Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Meclis Artık Daha Renkli

 > 
176PAYLAŞIM

Ermeni, Süryani, Ezidi ve Roman adaylar artık Meclis'te...

7 Haziran seçim sonuçlarına göre, Ermeni, Süryani, Mıhallemi, Ezidi ve Roman adaylar artık Meclis'te. İşte ilk defa bu kadar renkli olacak Meclis'in azınlık adayları.

CHP’nin İzmir 1. Bölge’den milletvekili olan Özcan Purçu, Türkiye siyasi tarihinde Meclis'e girmiş ilk Roman aday oldu.

Purçu, 2005'ten beri, Avrupa Konseyi'ne bağlı Avrupa Romanlar ve Göçebeler Forumu Türkiye temsilcisi. Roman Hakları Forumu (ROMFO) Yönetim Kurulu üyesi; ayrıca, Romanca bilen az sayıdaki Romandan biri.

Mıhallemi milletvekili 

Nüfusları 800 bin civarında olan Mıhallemiler de yeni Meclis'te temsil edilecek. Türkiye’de ilk Mıhallemi derneğinin kurucusu olan, HDP’nin Mardin’den 4. sıra milletvekili adayı Mehmet Ali Aslan Meclis'e girdi.

Mardin 3. sıradan aday olan, önceki seçim döneminin bağımsız milletvekili Süryani avukat Erol Dora da Meclis'te.

Üç Ermeni aday da Meclis'te

İstanbul’dan 11 milletvekili çıkaran HDP’nin 3. bölge 2. sıra adayı Garo Paylan, meclisteki üç Ermeni adaydan biri oldu. CHP’nin adayı Selina Özuzun Doğan ve AKP adayı Markar Esayan da Meclis'te. Böylece 54 sene sonra ilk defa mecliste Ermeni adaylar yer alacak.

İki Ezidi vekil 

Avrupa Parlamentosu eski milletvekili, Ezidi aday Feleknas Uca da Diyarbakır'da 4. sırada yer alıyordu. Uca, 10 milletvekili çıkaran şehirden milletvekili oldu.

Meclisteki bir başka Ezidi milletvekili, Batman’dan 1. Sıra HDP adayı olan Avrupa Ezidi Dernekleri Federasyonu Başkanı Ali Atalan. Türkiye tarihinde ilk defa mecliste Ezidi milletvekilleri olacak.

Kadın milletvekili sayısı 79’dan 96’ya yükseldi

Ayrıca seçimlerde bugüne kadar elde edilemeyen bir başarı edildi. Cumhuriyet tarihinde Meclis'teki kadın temsil oranı ilk kez yüzde 18'e ulaştı. 

En fazla kadın vekili AKP çıkardı: 41; bu sayı HDP’de 31, CHP’de 20, MHP’de dört.

Daha fazla detay için bakınız: Cumhuriyet Tarihinde Bir İlk: Meclis'teki Kadın Temsil Oranı Yüzde 18

Agos ve Onedio

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir