Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Eşcinsel Olduğunu Açıkladığı İçin E-Sporcuların Baskısına Maruz Kalan Ünlü Oyuncu Takımını Terk Etti!

96PAYLAŞIM

Sürekli karşılaştığımız homofobik ve ayrımcı davranışlar 'genç ziinlerin' hakim olduğu e-spor dünyasında olmaz diye düşünüyorduk ama ne yazık ki oluyormuş.

Türkiye'de e-sporun yükselişi bizi son yıllarda umutlandırıyordu çünkü çoğu alanda geride kaldığımız dünyayı yakalamıştık.

Müsabakalar keyif içerisinde geçiyor, her ne kadar büyük başarılara ulaşamamış olsak da temsilcilerimiz Avrupa ve dünya şampiyonalarına katılıyordu.

Birkaç gün önce karşılaştığımız olay e-spor dünyasının da karşımızda olan problemlerden pek de uzakta olmadığını hatırlattı.

League of Legends Türkiye'nin profesyonel oyuncularından, destek rolünde en iyi olarak görülen Dumbledoge'a Özür Gecikmedi! Mustafa Kemal “Dumbledoge” Gökseloğlu herkesi şaşırtan bir açıklama yayınladı.

Hep pozitif tavırları ve başarılı oyun stiliyle bilinen Dumbledoge birkaç yıl önce ayrıldığı takımına yeniden dönmüş fakat son hafta karşılaşmalara katılmamış, soru işaretleri yaratmıştı. 

Olay basit bir 'yedeğe çekilme' meselesi değilmiş ve hatta birkaç haftalık bir olay da değilmiş. Takımdan ayrılma duyurusunu yaparken geçmişte yaşadığı trajik olayları anlattı, okurken tüm takipçileri hatta aynı ligde oynadığı arkadaşları bile şaşırdı.

Kimse böyle bir şeyi beklemiyordu.

Sadece e-spor dünyasıyla kısıtlı olmadığını anlayacağımız olayları özetleyelim, size de tanıdık gelecek muhtemelen.

Twitter'da paylaştığı şu açıklamada ayrılma sebebinin takımının nişancı rolündeki oyuncusu Berkay "Zeitnot" Aşıkuzun olduğunu ve 2017'den bu yana eşcinsel olduğunu e-spor camiasına açıkladığı için homofobik hakaretlere maruz kaldığını anlattı.

Öyle ki yan yana oynadığı kişinin onunlayken hiçbir şey söylemeyip onun olmadığı Facebook grupları ve ortamlarda cinsel tercihi üzerinden hakaret ettiğini öğrendiğinde çok büyük bir rahatsızlık yaşamış.

Kendisinden eşcinsel olduğu için nefret eden ve birçoğuyla aynı evde kalmak zorunda olan birinin yerine koyun kendinizi.

2017'de ayrıldığı takıma Zeitnot'un kadroda olduğunu bilse de 2019'da daha başarılı olabilmek için dönen Dumbledoge her ne kadar profesyonelliğini korumaya çalışsa da bu sezon da benzer olaylar yaşandığını belirtti. Son olarak bir karşılaşma sonrası Zeitnot'un takım koçuyla kendisi hakkında hakaretler içeren bir biçimde bahsettiğini öğrenip yanlarına gittiğinde şiddet görmenin eşiğine gelince sabrı tükenmiş.

Homofobik hakaretler, maç esnasında karşılaştığı mobbing ve tüm bunların sistematik hale gelişi...

Bunun üzerine bir de Zeitnot'un yüzleşme esnasında eşcinselliği üzerinden duyduğu son sözler onu takımdan ayrılmaya mecbur bırakıyor. 3 yıl boyunca sistemli biçimde homofobik davranan, mobbing uyguladığı söylenen Zeitnot'tan halen herhangi bir açıklama gelmedi.

Bunun yanında Facebook grubunda Dumbledoge'a hakaret eden herkes teker teker özür diledi. Fakat e-spor dünyası için iş işten geçti.

Dünyaca ünlü destek oyuncusu Dumbledoge bu olaylara daha fazla dayanamayarak kariyerini sonlandırdığını açıkladı.

Türkiye'de yetişmiş en iyi League of Legends oyuncularından biri homofobik bir atmosferde boğulduğu, hakaretlere maruz kaldığı için profesyonel dünyayı terk etmiş oldu. En azından Dumbledoge'un anlattıkları böyle, League of Legends yapımcısı Riot Türkiye olayları araştırdığını açıklasa da bu mecradaki homofobik davranışların ortaya çıkışı büyük tepki uyandırdı.

Siz bu olay hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
panda-slothful

adı mustafa kemal olmayaydı iyiydi. yoksa eşcinselliği benim sikimde bile değil.

yeorucoglu

beyinsizsin.

panda-slothful

kurcaladığın şey kafam değil...

Gizli Kullanıcı

aletin de mi yok onu mu demeye çalışıyorsun

panda-slothful

denemek bedava... annenle gel, kamera da getir. kanıt olsun.

coldhearted

Birini eleştirmeye kalktığında, herkesin seninle aynı imkanlarla dünyaya gelmemiş olduğunu aklına getir. - F. Scott Fitzgerald

despresso

zetnote mıdır nedir bence o herif %100 ay ve Dumbledoge'a deliler gibi aşık!!!

peacj

Kusura bakmasın ama Berkay'da en az Kemal kadar efendi ve saygılı biri. Yıllardır espor camiasının içinde olan biri olarak söylüyorum; çok net bahane bu.. 3 yıl önce eşcinsel olduğunu söyledi ve o günden bu zamana kadar göz önünde ki kimse bu konu hakkında bir söz söylemedi. Bizzat kendisini takıma çağıran insanların bir ay bile olmadan mobbing uyguladığını söylemekte çelişkinin danıskası. Başarısızlığı sürekli arka planda ki şeylere atma modasına uydu Kemal'de.

baki-polat-canavar

come DOTA

Görüş Bildir