Dünyaya Bıraktığı İzleri Kolay Kolay Silinmeyecek, Günümüzün Birbirinden Güçlü ve Cesur 7 Kadını

46PAYLAŞIM

Nobel ödüllü Maria Skłodowska-Curie'den, insan hakları savuncusu Rosa Lee Parks'a birçok kadın tarihe imzasını attı. Günümüz dünyasının kadınları da onların yolundan gidiyor...

1. Nadia Murad

Bu 26 yaşındaki kadın, geçtiğimiz yıl Nobel Barış Ödülü'nü kazandı. Irak'taki Yezîdî kadınların korkunç durumu hakkında halkı bilgilendirdiği için bu tanınmış ödülü elde etti. Maalesef Nadia, bu korkunç durum hakkındaki bilgisini kendi deneyimleriyle edindi. 21 yaşındayken IŞİD' giren Nadia, seks kölesi olarak çalıştırıldı. Cehennemi yaşadığı 3 aylık süre sonunda, mucizevi bir şekilde kaçmayı başardı. Diğer mültecilerle birlikte Almanya'ya ulaşıp, Birleşmiş Milletler'de bu deneyiminden bahseden Nadia, bir kitap yazarak insan hakları yolculuğuna başladı.

Nadia, ülkesindeki kadınların acı çekmesini durdurmak için, elinden gelen her şeyi yapmaya karar verdi. "Teröristler, birkaç Yezîdî kızın, başlarına gelenlerin detaylarını tüm dünyaya anlatacak kadar cesur olacağını asla tahmin edemezlerdi. Onlara meydan okuyoruz, işledikleri suçların birer sır olarak kalmasına izin vermiyoruz. Hikayemi her anlattığımda, teröristleri güçlerinden yoksun bıraktığımı hissediyorum." diyor Murad.

2. Melinda Gates

View this post on Instagram

Thank you so much, @sherylsandberg, for your generous and humbling words in the #TIME100 list. I am committed to doing everything I can to live up to them. As incredible as it is to be on a list like this one, I also know that the real work of changing the world is being done far from the headlines. It’s being carried out by the women and girls whose everyday actions, decisions, and extraordinary courage are shaping a better future for all of us. They’re running farms, working in clinics, borrowing money from each other to start businesses, and walking long miles to get access to the contraceptives they need to plan their futures. And most of all, they’re standing up for themselves and each other by coming together to insist on bringing us closer to a world where our daughters have the same chance to reach their potential as our sons. ・・・ #Repost @time: Melinda Gates is one of TIME’s 100 Most Influential People of 2017. “Her vision for the Bill & Melinda Gates Foundation has helped lift the lives of millions of people. Its work reflects her impatient optimism,” writes Sheryl Sandberg, the founder of LeanIn.org. “Her ability to think big and move fast. Her love of numbers. (Bill’s not the only data geek in the family.) Her passionate commitment to empowering women and girls, seen in the foundation’s support for increasing access to contraceptives in developing countries. Her fundamental belief in human dignity. It’s all there, woven tightly into the DNA of one of the most ambitious and generous philanthropies in history.” See the full list on TIME.com/time100. Photograph by @MilesAldridge for TIME. #TIME100

A post shared by Melinda Gates (@melindafrenchgates) on

Bir hayırsever, bir iş kadını ve Bill Gates'in eşi. Kocasıyla birlikte, günümüzün en büyük vakıflarından biri olan yardım vakfını kurdu. Melinda ve kocası, yoksul ülkelerdeki kıtlığın üstesinden gelmek, sağlık koşullarını düzeltmek, çevreyi korumak, ciddi hastalıklarla mücadele etmek ve diğer önemli projeleri için 40 milyar dolar bağışta bulundu.

Son zamanlarda Melinda'nın önceliği, dünyadaki her kadına yardımcı olmak. Aile planlaması, doğum kontrol ve eğitim hakkında konuşmalar yapıyor. Aynı zamanda kadınların işlerini destekleyip, diğer insanlara önem veren etkin bir insan olarak bir örnek oluşturuyor. "Bence bağımsız kadınlar dünyamızı değiştirecek." diyor Melinda.

3. Malala Yousafzai

Bu Pakistanlı kız henüz 11 yaşındayken, tüm dünya onu konuşmaya başladı. O dönemde, Taliban rejimi altında yaşamaktan ve ülkesinde eğitime olan sınırlı erişimden bahsettiği bir blogu vardı. Yaşına göre oldukça cesur olan bu kızın eylemleri, radikal İslami hareketleri desteleyen insanlar tarafından hoş görülmedi. 2012 yılında, Malala Yousafzai'yi öldürmeye çalıştılar. Taliban, okul servisinin önüne çıkarak yolunu kesti ve "Malala kim?" diye bağırdı. Malala, korkusuzca "Benim!" diyerek cevap verdi ve onu başından vurdular. Sonrasında Malala, "O gün, korkularım bitti." dedi.

Doktorlar Malala'yı kurtardı ve iyileşince, hikayesini Birleşmiş Milletler'de anlatabildi. Yousafzai, dünyada 31 milyonu kız olan 57 milyon çocuğun okula gitmediğini ve bunu değiştirmek için elinden gelen her şeyi yapacağını belirtti. Gelişmekte olan ülkelerdeki eğitim konusunu konuştuğu için, Malala'ya Nobel Barış Ödülü verildi.

4. Nasrin Sotoudeh

Ülkesindeki kadın ve erkeklere eşit haklar verilmesi için savaşan aktivistlere yardım eden İranlı avukat, politik suçları da açığa çıkardı. 2018 yılında, Nasrin Sotoudeh 33 yıl hapse mahkum edilip, 148 cezasına çarptırıldı. Ulusal güvenliğe komplo kurmak, propaganda yaymak, toplum düzenini bozmak ve başörtüsü olmadan konuştuğu için suçlandı. 

Tüm dünya, Nasrin'in özgürlük konusundaki cesur sözleri yüzünden acı çektiğini ve ülkesindeki kadınların sivil haklarını koruduğunu bildiği halde, şu an hapiste olan Nasrin'i kurtarabilecek tek örgüt, Birleşmiş Milletler. 2019 baharında, insan hakları yüksek temsilcisi İran'ı ziyaret etti. Yani, Nasrin'in özgürlüğü için umudumuz var.

5. Oprah Winfrey

View this post on Instagram

Extra extra love today #NationalDogDay

A post shared by Oprah (@oprah) on

Birçok insan Oprah Winfrey'yi, ABD'de televizyonun öne çıkan isimlerinden biri olarak biliyor ancak ilk siyahi kadın milyarderin, en eli açık insanlardan biri olmasıyla da konuşulması gerekiyor. 

Oprah Winfrey'nin, Güney Afrika'da açtığı okul birkaç yıldır eğitim veriyor. Winfrey, fakir ülkelerdeki kızların çalışma fırsatı elde ettiği bir geleceğin hayalini kuruyor. Mezuniyet partileri için okulu ziyaret eden Winfrey, okuldaki en başarılı çocukların, dünyada önde gelen üniversitelere girmelerine yardımcı oluyor. Bugüne kadar eğitim için yaptığı çalışmalarda 400 milyon dolar harcadı. Ve duracak gibi de gözükmüyor.

6. Leymah Roberta Gbowee

Liberyalı aktivist ve arabulucu Gbowee, dünyayı sadece annelerin değiştirebileceğinden emin. Ülkesindeki iç savaş sırasında, kadın barış hareketini düzenledi. "Geçmişte sessizdik, ama bizler öldürüldükten, tecavüze uğradıktan, insanlıktan çıkartıldıktan, hastalıklara maruz bırakıldıktan, ailelerimizin ve çocuklarımızın harap edilmesini izledikten sonra; savaş, bize geleceğin şiddete HAYIR ve barışa EVET demekten geçtiğini öğretti! Barış hükmedene kadar pes etmeyeceğiz." diyerek, o dönemin Liberya başkanını protesto etti.

Gbowee'nin başlattığı bu hareket, ülkedeki iç savaşın durmasını ve Afrika tarihinde ilk defa, iktidara bir kadının geçmesini sağlamış oldu.

2011 yılında, kadın hakları için şiddete başvurmadan mücadele ettiği için Nobel Barış Ödülü'ne layık görüldü.

Yemen'de "devrimin annesi" olarak adlandırılan Tawakkol Karman ile birlikte, üstte bahsi geçen ilk başkan Ellen Johnson-Sirleaf de Nobel ile ödüllendirildi.

7. Greta Thunberg

Bu kız, geçtiğimiz yıl, cuma günleri okula gitmeyi reddetti ve bunun yerine İsveç Parlemento binasının önünde eylem yapmaya başladı. Greta, insanlardan iklim değişikliğine daha çok dikkat vermelerini ve gezegenimizi güvenli tutmak için daha fazla şey yapmalarını istedi. Tüm dünya da, Thunberg'e katıldı.

Artık, milyonlarca öğrenci ve yetişkin, Greta'nın Fridays for Future hareketini destekliyor ve bu küçük, akıllı kızın dediklerini tekrar ediyor: "Eğer bugün protesto etmezsek, bir yarınımız olmayacak."

Sadece bir yıl içinde, Greta birçok ödül kazanıp (büyük ihtimalle Nobel ödülü de kazanacak), Amerika'da bir TED konuşması gerçekleştirdi ve günümüzün en önde gelen çevreci insanlarından biri oldu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ultraviolet

bizde hala giyim tercih eleştirileri, sosyo kültürel baskılar ve Ataerkil toplum düzeninde kadınları ezmeye, şiddete, tacize, baskıya ve ayrıştırmaya destek verilsin. Siyasilerimiz de kız ünv. gümdenken, toplumdaki kadın da 'ben bilmem beyim bilir' kafasında ilerliyoruz malesef. Kadınlar lütfen kendinizi bu kadar ezdirmeyin, Sizler bir bireysiniz kendi Düşünceleriniz, istekleriniz, kişiliğiniz, duruşunuz olmalı kulaktan dolma bilgilerle yetinmeyin, okuyun, araştırın, gözlem yapın. Unutmayın her biriniz anne adayısınız yetiştirdiğiniz çocuklar geleceğin yapı taşları. Evlatlarınıza her anlamda kendi ayakları üzerinde durabilmeyi, adaleti, merhameti, hoşgörüyü en önemlisi Saygıyı öğretelim lütfen. ve çocuklar konuşarak değil görerek örnek alarak öğrenirler unutmayalım...

ufukdiyoki

Kadınlar güçlü ve cesur olanlar ile susturulmuş olanlar şeklinde aşırı iki uç noktaya bölünüyor. Aradaki uçurumun en temel sebebi eğitim ile gelen ekonomik özgürlük. Özgürlük ve eşitliğin artmasını istiyorsak yapmamız gereken temel şey, her genç insanın, özellikle kızların, olabildiğince çok eğitim almasına destek olmak. Yoksa bu uçurum gün geçtikçe büyüyecek. Eğitimli kadınların sesi duyulacak ancak bu ses eğitimsiz kadınların sesi olmayacak.

zehraaatt

Susturulmaya, bastırılmaya çalışıldıkça daha da yükselecek kadın sesi...

Görüş Bildir