Kovid Aşıları 9 Yeni Milyarder Ortaya Çıkardı

4PAYLAŞIM

Dünya’daki aşılama çalışmaları üzerine kurulan vakıfların oluşturduğu The People's Vaccine Alliance (Halk aşı ittifakı) tarafından yayınlanan raporda, Kovid-19 aşılarından elde edilen karın en az dokuz kişinin milyarder olmasını sağladığını açıkladı. 

Aşı ittifakı, ilaç şirketlerinin aşı teknolojisi üzerindeki "tekel kontrolüne" son verilmesi çağrısında bulunurken şirketlerin patent hakkında vazgeçmeleri gerektiğini söyledi.

Dünyadaki aşılama kampanyaları derneklerinin oluşturduğu The People's Vaccine Alliance (Halk aşı ittifakı), yeni bir rapor yayınladı. Yayınlanan rapora göre, Kovid-19 aşılarından elde edilen karın en az dokuz kişinin milyarder olmasına yardımcı olduğu açıklandı. AFP’nin haberinde kuruluş, ilaç şirketlerinin aşı teknolojisi üzerindeki "tekel kontrolüne" son verilmesi çağrısında bulundu.

Servetleriyle fakir ülkeler 1,3 kez aşılanabilir

Yayınlanan raporda, “Kovid-19 aşıları sonrası oluşan dokuz yeni milyarderin toplam 19,3 milyar dolarlık (15,8 milyar euro) net serveti var” denirken, “Bu servet, düşük gelirli ülkelerdeki tüm insanları 1,3 kez tam olarak aşılamaya yeter” ifadelerine yer verildi.

Korona virüs aşılarının mülkiyet haklarına ve patentine son verilmesi için kampanya yürüten örgütler ve aktivistlerden oluşan bir ağ olan The People's Vaccine Alliance (Halk aşı ittifakı), servet verilerinin Forbes zenginler listesine dayandığını söyledi.

Aşılar üzerindeki tekelden elde edilen kar

İttifakı oluşturan kurumlardan biri olan Oxfam’dan Anna Marriott, "Bu milyarderler, birçok ilaç şirketinin bu aşılar üzerindeki tekelden elde ettiği büyük karın görüntüsüdür" dedi.

Raporda, yeni zenginlere ek olarak, mevcut sekiz milyarderin aşı uygulaması sayesinde servetlerinin 32,2 milyar dolar eklediklerini belirtirken yeni aşı milyarderleri listesinin başında Moderna CEO’su Stephane Bancel ve BioNTech CEO’su Uğur Şahin’in yer aldığının altını çizdi.

Diğer üç yeni milyonerin ise Çinli aşı şirketi CanSino Biologics'in kurucu ortakları olduğunun altı çizildi.

AFP, araştırmanın Covid-19 aşıları üzerindeki fikri mülkiyet korumalarını geçici olarak kaldırmak için artan çağrıların görüşüleceği G20 Küresel Sağlık Zirvesi öncesinde yapıldığının altını çizdi.

Ay'a Seyahatte Çok Önemli Adım(!) Türkiye Uzay Ajansı, 1 Milyon 62 Bin TL Bedelle 5 Adet VİP Araç Kiraladı - onedio.com
Ay'a Seyahatte Çok Önemli Adım(!) Türkiye Uzay Ajansı, 1 Milyon 62 Bin TL Bedelle 5 Adet VİP Araç Kiraladı - onedio.com
Bill Gates’in Boşandığı Eşine Verdiği Para Belli Oldu - onedio.com
Bill Gates’in Boşandığı Eşine Verdiği Para Belli Oldu - onedio.com
Ulaştırma Bakanı: 'Geçiş Ücretlerine Yapılan Zam Değil Güncelleme' - onedio.com
Ulaştırma Bakanı: 'Geçiş Ücretlerine Yapılan Zam Değil Güncelleme' - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir