Görüş Bildir
Haberler
Cuma Namazı Saatleri: İstanbul, Ankara, İzmir ve Tüm İller İçin Cuma Namazı Saati Belli Oldu

Cuma Namazı Saatleri: İstanbul, Ankara, İzmir ve Tüm İller İçin Cuma Namazı Saati Belli Oldu

Cuma gününün gelmesiyle birlikte Cuma namazı saatleri de internette araştırılıyor. Müslümanlar için en önemli gün olan Cuma günü, öğle saatinde camiler doluyor ve Allah rızası için ibadetler yapılıyor. Koronavirüs sebebiyle camilerde kontrollü şekilde namazlar kılıyor. Vatandaşlar, Cuma namazı saatlerini merak ediyor. Diyanet İşleri Başkanlığı, ilk il Cuma namazı saatleri duyurdu. İşte İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Konya ve il il Cuma namazı saatleri…

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

İl İl Cuma Namazı Saatleri

İl İl Cuma Namazı Saatleri

İSTANBUL: 13.06

ANKARA: 12.51

İZMİR: 13.14

KONYA: 12.52

ANTALYA: 13.00

BURSA: 13.06

İL İL TÜM TÜRKİYE CUMA NAMAZI SAATLERİ

Cuma Namazı Nasıl Kılınır?

Cuma Namazı Nasıl Kılınır?

Cuma namazının farzı iki rekâttır. Bunun yanında farzdan önce dört rekât, farzdan sonra dört rekât olmak üzere sekiz rekât da sünneti vardır. İmam Ebû Yusuf’a ve İmam Muhammed’e göre ise farzdan sonra kılınacak sünnet bir selamla dört ve bir selamla iki rekât olmak üzere toplam altı rekâttır. Bu görüşün Hz. Ali’den rivayet edildiği nakledilmektedir.

Cuma namazı kılınırken ilk sünnet tıpkı öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır. Sünnetin ardından imam-hatip minbere çıkarak oturur. Müezzin, iç ezanı okur. Ezandan sonra imam-hatip kalkarak iki kısımdan oluşan hutbeyi okur. Hutbede cemaati dinî konularda bilgilendirici ve yönlendirici konuşma yapar. Hutbe okunduktan sonra imam-hatip minberden inerek cemaatin önüne geçer ve cemaate iki rekât Cuma namazı kıldırır. İmam-hatip, Cuma namazının farzına ve cemaate imam olmaya, cemaat de Cuma namazına niyet eder. Tıpkı cemaatle kılınan sabah namazı gibi iki rekât Cumanın farzı kılınır. Cuma namazında imam-hatip, Fatiha ve zamm-ı sûreyi sesli olarak okur. Cuma namazının farzı kılındıktan sonra, cumanın son sünneti kılınır. Bu sünnet, öğlenin ilk sünneti gibi kılınır. Böylece Cuma namazı tamamlanmış olur.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın