Görüş Bildir

etiket Erdoğan, 'Millet Bahçesi Olacak' Dediği Araziye 20 Kat İmar İzni Verdi

Haberler
> Erdoğan, 'Millet Bahçesi Olacak' Dediği Araziye 20 Kat İmar İzni Verdi

İstanbul Ataşehir’de bulunan ve üzerinde Erenköy Gümrük Müdürlüğü ve İETT Garajı'nın yer aldığı 286 bin metrekarelik arazi için özelleştirilme kararı alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan 2019 yılında 'tamamı millet bahçesi' olacak dediği alanı kendi imzasıyla iki gün önce yapılaşmaya açtı.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 31 Mart 2019 yerel seçimleri öncesinde 19 Şubat 2019 İstanbul Ataşehir’de miting düzenledi.

AKP’nin Ataşehir ile ilgili vaatlerini sıraladı ve şöyle dedi: “Erenköy Gümrüğü ile İETT garajlarını kaldırıyor. Yerine 300 bin metrekarelik bir millet bahçesini inşa ediyoruz.”

"Yeşil alan olacak" dediler

"Yeşil alan olacak" dediler

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu açıklamasından birkaç gün sonra AKP'nin Ataşehir Belediye Başkan Adayı İsmail Erdem şunları söyledi:

“Kamuya ait hazinenin mülkü olan Erenköy gümrüğü ve İETT garajının olduğu alan 300 dönüm bir araziye sahip. 30 yıldır bir trafik yükü var. Şimdi Ataşehir'in kalbinde hançer gibi duruyor. Buranın taşınması gerektiğini gerekli makamlara söyledik. Sayın Cumhurbaşkanımız en son Ataşehir mitinginde resmen ilan etti. 300 bin metrekare olan bu alan millet bahçesi olarak yeşil alan olacak. ”

AKP hem İstanbul hem de Ataşehir’de belediye başkanlığı seçimini kazanamayınca proje rafa kalktı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve TOKİ eliyle AKP’nin yönettiği il ve ilçelerde çok sayıda millet bahçesi projesi hayata geçiren iktidar araziyi satmaya karar verdi. 21 Ağustos 2020 günü Resmi Gazete’de yayınlanan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasını taşıyan karar ile alan özelleştirme programına alındı. Özelleştirme işlemlerinin 31 Aralık 2023 yılına kadar tamamlanmasının planlandığı arazi için geçtiğimiz günlerde imar değişikliği gerçekleştirildi.

Büyük bölümü yapılaşmaya açıldı

Büyük bölümü yapılaşmaya açıldı

Sözcü'den İsmail Şahin'in haberine göre, 30 Eylül 2021 günü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren kararla mülkiyeti Maliye Hazinesi adına kayıtlı olunan Kayışdağı Mahallesi 1252 ada 10 parselde bulunan arazide imar değişikliği yapıldı.

Uygulamaya giren 1/5000 ölçekli yeni nazım imar planına göre 286 dönümlük araziye 20 kat yüksekliğinde konut, otel, ofis binaları inşa edilebilecek. Araziler üzerinde emsal hariç parsel büyüklüğünün iki katına kadar inşaat yapılabilecek. Büyük bir bölümü yapılaşmaya açılan arazinin bir bölümünde kamu binaları, meslek ve teknik öğretim lisesi, ilkokul ve cami yer alacak. Yapılardan geriye kalan alan ise millet bahçesi, park, otopark ve yol olacak.

Araziye getirilen yapılaşma hükümleri şöyle:

– Ticaret- Turizm-Konut Alanı (E:2.07, Yençok:20 Kat),

– Ticaret- Konut Alanı (E:2.07, Yençok:20 Kat),

– Resmi Kurum Alanı (E:1.20, Yençok:9 Kat),

– Mesleki ve Teknik Öğretim Tesisi Alanı (E:1.50, Yençok:5 Kat),

– İlkokul Alanı (E:1.00, Yen:4 Kat),

– Cami (E:0.50, Yen Otopark: Serbest),

– Raylı Toplu Taşıma İstasyonu Alanı, Millet Bahçesi, Park Alanı ve Yol”

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
133
70
37
10
7
7
3
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Shadow

Senin kadar bu milletin ... koyan birisi olmadı sayın partili cumhurbaşkanımız!

Hakan Çınar

Millet bahçesi tam olarak ne işe yarıyor ? Yapılma amacı ne topluma katkısı ne ?

İnsanlar boğuluyor şehirlerde nefes aldırıyor parklar insanlara. Ayrıca millet bahçesi falan değil kıçından isim uydurmasınlar düpe düz park işte bütün dünya... Devamını Gör

Burak B.

Aşağısı millet bahçesi işte yukarısı değil ama :)