Eylül Ayında Kitapçılarda Bulabileceğiniz Yeni Çıkan 21 Okunası Kitap

 > 
3.3bPAYLAŞIM

Okunacak kitapların sayısı azalmadığı gibi, bilakis artıyor. Okumak aslında bir ömür boyu süren ciddi bir uğraş...

İşte biz de Onedio'nun değerli kullanıcı ve okurları için kitap listelerine ekleyebilecekleri yeni çıkan kitapları derledik. İyi okumalar diliyorum, kitabınız bol olsun !

1. "Sinema Tutkusu", Lars Von Trier

Yayıncı: Agora Kitaplığı

Tür: Sinema

Kitap, sıradışı ünlü yönetmen Lars von Trier’in bu söyleşileri, arkadaşlarıyla birlikte sinema okulundaki çalışmaları, filmleri ve film anlayışı üzerine en merak edilen noktaları ortaya koyup, yönetmenin "sarsıcı" ve "rahatsız edici" sinema anlayışını sergiliyor.

2. "Kafka: Utanç ve Suçluluğun Şairi",

Yayıncı: İthaki Yay. 

Tür: Araştırma - İnceleme

Kitap modernizmin büyük yazarı Kafka'nın biyografisinin gizli yönlerini irdeliyor. 

Alman kültürü ve Yahudi kimliğinin arasında kalan, ikisinden de beslenen ancak her ikisine de ait olamayan, neredeyse kendi kendisiyle bile ortak noktası olmadığını itiraf eden modern bir yabancı, daimi bir sürgün olan Kafka'ya ışık tutmaya çalışıyor. 

“Kafka gibi bir yazar nasıl ortaya çıktı?” veya “Bir daha böyle bir yazar çıkabilir mi?” gibi sorular ilginizi çekiyorsa, bu kitabın size yol gösterici olabilir.

3. "Veda Müziği", Ian Rankin

Yayıncı: YKY 

Tür: Roman/Polisiye 

İskoç polisiye yazarlarının en önemlilerinden biri olarak gösterilen Ian Rankin, son romanı "Veda Müziği"nde polisiye roman tarihinin baştan çıkarıcı karakterlerinden birinin kariyerine son veriyor.

Daha önce "Başkasının Mezarı" ve "Ölüleri Anmak" adlı kitaplarıyla karşımıza çıkan Ian Rankin, bir kez daha Türkiye okuruyla buluşuyor. Rankin bu romanında, Müfettiş Rebus’ı son kez sahneye çıkarıyor.

Rebus’ın emekli olmadan önce aldığı son dava yine Edinburgh’da geçiyor ve polisiye ile siyasî gerilimi buluşturuyor. Bir Rus şairin öldürülmesiyle başlayan süreç siyasetin ve yeraltı dünyasının karmaşık labirentlerinde ilerliyor.

4. "Nietzsche’den Hayat Dersleri", John Armstrong

Yayıncı: Sel Yayıncılık

Tür: Felsefe

Filozof, şair ve kültür eleştirmeni olarak Friedrich Nietzsche deyince ilk akla gelen, geleneksel ahlak düşüncesini ve zamanının tüm öğretilerini sorgulayan, pek çok tartışmaya yol açmış “hayatı olumlama” düşüncesidir. 1844’te Almanya’da, Leipzig kentinin yakınlarında doğan düşünürün öğretileri dansçılardan şairlere, psikologlardan devrimcilere, hayatın her alanından insanlara ilham kaynağı olmuştur.

Alain de Botton öncülüğünde “gündelik yaşam için parlak fikirler” sloganıyla yola çıkmış The School of Life (Hayat Okulu) ve yine onun editörlüğünde hazırlanan “Hayat Dersleri”, büyük bir düşünürü ele alarak gündelik çıkmazlarımıza cevap olabilecek düşüncelerinin altını çiziyor. Geçmişten gelen bu bilge sesler bizler için hayatı dönüştürücü esin kaynakları olabilir.

5. “Benden Önce Tufan Sylvia Plath ve Şiiri”, Yusuf Eradam

Yayıncı: Kırmızı Kedi

Tür: İnceleme

Sylvia Plath’ın şiirlerini dilimize kazandıran Yusuf Eradam’ın 1997’de Plath üzerine yazdığı incelemesi “Benden Önce Tufan Sylvia Plath ve Şiiri” yeni kapağı ve baskısıyla kitapçı dükkânlarının raflarında...Plath severler için okunası önemli bir kitap.

6. "Sırf Bela", Emir Kusturica

Yayıncı: Sayfa6 Yayınları 

Tür: Öykü

Çingeneler Zamanı, Arizona Dream, Underground gibi kült filmlerin usta yönetmeni Emir Kusturica’nın Sayfa6 Yayınları’ndan çıkan kitabı Sırf Bela, yönetmenin sevenlerini sinemadan, edebiyatın dünyasına davet ediyor. 

Altı öyküden oluşan kitap ile Kusturica yeteneğinin ve zekâsının sinema ile sınırlı olmadığını gösteriyor.

7. "On Dokuz Numaralı Oda", Doris Lessing

Yayıncı: Can Yayınları

Tür: Öykü

Nobel Ödüllü ünlü yazar Doris Lessing’in "On Dokuz Numaralı Oda" adlı öykü kitabı raflardaki yerini aldı. 

İnsanların kişisel yazgılarını, tarihin bir parçası olarak değerlendiren yazarın, öyküleri ruhunuza dokunacak...

8. "Foto Muhabiri Ara Güler", Nezih Tavlaş

Yayıncı: Fotografevi

Tür: Biyografi 

Nezih Tavlaş’ın, fotoğrafın efsane ismi Ara Güler’in hayatını anlatan "Foto Muhabiri Ara Güler" kitabında sayfalar akarken alttan da Türkiye’nin 80 yıllık tarihi geçiyor.

"Foto Muhabiri Ara Güler", savaşlar, darbeler, medeniyetler, facialar ve dünyanın kaderini değiştiren insanlar ardında koşuşan Ara Güler’in yaşam boyu karşılaştığı inanılması güç öyküleri akıcı bir üslupla sunuyor. Usta Ara Güler’in her zaman doğru yer ve doğru zamanda olabilmek için nasıl çalışıp didindiğinin ve nasıl bir bedel ödediğinin de tanığı olan sayfalar ile karşılaşacaksınız...

9. "Ölümcül Yumurtalar", Mikail Bulgakov

Yayıncı: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 

Tür: Roman/Bilim-kurgu

Yayınevi'nin Modern Klasikler Dizisi’nde yayımlanan "Genç Bir Doktorun Anıları" ile büyük beğeni toplayan usta yazar Bulgakov, bu kez "Ölümcül Yumurtalar" adlı eseriyle okurlarla buluşuyor.

Eser 1924 yılında kaleme alınmasına karşın 1928 yılında geçiyor. 1917 Rus Devrimi’ni izleyen çalkantılı dönemde yeni bir Rus gerçekliği ortaya çıkarken, dâhi zooloji profesörü Persikov da bilimsel çalışmalarını sürdürmektedir. Bu çalışmalar sırasında tesadüfen canlı organizmaların üreme hızlarını artıran ve onları devleştiren yeni bir “kızıl” ışın keşfeder...

10. "İran Mektupları", Montesquieu

Yayıncı: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

Tür: Mektup-Roman

Siyaset ve hukuk felsefecisi Montesquieu’nün “İran Mektupları” isimli eseri ilk yayımlandığı dönemde yazara büyük ün getirmiş bir mektup-roman.

Montesquieu dünyayı keşfetmek üzere İran’dan yola çıkıp Fransa’ya gelen iki İran soylusunun başta sarayla, büyükelçilerle, din adamlarıyla, büyükelçilerle yazışmalarını romandakine yakın bir olay örgüsü yaratma çabasıyla bir araya getiriyor. Doğu’nun Batı’ya dair tecrübelerini anlattığı bu mektuplar, aynı zamanda Doğu’nun gizemli saray yaşamına dair de tezler içeriyor.

11. "Uyku", Haruki Murakami

Yayıncı: Doğan Kitap 

Tür: Öykü 

Japon edebiyatının en önemli yazarlarından, eserleri kırkın üzerinde dile çevrilen Haruki Murakami‘nin kısa öyküsü “Uyku” nihayet dilimize çevrildi.

12. "Kutup Soğuğu", Arnaldur Indridason

Yayıncı: Doğan Kitap 

Tür: Roman/Polisiye 

The Guardian gazetesi tarafından 2011 yılında Avrupa’nın en iyi polisiye yazarları listesinde birinci sırada gösterilen Arnaldur Indridason’un "Kutup Soğuğu" adlı romanı Sabri Gürses tarafından dilimize kazandırıldı.

İzlandalı dedektif Erlendur’un bu macerasında olaylar Reykjavík‘in kutup soğuğuna teslim olduğu bir günde, oyun parkında on yaşlarında, çekik gözlü, esmer bir oğlan çocuğunun cesedinin bulunmasıyla başlıyor. Küçük Elías, buz tutmuş bir kan gölünün ortasında uyuyor gibidir. Acaba bu bir kaza mıdır? Yoksa çocuk öldürülmüş müdür...?

.

13. "Hikâyede Büyük Boşluklar Var", Hakan Bıçakcı

Yayıncı: İletişim Yayınları

Tür: Öykü

Romanları ve öyküleriyle kendine has bir dil kurmayı başaran yazar Hakan Bıçakcı’nın yeni kitabı "Hikâyede Büyük Boşluklar Var" kitapçı dükkânlarındaki yerini aldı.

14. "Üzümler ve İnsanlar", Elvan Uysal Bottoni

Yayıncı: YKY

Tür: Gusto-Araştırma

"Mamma Mia-İtalyan Mutfağı Hakkında Çok Şey" kitabıyla büyük ilgi gören Elvan Uysal Bottoni son kitabında ise, İtalya'yı baştan uca dolaşarak farklı yöntemlerle yapılan şarapları ve bağcılığı inceliyor.

15. "Büyük A", Nilüfer Görmüş

Yayıncı: Everest Yayınları 

Tür: Öykü

Yazar, çevirmen, senarist ve psikanalist Nilüfer Güngörmüş‘ün tek öykü kitabı "Büyük A", yıllar sonra, yeni öyküler eklenmiş, gözden geçirilmiş hâliyle okurlarla buluşuyor.

16. "Hınzır Kız", Mario Vargas Llosa

Yayıncı: Can Yayınları

Tür: Roman/Aşk

Mario Vargas Llosa’nın, “Aşka dair ilk romanım,” dediği "Hınzır Kız" 1950’lerin Lima’sında alevlenip Paris, Londra, Tokyo ve Madrid’e uzanan, tutkulu bir sevdanın öyküsü.

17. "Hiçten Az", Slavoj Zizek

Yayıncı: Encore

Tür: Felsefe

Felsefenin "pop starı" Zizek “belki de hayatımın esas eseri bu” dediği kitabında, Fichte ve Marx’tan Spinoza ve Badiou’ya, kuantum fiziği ve cinsellikten, dine kadar yine bir çok şahsiyeti ve meseleyi irdeliyor.

18. "Türkiye’nin Göç Tarihi: 14. Yüzyıldan 21. Yüzyıla Türkiye’ye Göçler", Prof. Dr. Ayhan Kaya - Doç. Dr. M. Murat Erdoğan

Yayıncı: İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları

Tür: Araştırma

Türkiye’nin Göç Tarihi: 14. Yüzyıldan 21. Yüzyıla Türkiye’ye Göçler” kitabı, Osmanlı Devleti’nden günümüze Anadolu’da yaşanan göç serüvenini konu ediyor. 

Bu kapsamlı, bilimsel eser, Romanlardan Çerkeslere, Kırım Tatarlarından Suriyelilere kadar Anadolu’ya gelen göçmenlerle birlikte göçün dünden bugüne ulaşan etkileyici hikâyesini okura sunuyor.

19. "Vasat Edebiyatı 101", Taylan Kara

Yayıncı: Hayal Yay.

Tür: Deneme

Edebiyattaki yüzeysellik, piyasa ilişkileri vs. gibi durumları sert biçimde eleştiren bir yapıt "Vasat Edebiyatı 101"

20. "Sherlock Holmes - Yaralı Yüz", Sir Arthur Conan Doyle

Yayıncı: Timaş Yay.

Tür: Roman/Polisiye

Huysuz, karizmatik, kılı kırk yaran, yakın dövüş ustası, kimya ve simya âlimi, Baker Sokağı’ndaki 221 B numaralı evin dünyaca ünlü sahibi Sherlock Holmes; komik ve komik olduğu kadar heyecanlı ve bir o kadar da aksiyon dolu maceralarıyla yeniden okurlarıyla buluşuyor…

21. "Kelebeklerin Yazı" Adriana Lisboa

Yayıncı: Kırmızı Kedi

Tür: Roman/Dram

Brezilya’nın genç kuşak yazarlarından Adriana Lisboa’nın  2003 Yılı José Saramago Ödülü’nü kazandığı "Kelebeklerin Yaz"ı romanı derin ve yoğun duygular üzerine sürükleyici ve şiirsel bir roman olarak değerlendiriliyor. 

Brezilya’nın önde gelen genç kuşak romancıları arasında olan Adriana Lisboa, romanında Rio de Janeiro’da yaşayan varlıklı bir aileyi çevresinde gelişen bir dramı ele alıyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
nesli-araci

Teşekkürler editörcüğüm, listeme ekleyecek yeni kitaplar çıktı. (=

kenan-taflan

Türkiye'de dünyadaki ilk 10 kitabevi arasında bir kitabevinin bulunduğunu biliyormuydunuz?

wednesday-addams

şu an ferhan şensoy - kazancı yokuşu'nu okuyorum daha da evde okumadığım tonla kitap var bunlara sıra geleceğini sanmıyorum.

therewasauser

Dune ?

minotaur

Kulervo geleydi iyiydi.

Görüş Bildir