Daire Başkanlığı, Beyaz Masa, BEDAŞ, AYEDAŞ, Karayolları, Emniyet Müdürlüğü yetkilileri de görev yapacak. 

Olumsuz hava koşullarıyla ilgili çalışmalar için istanbul 9 bölgeye ayrıldı 

1. BÖLGE: Bağcılar, Bayrampaşa, Esenler, Eyüp,Fatih,Güngören,Zeytinburnu 

2. BÖLGE: Avcılar, Bakırköy, Bahçelievler, K.Çekmece, B.Çekmece, Başakşehir, Beylikdüzü, Esenyurt 

3. BÖLGE: Beşiktaş , Beyoğlu, Kâğıthane, Şişli, Sarıyer, 

4. BÖLGE: Gaziosmanpaşa, Arnavut köy, Sultangazi, Çatalca,Eyüp 

5. BÖLGE: Çatalca, Silivri, B.Çekmece 

6. BÖLGE: Kadıköy, Maltepe, Ümraniye, Üsküdar, Ataşehir 

7. BÖLGE: Sancaktepe, Adalar, Kartal, Pendik, Sultanbeyli, Tuzla 

8. BÖLGE: Beykoz, Çekmeköy, Sancaktepe 

9. BÖLGE: Şile, Çekmeköy 

Ana arterlerde 28 ayrı noktaya yerleştirilen BEUS (Buzlanma erken uyarı sistemi) ile buzlanma noktaları 3 saat önceden tespit edilecek. Ekipler 30 dakika ara ile belirtilen yerlerde kürüme ve tuzlama çalışması yapılacak. 52 km uzunluğundaki metrobüs yolu sürekli ulaşıma açık bulundurulacak. Kritik kavşaklarda 50 adet kurtarıcı ve çekici 24 saat esasına göre yolda kalmalar ve kazalara karşı hazır bekletilecek.' 

  • DHA
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

Ulan bi Ankara'ya yağmıyor.