Facebook'tan İçerik Kaldırmada Dünya İkincisi: Türkiye

 > 
186PAYLAŞIM

Raporda yerel yasalara aykırı olduğu için kaç içeriğin kaldırıldığı da ilk kez açıklandı. Rapora göre, 2013 yılı Temmuz- Aralık ayları arasında Türkiye’den 2 bin 14 içerik Facebook’tan silindi. Bu rakamla Türkiye, en çok içerik kaldıran 2. ülke oldu.

Söz konusu paylaşımların silinmesi için Facebook’a Türkiye’den en fazla başvuruyu Bilgi Teknolojileri ve İlletişim Kurumu yaptı. Türkiye’den içeriklerin kaldırılmasına ilişkin yapılan başvurular genellikle Atatürk’e hakaret veya Türk devletini kötülemek gerekçesiyle yapıldı.

Facebook’ta içeriklerin silinmesi konusundaki rekor ise Hindistan’da bulunuyor. Hindistan’dan yapılan başvurular neticesinde 4 bin 765 içerik Facebook’tan kaldırıldı. Hindistan’dan yapılan başvuruların nedenleri arasında dinleri ve devleti aşağılama başta geliyor.

Ancak Hindistan’daki Facebook kullanıcılarının kabaca 100 milyon, Türkiye’deki Facebook kullanıcılarının ise kabaca 33 milyon olduğu hesaba katılırsa, Türkiye Facebook’tan içerik kaldırma konusunda en aktif ülke olarak görülüyor.

Listedeki diğer ülkeler ise Türkiye ve Hindistan’ın oldukça gerisinden geliyor.Listedeki 3. ülke olan Pakistan, devlet kurumlarının başvurusu neticesinde Facebook’tan 168 içeriği Allah’a hakaret ve devlete eleştiri gerekçesiyle kaldırttı. Almanya’dan 84, Avusturya’dan 78, Fransa’dan 80 ve İsrail’den 133 içerik başvuru üzerine Facebook’tan silindi. Bu ülkelerden başvurular genellikle Yahudi soykırımına ilişkin paylaşımlar nedeniyle yapıldı.

Birleşik Arap Emirlikleri 12, İtalya 5, Rusya 4, Bangladeş 3 içeriği sildirdi. Çin ise ülkede Facebook aktif olmadığı için rapora dahil edilmedi. 

DHA, ZETE

Haberin Tamamı İçin:

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir