NATO Liderleri Toplandı, Peki Neler Konuşuldu?

 > -
Abone ol

Dünyanın gözü dün Brüksel'deydi. Bir günlük liderler zirvesinde başlıca gündem başlıkları terörle mücadele, savunma harcamalarının artırılması, NATO'nun IŞİD'e karşı küresel koalisyona katılması ve Avrupa Birliği ile işbirliğiydi. Resmi gündemde yer almasa da Türkiye-Almanya arasındaki İncirlik krizi ile Ankara-Viyana hattındaki gerilim de konuşulan konular arasındaydı. 

NATO liderleri, ABD Başkanı Donald Trump'la ilk kez buluştu.

Trump, seçim kampanyaları sırasında NATO'yu "modası geçmiş" bir kurum olarak nitelendirmişti. Ancak başkan seçildikten sonra fikir değiştirdi.

BBC'nin Savunma ve Diplomasi Muhabiri Jonathan Marcus şöyle diyor:
"Bugüne kadar NATO'nun en güçlü ordusuna sahip olup da seçim kampanyası döneminde de olsa örgütü "kadük" olarak nitelendiren bir ABD başkanı görülmedi."

Terörle küresel mücadele NATO Zirvesi’nin ana gündemiydi.

Alman haber ajansı dpa, NATO'nun ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyona IŞİD'le mücadelede kilit role sahip ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyona katılma kararı aldığını duyurdu.

Amerika Birleşik Devletleri'nin önderliğindeki IŞİD karşıtı koalisyon, 2014 yılında kuruldu. Türkiye'nin de aralarında olduğu 68 ülkenin yer aldığı koalisyon, Suriye ve Irak'ın kuzeyinde IŞİD'le mücadele operasyonlarına destek veriyor. NATO üyesi 28 ülke, IŞİD'e karşı koalisyonda yer alıyor.

Zirvede gündeme gelecek bir başka konu da yük paylaşımı...

NATO ülkeleri 2014 yılında düzenlenen zirvede, on yıl içinde savunma harcamalarının GSYİH'nın yüzde 2'si düzeyine yükseltilmesi kararı almıştı. 

Ancak 28 üyeli ittifakın sadece 5 üyesi, Amerika, İngiltere, Estonya, Yunanistan ve Polonya bunu karşılıyor. Başta Almanya olmak üzere pek çok üye ülke bu hedefin uzağında. 

 Almanya Başbakanı Angela Merkel'in konuya sıcak bakmadığı aktarılıyor. 

Merkel, “Kararları bekleyeceğim, burada kapasitelerimizi genişletmede ilk sırada olan biz değiliz diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Toplantıda AB-NATO kurumsal işbirliği de gündeme geldi...

Almanya, AB'nin NATO'dan bağımsız olarak bir askeri yapıya kavuşması gerektiği görüşünü savunuyor. 

NATO da kendisiyle rekabet içinde olmadığı sürece AB'nin savunma kapasitesini geliştirmesine olumlu yaklaşıyor. Ancak bu fikir, ittifakın bazı üyeleri tarafından tereddütle karşılanıyor.

Türkiye ile Almanya arasında İncirlik konusunda yaşanan krizde son günlerde adı sıkça duyulan Awacs keşif uçakları da zirvenin gündeminde

Türkiye'nin İncirlik'te konuşlu Alman askerlerini ziyaret etmek isteyen Alman milletvekillerine izin vermemesi üzerine Almanya'da askerlerin İncirlik'ten çekilmesi ve Konya'da görev yapan AWACS uçaklarındaki Alman personelin geri çağırılması tartışmaları patlak vermişti. 

NATO'ya bağlı AWACS uçaklarının personelinin üçte birini Alman ordu mensupları oluşturuyor. NATO misyonu dahilinde Türkiye'den havalanan AWACS'lar güçlü radarlarıyla havadan Suriye ve Irak'taki hedeflerin görüntülerini çekiyor, ancak savaş uçaklarını hedefe yönlendirmek gibi muharip misyonlar üstlenmiyor.

Ankara-Viyana hattındaki gerilim de konuşulan konular arasında.

İttifakın en büyük ikinci ordusuna sahip Türkiye, NATO üyesi olmayan Avusturya'nın NATO faaliyetlerine katılımı konusunda tedbir uyguluyor. Gerekçe olarak ise Avusturya'nın Türkiye karşıtımı tutumu gösteriliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Toplantısı"na katılmak üzere gittiği Belçika'nın başkenti Brüksel'de NATO programı ve zirve kapsamında ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

Erdoğan, ikili görüşmeleri çerçevesinde, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile görüştü.

Bu kapsamda Wiltcher's Steigenberger Otel'de Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile görüşen Erdoğan, daha sonra da ikili görüşmelerini sürdürdü.

Erdoğan ve Merkel bir araya geldi: Ana gündem İncirlik

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile görüşmesinin ardından Almanya Başbakanı Angela Merkel ile ikili bir görüşme gerçekleştirdi. Türkiye ile Almanya arasında gerilim yaşandığı bir dönemde yapılan görüşme sonrasında iki lider tarafından açıklama yapılmadı. 

Almanya Federal Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, Alman Haber Ajansı dpa'ya görüşme sonrası yaptığı açıklamada, iki liderin İncirlik meselesini ele aldığını doğruladı. Ancak krizin çözülüp çözülmediğine ilişkin bir bilgi verilmedi.

Görüşmede ayrıca Merkel'in, Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Türkiye'de tutuklu bulunan gazeteci Deniz Yücel'in serbest bırakılmasını talep ettiği belirtildi.

Merkel görüşme öncesinde Türkiye ile Almanya arasında son dönemde kriz yaratan İncirlik meselesinde dikkat çekici mesajlar verdi.

Merkel, ziyaret izni verilmezse, askerleri İncirlik'ten çekme tehdidinde bulundu. Alman Başbakan, "Parlamento ordusuna sahip olduğumuz için askerlerimizin Alman federal meclis üyeleri tarafından ziyaret edilmesinin şart olduğunu bugün Türkiye Cumhurbaşkanı ile yapacağım görüşmede açıkça dile getireceğim" ifadelerini kullandı.

Erdoğan ayrıca Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile 3'lü görüşme gerçekleştirdi.

Erdoğan NATO'nun yeni karargah binasında "NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Toplantısı"na katıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Toplantısı" için geldiği Brüksel'de, yeni NATO Karargah binasının devir teslim törenine katıldı.

Erdoğan, yeni NATO Karargah binasında "NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Toplantısı"na iştirak etti.

Devlet ve hükümet başkanları onuruna düzenlenen resepsiyon sonrasında yeni NATO Karargah binasının devir teslim töreni yapıldı.

"Bugün, ortak geleceğimizi planlamak ve ortak geçmişimizi hatırlamak için bir fırsat"

Tören, Belçika Başbakanı Charles Michel ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'ın kısa birer açılış konuşmasıyla başladı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg anıtların açılışı dolayısıyla yaptığı konuşmada, "Bugün bir araya gelmemiz, ortak geleceğimizi planlamak ve ortak geçmişimizi hatırlamak için bir fırsat." dedi.

Çalışma yemeğine geçilmeden önce NATO'ya ait uçaklar tören alanında gösteri uçuşu gerçekleştirdi.

Öte yandan Belçika'nın başkenti Brüksel'de binlerce kişi, NATO Zirvesi'ni ve ABD Başkanı Donald Trump'ın gelişini protesto etti.

Protestolardan görüntüler... 👇

Kaynaklar: VOANTVDeutsche Welle ve AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir