Dünya Sağlık Örgütü Geçtiğimiz Yıl Yasaklamıştı ama Yeterli Olmadı: 2019 Yılında Dünyadaki Bekaret Testi Tartışmaları

461PAYLAŞIM

Tartışmalar bitmek bilmiyor.

Doğusu, Batısı fark etmeksizin tüm dünyada kadın cinselliğine olan ilgi, baskı ve yaptırımları beraberinde getirmeyi sürdürüyor.

Endonezya'da polis olmak için başvuran kadınlar bekaret testinden "temiz" çıkmak zorunda.

Çocukluk çağında cinsellik eğitimi çoğunlukla yetersiz veya tamamen tabu olduğu için insanların kafasında yaygın bir bekaret anlayışı oluşmuş durumda.

Vajina girişinin 1-2 cm gerisinde bulunan ve bebeklik, çocukluk çağında vajinanın enfeksiyon kapma riskini azaltan 1-2 mm kalınlığında bir deri dokusu olan hymen (himen), halk arasında "bekaret zarı" olarak tanımlanıyor. Kadınların %90'ında ortasında bir delik bulunan hymen, farklı şekillerde de olabiliyor ama hepsinde mutlaka regl ve vajinal akıntıların geçebileceği bir açıklık bulunuyor. Hiç açıklığın olmadığı çok nadir durumlarda kişi regl çağına geldiğinde doktor müdahalesi ile hymen açılıyor.

Bekaret kavramı ahlak açısından zaten oldukça tartışmalı durumda.

Kadını Mağdur Eden Kızlık Zarının Dikimiyle ve Bekaret Kavramıyla İlgili Bu Gerçekler Sizi Derinden Sarsacak - onedio.com
Kadını Mağdur Eden Kızlık Zarının Dikimiyle ve Bekaret Kavramıyla İlgili Bu Gerçekler Sizi Derinden Sarsacak - onedio.com

Modern dünyanın ahlak anlayışı, insanları da ikiyüzlülüğe sevk edebiliyor. Cinsellik eğitimi yetersiz olduğu için oral, anal seks gibi kavramlar göz ardı ediliyor ve kadın bekareti vajinal seks, yani kızlık zarı ile ölçülüyor.

Daha önce ilişkiye girmemiş olsa da bekaret zarındaki delik yeterince geniş olan -ki bu oldukça yaygın ve esnek zar olarak adlandırılıyor- ve kanama yaşamayan kadınlar bakire olmamakla itham edilirken, himenoplasti operasyonu geçiren bir kadın bakire kabul ediliyor.

Himenoplasti, yani kızlık zarı dikimi operasyonunu eleştirmek bu noktada anlamsızlaşıyor, çünkü kurulu düzen ve ikiyüzlü sistem kadınları buna mecbur kılıyor.

Öte yandan bekaret testi tartışmalı olsa da, ne yazık ki pek çok toplumda yaygın bir konu.

Hazal Kaya, yıllar önce "Adını Feriha Koydum" dizisinde bekaret kontrolü sahnesinde rol almayı reddetmiş ve bu sahnenin psikolojisini bozduğunu söylemişti. Bu sahnede oynamayı reddetmesi büyük takdir topladı.

Film ve dizilerde işlendiğinde buz gibi yüzümüze çarpsa da, bekaret kontrolü tüm dünyada halen yaygın.

i.medyafaresi.com

Pek çok toplumda kadınların evlilik öncesi, iş alım öncesi, kaçırılma gibi adli durumlar sonrası bekaret kontrolü yapılıyor. Tecavüz gibi vak'alarda dahi kadın kontrol edilerek bekaret zarının bozulmaması durumunda sanığın cezasında indirim uygulanabiliyor.

3 yıl önce Mısır'da parlamento üyesi ve anayasa düzenleme komisyonu üyesi Elhamy Agina, üniversiteye başvuran kadınların önce bekaret testine tabi tutulmasını talep etmişti.

Böylece sadece "bakire" olan kadınların üniversiteye devam etmesini sağlamayı hedefliyordu. Hem Mısır'da, hem de tüm dünyada kadınlar bu teklife büyük tepki göstermişti.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), geçtiğimiz yıl bekaret testini "yasa dışı" olarak tanımladı ve yasakladı.

Bakire olup olmamanın zar kontrolü ile anlaşılmasının mümkün olmadığını ifade eden Dünya Sağlık Örgütü, Birleşmiş Milletler ve Birleşmiş Milletler Kadın tarafından insan hakları ihlali olarak tanımlanan bekaret testini yasakladığını açıkladı. Hem bu kontrolün kişinin daha önce cinsel ilişki yaşayıp yaşamadığını ortaya çıkaramayacağı, hem de insan ve kadın hakları konusunda bir şiddet unsuru olduğu konusunda birleştiklerini söyleyen örgüt, bu bilgilerin üçüncü kişilerle paylaşılmasının da hasta mahremiyetine aykırı olduğu kararını verdi.

Geç alınmış bir karar olduğunu düşünebilirsiniz, ancak bu karar bile insanları engellemeye yetmiyor.

Kızını Her Yıl Düzenli Olarak Bekaret Kontrolü İçin Jinekoloğa Götürdüğünü Açıklayan Prodüktör T.I.'a Tepki Yağıyor - onedio.com
Kızını Her Yıl Düzenli Olarak Bekaret Kontrolü İçin Jinekoloğa Götürdüğünü Açıklayan Prodüktör T.I.'a Tepki Yağıyor - onedio.com

Amerikalı rap şarkıcısı ve prodüktör T.I., geçtiğimiz ay yaptğı şok edici açıklamayla gündeme geldi. Kızını her yıl düzenli olarak bekaret kontrolü için jinekolğa götürdüğünü söyleyen ünlü isim eleştiri yağmuruna tutuldu.

Ünlü ismin bu açıklamaları yasanın değişmesi konusunda New York eyaletini harekete geçirdi.

Amerika'da her eyaletin yasaları farklı. New York eyaleti, şarkıcının çağ dışı ifadelerinin ardından bekaret kontrolünü yasaklamaya hazırlanıyor. Yetkililer kadın hakları ve insan haklarına aykırı bu durumun kaldırılması konusunda harekete geçti.

Umarız bu şekilde parça parça değil de, tüm dünyada bu insanlık ve akıl dışı uygulama sona erer.

Hiçbir sonucu olmayan ve ikiyüzlülüğün sürmesine sebep olan bu uygulama son bulduğunda sağlıklı bir cinsellik algısından bahsedebileceğiz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
isimsiz-insan

yav hehe onedio uydurma

Gizli Kullanıcı

Kızlık zarı bu kadar önemli olduğunu bilse krallığını ilan eder amk

merida

bizim ülkede kadınlar insan sayılmadıkları için maalesef bu tür hemen yasa çıksın tarzında düşünceler yer almaz. bunları buralara ne kadar yazsak bağırsak çağırsakta o zarı yırtılmamış beyinlerine bunlar girmez

Görüş Bildir