Dokuz Saat Ters Kelepçeyle Bekletilen Öğrenciler Anlattı

 > 
92PAYLAŞIM

Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü önünde beklerken yaşanan saldırı sonrası Vergi Dairesi’nin otoparkına kaçan 18 öğrenci ters kelepçeyle yüzükoyun yere yatırıldı ve darp edildi.

Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü önünde beklerken gözaltına alınıp ters kelepçe ile yüzükoyun yere yatırılan 18 öğrenciden biri bianet’e konuştu.

Öğrenci, İstanbul Üniversitesi’nde gündüz saatlerinde yaşanan polis baskınıyla gözaltına alınan arkadaşlarının serbest bırakılacağı haberi üzerine Emniyet Müdürlüğü önüne gittiklerini söyledi.

Bu sırada silahlı çatışmanın yaşanmasıyla Vergi Dairesi’nin otoparkına sığındıklarını ve buraya gelen sivil giyimli silahlı polislerce darp edilerek ters kelepçeli şekilde yüzükoyun bir saat kadar bekletildiklerini anlattı.

Gözaltı aracında “Ölürüm Türkiyem” parçasının çalındığını, Haseki Hastanesi’ndeki sağlık kontrolünün ardından Emniyet Müdürlüğü’ne getirilip serbest bırakılana dek dokuz saat ters kelepçeli kaldıklarını söyledi.

Okuldan gözaltına alınan öğrencilerin ise çatışma çıkması üzerine binadan çıkarılmadıkları belirtiliyor.

“Polisler silah doğrulttu”

İsminin açıklanmasını istemeyen öğrenci yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Okulda gözaltına alınan arkadaşlarımızın serbest bırakılacağını öğrenince İstanbul Emniyet Müdürlüğü önüne gittik.

“Arkadaşlarımızı beklerken silah sesleri geldi. Koşmaya başladık. Bir arkadaşımız o sırada ayağından mermi ile yaralandı. Emniyet Müdürlüğünün yanındaki Vergi Dairesinin alt katındaki otoparka girdik.

“Beş on dakika bekledikten sonra özel tim geldi, sivil giyimlilerdi ellerindeki silahları üzerimize doğrulttular. Bizi dinlemeden dövmeye başladılar. Duvara dayayarak dövdüler.

“Ters kelepçe takarak yüzükoyun yere yatırdılar. O şekilde belki bir saat bekledik. Yerdeyken de dövmeye devam ettiler. Psikolojik ve fiziksel işkence yapıldı. Bir arkadaşımızın burnu kırıldı.

“Üst ve çanta araması yaptılar.”

“Gözaltı aracında Ölürüm Türkiyem'i çaldılar”

“Gözaltı aracına götürüldüğümüzde fiziksel şiddet vardı ama psikolojik şiddet çok daha fazlaydı. Ölürüm Türkiyem marşı çaldılar, elimizdeki kelepçeleri sıktılar.

“Önce Haseki Hastanesi’ne gittik. Orada uzun süre ters kelepçeyle bekledik. Bize bir darp raporu vermediler. Kontrollerin ardından Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne getirildik.

“Araç içinde bahçede bekletildik. Tek tek ifadelerimiz alındıktan sonra gece saat 02.00-03.00 gibi serbest bırakıldık.

“Yaklaşık dokuz saat ters kelepçe ile bekletilmiş olduk.”

Bianet

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir