Gençliği 2000'lerin Başında Geçen Şanslı Rockçıların Grubu: Kurban ve 15 Unutulmaz Parçası

3PAYLAŞIM

Kurban uzun süredir ortalıkta yok ancak bıraktığı etki hala bizlerle. Plak şirketleriyle olan anlaşmadan mıdır yoksa anlaşamadandır bilmiyoruz ama streaming platformlarında Kurban’a ulaşmak resmi kanallardan pek mümkün olmuyordu. Bazı engeller aşılmış olacak ki kendi isimlerini taşıyan albümleri Spotify’da yerini aldı. Biz de bu bahaneyle Kurban’a tanık oluşumuzu kutlamak adına sizler için bir liste hazırladık.

1. Kurban - intro

Kurban 1995 yılında Outside adı ile kuruldu. Bu isim altında İngilizce şarkılar çaldılar. 1997 yılında grubun ismini Kurban olarak değiştirdiler ve aynı yıl Roxy Müzik Yarışması'na katılarak 3. oldular.

2. Kurban - Yalan

1999 yılının Ocak ayında ilk albümleri olan Kurban'ı piyasaya sürdüler. 1999 yılında Metallica'nın Ali Sami Yen Stadyumu'nda verdikleri konserde alt grup olarak konser verdiler. Ardından gitaristleri Umut Gökçen'in Amerika Birleşik Devletleri'ne yerleşmesi ile Özgür Kankaynar ile yola devam kararı aldılar.

3. Kurban - Haberin Yok

2000 yılında Fasulye filminin müziğini yaptılar.

4. Şebnem Ferah - Yorgun (Artık Kısa Cümleler Kuruyorum)

1999 Haziran'da çıkan Şebnem Ferah'ın Artık Kısa Cümleler Kuruyorum albümünde 4 parçaya katkı sundular. Deniz Yılmaz albümden "Yorgun" parçasının söz müziklerini ve gitar partisyonlarını çaldı, baterist Burak Gürpınar "Herkes Bilsin İstedim", "Oyunun Sonu" ve "Nefessiz Kaldım" parçalarında bateri çalmıştır.

5. Kurban - Yosma

2004'te Sert isimli albümlerini yayınladılar.

6. Kurban - Yine

2005 yılında ise İnsanlar albümleri ile müzik hayatlarına devam ettiler. Rockİstanbul 2005'te Megadeth'in alt grubu olarak konser verdiler.

7. Panik - Diskotek

Grup Haziran 2005 tarihinde dağıldığını açıkladı. Dağılmanın ardından Deniz Yılmaz Panik isimli grupla, davulcu Burak Gürpınar Athena'yla, basçı Kerem Tüzün Demir Demirkan'la, gitarist Özgür Kankaynar ise Fransa'da So Loud ve birçok grupla sahne aldı.

8. Kurban - Lambaya Püf De

2007’nin ilk aylarında turneye çıkan Kurban, solist Deniz Yılmaz'ın askere gitmesiyle 25 Şubat'tan sonra 15 aylık bir ara verdi, onun askerden dönüşü ile birlikte konserlerine tekrar başladı. 2009 yılında çeşitli üniversitelerin bahar şenliklerinde bir dizi konser veren grup 2010’da çıkaracakları albümü de tanıttı.

9. Kurban - İfrit

Kurban, Sahip isimli 4. albümünü 23 Mart 2010'da yayımladı. Bu albüm Kurban'ın tekrar bir araya geldikten sonra çıkardığı ilk albümdür.

10. Kurban - Lambaya Püf De

Rock'n Coke 2011'de ana sahnede çaldılar. 30 Ekim 2011'de Van depremi ertesi Küçükçiftlik Park'ta yapılan Van İçin Rock yardım konserinde 40 rock grubu ve müzisyeni ile birlikte yer aldılar.

11. Kurban - Felek Bile Ağladı

2012 yılında Usulca adlı tekliyi yayımladılar. 2014 yılında Müslüm Gürses Baba Şarkılar albümünde Felek Bile Ağladı adlı şarkıyı yorumladılar.

12. Kurban - Nafile

2014 sonbaharında Nafile adlı tekliyi yayımladılar.

13. Kurban - İyi Ol

2015 yılında ise İyi Ol adlı tekliyi yayımladılar.

14. Kurban - Sarı Çizmeli Mehmet Ağa

Grup yayımladıkları tekliler sonrasında 2 yıl boyunca çeşitli festival ve Rock Barlarda konser verdikten sonra Solist Deniz Yılmaz'ın müziği bırakması isteği üzerine Kasım 2017 yılında ikinci kez dağıldı. Grubun dağıldığı haberini Burak Gürpınar Twitter üzerinden duyurdu.

15. Kurban - Gülümse

2018 Yılında çıkması planlanan Gülümse isimli tekli ise anlaşmazlıklardan ötürü yayımlanamadı.

Evde ya da sokakta ol fark etmez, müzik ve müzik hakkında her şey @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarıyla senin yanında!

instagram.com/yuzdeyuzonline

twitter.com/yuzdeyuzonline

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
yasink26

Harikaydılar.

darkosman

Nabıyorki bu deniz falan yaw?

ramonelindio

Sorma, dur gitme, ben değilim, yalaka

pinar-sahin20

Yaşlanmışız bende 90 doğumluyum :) ipod lar test çözerken ne çok dinlerdik benım yerli rock gruplarından favorim kurbandı burağa aşıktım çünkü bir kadıköy konserınde baterinin bagetini atmıştı ah o kırmızı kafasıyla 13 yaşındayken ben kalbimi çalmıştı :)

gzm-ynklr

Bu içerik beni anlatmış 1990 doğumlu olarak başlığı Gençliği 2000'lerin Başında Geçen Şanslı Rockçıların Grubu: Kurban ve 15 Unutulmaz Parçası

Görüş Bildir