İliklerimize Kadar Ürpererek İzlediğimiz Unutulmayan Kült Korku Filmlerinden 15 Soundtrack

231PAYLAŞIM

Hayatımızda bizi pek çok korku filmi etkilemiştir orası kesin. Bu filmleri müziklerinden ayrı düşünmek çoğu zaman imkansızdır. Atmosferi biz fark etmeden içimize işleyen bu yapıtlarda görsel anlatım kadar işitsel anlatım da önemlidir. Sizler için bizim için en önemli korku filmlerinden bazıları ve onların efsanevi müziklerini derledik.

1. Psycho

Meşhur duş sahnesini bilenler bilir, bu sahnede kullanılan müzik adeta “Korku filmi müziği nasıl olmalı?” sorusuna cevap niteliğinde. Bu sahneden sonra duşta daha kısa vakit geçireceksiniz.

2. IT FOLLOWS

Eski usul minimalist bir yaklaşım ancak sunum o kadar modern ki, yıllarca yeni kalmaya devam edecek bir çalışma olmuş.

3. ERASERHEAD

David Lynch’in yıllara meydan okuyan yapıtında kendi gibi tüyler ürperten sesler ve müzikler kullanıldı. Unutmadığımı biri ise “In Heaven”

4. 28 Days Later

Türkçe’ye 28 Gün Sonra ismiyle çevrilen bu film zombie filmleri klasiklerinden biri ve bu soundtrack’i ne zaman duysak filmin kasvetli havasına geri dönüyoruz.

5. Suspiria

Geçtiğimiz yıllarda yeniden çekimi yapıldı, ilki kadar etkileyici görsel bir şölen olarak karşımıza çıktı. İkinci çekimde müzikler daha da içimize işleyen türden.

6. The Exorcist

Klasikleşmiş dışa vurumu modern bir yapıyla işleyip kalbimizi küt küt attıran bir film. Müziklerinin de katkısı bu heyecanda büyük bir rol oynamakta.

7. The Nightmare Before Christmas

Gotik sinemanın en gözde yönetmenlerinden biri Tim Burton. Bu eseri de filmden herhangi bir kare gördüğünüzde anında tanıyacağınız bir özgünlükte.

8. The Shining

Stanley Kubrick’in bu efsane filminde kullanılan müzikler, film çekim tekniği, senaryo çalışmaları kadar etkileyici

9. Silent Hill

Silent Hill için kullanılan sesler, oyunda olduğu gibi atmosfer üzerine yoğunlaşan ve dinlediğinizi fark etmenizden çok evvel sizi avcuna almış müziklerden oluşmaktaydı. Filmin de aşağı kalır bir yanı yok. Filmin atmosferi ile birlikte çok etkileyici bir deneyim haline gelmesini sağlıyor.

10. The Evil Dead

Hem çok ciddi hem de hiç değil. Komedi-Korku türünün bu kadar bilinir olmasının en önemli sebeplerinden biridir bu film.

11. Saw

Belki de bu listede yer alıp da ülkemizde en popüler olan film. Adeta insanları kendi yaşamları üzerinde bir satranç oynuna sürükleyen kötü bir karakter, bu karakter kadar da tüyler ürperten müzikler.

12. Resident Evil

Bir oyun uyarlaması ile tekrar karşınızdayız. Resident Evil oyun dünyasında çoktan efsane olmuştu, üzerine bir de film serisi geldi. Filmler atmosfer açısından oyun adar başarılı, e tabi kullanılan müziklerin de etkisi çok büyük. Ana tema müziği Marlyn Manson imzası taşımakta.

13. The Conjuring

Gösterime girdiği günlerden beri efsane statüsünde yer alan bu film hakkında pek çok şaşırtıcı durum da mevcut. Film gösteriminde kalp krizi geçiren mi dersin, yarı da bırakan mı dersin, PTSD yaşanlar mı ararsın? Hepsi var.

14. Dawn Of The Dead

Zombie filmlerinin ana akım film dünyasında bu kadar yer edinmesinin en büyük sebeplerinden biri bu filmin hem sanatsal hem de ticari başarısı oldu.

15. Pan's Labyrinth

Kapanış için uygun olduğunu düşündüğümüz bir film ve müziği. Pan’ın Labirenti ismiyle Türkçe’ye çevrildi. Film uzun ama bunu film bittikten sonra fark edebiliyoruz. ÇÜNKÜ ÇOK SÜRÜKLEYİCİ. Bu sürükleyicilikte kullanılan müziklerin de payı büyük. Peki ya o soundtrack’e ne demeli?

Evde ya da sokakta ol fark etmez, müzik ve müzik hakkında her şey @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarıyla senin yanında!

#yüzdeyüzmüzik artık #yüzdeyüzonline!

Online konserler, ilginç bilgiler ve müzikle ilgili diğer her şey için @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarını takip et!

instagram.com/yuzdeyuzonline

twitter.com/yuzdeyuzonline

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir