Görüş Bildir
Haberler
Erdoğan 'Bu Kardeşinize Yetkiyi Verin, Görün' Demişti: İşte Türkiye'nin 3 Yıllık Ekonomi Karnesi

etiket Erdoğan 'Bu Kardeşinize Yetkiyi Verin, Görün' Demişti: İşte Türkiye'nin 3 Yıllık Ekonomi Karnesi

19 Haziran 2018’de Erdoğan halktan yetki istemişti. Geçen 2 yıl 9 ayda ülke borca sürüklenirken, halk yoksullaştı. İşsiz sayısı 3.3 milyon artarken, TL dolar karşısında yüzde 75.3 değer kaybetti.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan 19 Haziran 2018'de halka “24'ünde bu kardeşinize yetkiyi verin, ondan sonra faizle, şunla bunla nasıl uğraşılır göreceksiniz” demişti. 24 Haziran'da yapılan referandumla Türkiye, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçiş yaptı. Pekiyi, aradan geçen 2 yıl 9 ayda başkanlık sistemi Türk ekonomisinde neler değiştirdi, vaadedilenler gerçekleşti mi?

"Kredi ve kart borcu 800 milyar TL'ye çıktı"

"Kredi ve kart borcu 800 milyar TL'ye çıktı"

Sözcü'den Nuray Tarhan'ın haberine göre, milli gelirimiz 67 milyar dolar erirken, vatandaşın cebinden bin 33 dolar daha eksildi. Gerçek işsiz sayısı 3.3 milyon kişi daha artarken, kredi ve kart borcu 800 milyar TL'ye çıktı. Merkez Bankası'nın döviz rezervleri 48.4 milyar dolar açık verdi, güven azalınca TL her gün daha da değer kaybetti. Geçen 3 yıla yakın zamanda TL karşısında dolar yüzde 75.3, Euro yüzde 78.1, 24 ayar altın ise yüzde 136.4 değerlendi.

"Eski sisteme dönülmeli"

"Eski sisteme dönülmeli"
İçeriğin Devamı Aşağıda

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Erdoğan'ın “şahsım hükümeti”nin vatandaşı canı ile cüzdanı arasında sıkıştırdığını belirterek, “Kapanan iş yerlerinin gelir kaybını bütçeden telafi edeceğine borç verdi. Vatandaş borca batırıldı, ekonomi yüksek faiz-değersiz TL sarmalına girdi. Kibir hastalığına yakalanan Erdoğan'ın keyfi davranışları sonucunda, başta Merkez Bankası ülkede hiçbir müesseseye güven kalmadı. Vatandaşın sırtındaki yükün daha fazla ağırlaşmaması için ülkenin önüne sandık mutlaka gelmelidir. Kalkınmanın önünde takoz olan tek adam parti devleti rejimi değişmeli, yeni ve güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçilmelidir” diye konuştu.

"Yaşananların mirası batık iş dünyası ve yoksullaşan toplum"

"Yaşananların mirası batık iş dünyası ve yoksullaşan toplum"

Ekonomist Dr. Murat Kubilay, başkanlık sistemiyle zaten başlamış olan ekonomik bozulmaların arttığını, ülke ekonomisinin ağır şoklar yaşadığını ve işsizliğin rekor kırdığını söyledi. 

Kubilay, “Mevcut finansal kırılganlık, dış politikada veya küresel piyasalardaki herhangi bir şok sonucunda ekonominin içinde bulunduğu buhranı daha da derinleştirebilecek durumda. Yaşananların mirası batık iş dünyası ve yoksullaşan toplum oldu. En büyük bedeli ise umudunu kaybeden gençler ödedi” diye konuştu.

"Ekonomide güven zor"

"Ekonomide güven zor"
İçeriğin Devamı Aşağıda

Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Cem Başlevent, başkanlığın getirdiği en büyük farklılıklardan birinin Merkez Bankası başkanlarının kolayca görevden alınabilmeleri olduğunu söyledi. Üzerlerinde siyasi baskı hisseden başkanların sürdürülebilir olmayan politikalar izlediklerini vurgulayan Başlevent, şunları söyledi: 

“Başkan değişiklikleri ve izleyen zıt yönlü politikalar, hem yabancı yatırımcıyı caydırdı hem de halkın rasyonel yatırım ve harcama kararı vermesini zorlaştırdı. En büyük hata ise düşük faizle büyümeye çalışılması oldu. Bu döviz rezervlerinde ciddi erimeye de yol açtı. Seçim yaklaşırken, ekonomide güven verici yönetimin iş başına gelmesi ve radikal kararlar alması zor görünüyor.”

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
250
67
33
22
14
11
6
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Halil Değerli

O kardeşe yetkiyi verenin.... ..... Yedi sülalesine selam söylüyorum.... ..... 🤪😡😠

Pasif Kullanıcı

ver yetkiyi gör etkiyi...canlı canlı insan s...kilirmi ya

Pasif Kullanıcı

"Ülkeyi şirket gibi yöneteceğiz" demişti. Halis Toprak'ın batan şirketi gibi yönetiyor.