İl İl Cuma Namazı Saatleri: İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya ve Konya Cuma Namazı Vakitleri…

0PAYLAŞIM

Müslümanlar, haftanın en önemli gününe ulaşmanın mutluluğunu yaşıyor. İslamiyet’teki kutsal günlerden olan Cuma günleri camiler doluyor ve vatandaşlar Allah rızası için namaz kılıp, ibadetlerini yapıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı, tüm Türkiye için il il Cuma namazı vakitlerini duyurdu. İşte İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya, Bursa, Konya ve tüm Türkiye için Cuma namazı saatleri…

Cuma Namazı Saat Kaçta?

İSTANBUL: 13.09

ANKARA: 12.53

İZMİR: 13.16

KONYA: 12.55

ANTALYA: 13.02

BURSA: 13.08

İL İL TÜM TÜRKİYE CUMA NAMAZI SAATLERİ

Cuma Namazı Nasıl Kılınır?

Cuma namazının farzı iki rekâttır. Bunun yanında farzdan önce dört rekât, farzdan sonra dört rekât olmak üzere sekiz rekât da sünneti vardır. İmam Ebû Yusuf’a ve İmam Muhammed’e göre ise farzdan sonra kılınacak sünnet bir selamla dört ve bir selamla iki rekât olmak üzere toplam altı rekâttır. Bu görüşün Hz. Ali’den rivayet edildiği nakledilmektedir.

Cuma namazı kılınırken ilk sünnet tıpkı öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır. Sünnetin ardından imam-hatip minbere çıkarak oturur. Müezzin, iç ezanı okur. Ezandan sonra imam-hatip kalkarak iki kısımdan oluşan hutbeyi okur. Hutbede cemaati dinî konularda bilgilendirici ve yönlendirici konuşma yapar. Hutbe okunduktan sonra imam-hatip minberden inerek cemaatin önüne geçer ve cemaate iki rekât Cuma namazı kıldırır. İmam-hatip, Cuma namazının farzına ve cemaate imam olmaya, cemaat de Cuma namazına niyet eder. Tıpkı cemaatle kılınan sabah namazı gibi iki rekât Cumanın farzı kılınır. Cuma namazında imam-hatip, Fatiha ve zamm-ı sûreyi sesli olarak okur. Cuma namazının farzı kılındıktan sonra, cumanın son sünneti kılınır. Bu sünnet, öğlenin ilk sünneti gibi kılınır. Böylece Cuma namazı tamamlanmış olur.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir