Görüş Bildir
Haberler
Babacan: 'Erdoğan Süresini Uzatmak İçin Erken Seçime Gidebilir'

Babacan: 'Erdoğan Süresini Uzatmak İçin Erken Seçime Gidebilir'

Batuhan
15.10.2020 - 08:36

Gazeteci Murat Yetkin, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın erken seçim iddiasını bugünkü köşesine taşıdı. Buna göre Babacan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın görev süresini uzatabilmek için erken seçime gidebileceğini düşünüyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Yetkin, kişisel blogunda kaleme aldığı yazıda Babacan’ın 13 Ekim’de İngiltere merkezli Democratic Progress Institute (Demokratik İlerleme Enstitüsü) tarafından düzenlenen internet toplantısında kullandığı ifadeleri aktardı.

"En büyük sorun büyüyen işsizlik ve hayat pahalılığı"

"En büyük sorun büyüyen işsizlik ve hayat pahalılığı"

Yetkin, Babacan’ın görüşlerini de ileterek erken seçim ihtimali için şunları yazdı:

Ekonomik gerekçe: Babacan’a göre hükümetin “para ve maliye politikalarında sınıra gelindi” En büyük sorun büyüyen işsizlik ve hayat pahalılığı. “Vatandaş için hayat giderek zorlaşıyor”. İhracat azalıyor, ithalat artıyor ve döviz kurundaki artışa da bağlı olarak enerji ithalatına daha çok para harcanıyor. Merkez Bankası bağımsızlığının kalkması ve para politikasındaki tutarsızlıklar güven ortamını zedeliyor ve sermaye çıkışı hızlanıyor. Babacan ekonomide “sürdürülebilirlik sınırına” da “hızla” gelindiğini söylüyor.

2- Siyasi gerekçe: Babacan’a göre, temel olarak ekonomik nedenlerle Haziran 2018 seçimlerinden bu yana AK Parti’nin “siyasi sermayesi her geçen ay eriyor. Anca koalisyon ve ittifaklarla iktidarını sürdürebiliyor. Hukuki değil ama siyasi meşruiyeti zayıflıyor.” Bunu aşmak için de Erdoğan daha fazla yıpranmadan erken seçime gidebilir ve bu yolla, bir daha cumhurbaşkanı adayı olamayacağı tartışmalarını da aşmayı deneyebilir. “Anayasa’da bir madde var” dedi Babacan toplantıda; “Erken seçime gidildiğinde Cumhurbaşkanının görev süresi de tamamlanmamış sayılıyor. Toplam görev süresinin uzaması için bu yola başvurabilir.”

"AYM'nin üzerindeki baskının sebebi Cumhurbaşkanlığı seçimleri"

"AYM'nin üzerindeki baskının sebebi Cumhurbaşkanlığı seçimleri"

Babacan’ın toplantıda maddeyi söylemediğini ancak daha sonra 116. maddenin işaret edildiğini öğrendiğini söyleyen Yetkin, şöyle devam etti:

TBMM ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yenilenmesi başlıklı 116’ıncı maddesinin üçüncü cümlesinde şöyle demiyor:

“Cumhurbaşkanının ikinci döneminde Meclis tarafından seçimlerin yenilenmesine karar verilmesi halinde, Cumhurbaşkanı bir defa daha aday olabilir.”

Yani, Haziran 2023’te yapılması beklenen seçimler yerine, diyelim bir yıl, ya da birkaç ay önce erken seçime gidilse, Anayasa’nın bu maddesine göre Erdoğan’ın 2018’den beri cumhurbaşkanlığı süresi sayılmadan yeniden aday olabilir.

Malum, AK Parti-MHP iktidar blokunun bir süredir Anayasa Mahkemesi üzerinde kurduğu baskının bir nedeni olarak da Cumhurbaşkanlığı seçimleri gösteriliyordu. Siyaset kulisindeki iddialara göre, iktidar bloku, 2014’ten sonra 2018’de de halk tarafından Cumhurbaşkanı seçilmiş olan Erdoğan’ın yeniden aday olmasını önlemek amacıyla muhalefetin Anayasa Mahkemesine gitmesinin önünü şimdiden almak istiyordu.

Babacan böylelikle Erdoğan’ın hiç bu tartışmaya girmeden 2021 sonu, 2022 başında erken seçime gitmek suretiyle yeniden aday olabileceğini öne sürüyor.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
37
20
20
13
8
6
3
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
SU

Ülkenin içine sıçtı herif bu ülke daha 100 yıl düzelmez. Gençliğimi, umutlarımı, yaşam sevincimi yedi!Ölüm var sonunda Rabbim de seni azaplarda bıraksın İNŞA... Devamını Gör

rcpbyrm

oy verenin aklına sokym...

Halil Değerli

Reis seçilmek için herşeyi yapar.... ...... Hırs deniz suyu içmek gibidir..... ... . İçtikçe susarsınız.... Susadıkça içersiniz.... ..... 😠😡🤪

Saffet Filiz

Birader lütfen yazdıkları ın arasına 500 tane nokta koyma her gördüğümde saçma salak site reklamları sanıyorum, engelleyince de görünüyorsun lütfen göz zevki... Devamını Gör