Erdoğan, TÜSİAD'ı Hedef Aldı: 'Hesabını Sormasını Bilirim'

 > 
2.7bPAYLAŞIM

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’da iç güvenlik birimleri onuruna verilen iftar programında konuştu. Erdoğan, TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan'ın açıklamalarına sert tepki göstererek "Özilhan'ın buram buram demokrasi hazımsızlığı kokan, üstüne bir de Türkiye'yi karalamak için istatistik cinliğine başvuran konuşmasını üzüntüyle dinledim. Şunu bilin ki Türkiye'yi dışarıdan vuranlar vurmaya çalışıyor ama içeriden vuranlara bunun hesabını sormasını da bilirim" dedi.

AA'nın aktardığına göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da iç güvenlik birimleri onuruna verilen iftar programında konuştu. Erdoğan, TÜSİAD YİK Başkanı Tuncay Özilhan'ın dün yaptığı konuşmayı hedef aldı. "Herkesi bulunduğu makamın ağırlığına uygun şekilde davranmaya devet ediyorum" diyen Erdoğan şöyle konuştu:

"Dün TÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan'ın, bunu bu şekilde açıklamak istemezdim, buram buram demokrasi hazımsızlığı ve istatistik cinliği yapan konuşmasını üzüntüyle dinledim. Bu tür istatistikler asla adil olmadığını bildiğimiz çevrelerin ürünüdür. Benzer istatistiklerde Türkiye'nin çok iyi olduğu nice alanlar var. İş yapma kolaylığında 190 ülke arasında 43'üncülüğe çıktık, bunu görmez. Ekonomik özgürlükler endeksinde de 180 ülke içinde 68'inci sıradayız. Bunu görmez. Bu kişi bizi hep ülkemizi 110'lu sırada, 120'li sırada gösteren istatistik eğrileri üzerinden vurmaya çalışır."

'Ben sizin o günkü durumunuzu da biliyorum, bugünkü durumunuzu da biliyorum'

"Beyefendi 17 yıl önce kişi başına milli geliri neydi, bugün ne? Sen o gün ekonomik olarak neredeydin, şimdi neredesin. O günden bugüne sadece firman ne kadar büyüdü, bunu hiç masaya yatırmıyor musun? Ben sizin o günkü durumunuzu da biliyorum, bugünkü durumunuzu da biliyorum. Yeri gelirse bunları da teşhir ederim. Türkiye'yi içeriden vuranlara bunun hesabını sormasını biliriz."

Özilhan ne demişti?

Dün gerçekleştirilen TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Toplantısı'nda konuşan Tuncay Özilhan, Türkiye’nin 2023 hedeflerinden uzaklaştığı ve 2002-2007 dönemindeki parlak günlerine bir türlü geri dönemediği yorumunda bulunmuştu. Küresel Rekabet Endeksi, işgücü piyasası verimliliği, enflasyon, yargı bağımsızlığı, basın özgürlüğü gibi göstergeler konusunda Türkiye’nin son sıralarda yer aldığını belirterek şunları söylemişti:

"Bunlar ekonomiyi aşağı çeken; girişimciyi, girişim yapamaz hale getiren bir ayak bağı oluşturmuş durumda. Oysa ülkemiz pazar büyüklüğünde 13. sırada. Bu bize gerçekleştiremediğimiz potansiyeli gösteriyor. 

82 milyon nüfusuyla, jeostratejik konumuyla, gelişmiş altyapısıyla, sanayisinin seviyesiyle, tarımın sunduğu fırsatlarıyla Türkiye muazzam imkanlara sahip. Bu imkanları iyi değerlendirelim diye çırpınmamızın sebebi bu.

Biz bu nedenle ekonomi derken demokrasi diyoruz; yargı bağımsızlığı diyoruz; hukukun üstünlüğü diyoruz; insan hakları diyoruz; akademik özgürlükler diyoruz; liyakat diyoruz; ifade özgürlüğü diyoruz. Demeye de devam edeceğiz. Çünkü bu görevi, TÜSİAD’ın tüzüğünden alıyoruz."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir