Asi ve İsyankar Tavrını Sözleriyle ve Şarkılarıyla Çatır Çatır Bizlere Yansıtan Türkçe Rock’ın Kraliçesi Şebnem Ferah!

889PAYLAŞIM

Şebnem Ferah 1996'da yayınladığı Kadın adlı albümüyle ülkenin müzik piyasayı adeta sarsmıştı. Bugün Türk rock müziğin kraliçesi olarak andığımız Şebnem Ferah, yılları devirip geldi. Sayısız başarıya, zamansız şarkılara imza attı. Özellikle zamanında 90'ların pop müzik patlamasının arasından sıyrılıp sivrilmesi bile olağanüstü bir başarıydı... Kalbimize dokunan, gözlerimizi dolduran bazen isyan ettiren ama hep dimdik durmamıza sağlayan şarkılarıyla kalbimizin en özel köşesine konumlandı, Türkiye'nin hem efsanesi hem kraliçesi oldu. 

O halde gelin hep birlikte bu asi, isyankar ve derdini bangır gümbür müziğiyle anlatan bu muhteşem kadının kariyerine kısa bir göz atalım...

Şebnem Ferah, hangi açıdan bakarsak bakalım, Türkiye'nin rock kraliçesi...

Birçoğumuzun da hemfikir olabileceği gibi belki başka bir ülkede doğmuş olsaydı çoktan bir dünya starı olmuştu...

12 Nisan 1972'de Yalova'da doğdu Şebnem Ferah.

Müzikle ise ilkokul yıllarında tanıştı. Enstrüman ve solfej dersleri aldığı bu yıllarda aynı zamanda okul orkestralarında da solist olarak yer almıştı.

Yine lise yıllarında "Pegasus" adında bir müzik grubuyla çalıştı. Grupta solistlik yaptı.

Ancak asıl hayali bir girl-band kurmaktı. Çok geçmeden bu hayalini de gerçekleştirdi.

1988 yılında Volvox'u kurarak hem hayalini gerçekleştirdi hem de Türkiye'nin ilk tamamı kadınlardan oluşan müzik grubunu kurmuş oldu.

Grup; Ebru Bank, Buket Doran, Gül Ağırca ve Özlem Tekin'den oluşmaktaydı. Grubun devamlılığı ve müziğe olan ilgisini sürdürmek için o sıralar öğrencisi olduğu ODTÜ'yü bırakarak İstanbul'a geldi ve müziğe profesyonel olarak yoğunlaştı.

İstanbul'a geldikten sonra İstanbul Üniversitesi'ne girdi ve burada İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu.

Bu sırada tabii Volvox, Türk rock camiasında bilinirlik sağlamış, İstanbul'un çeşitli rock mekanlarında konserler vermeye başlamıştı. Fakat grup 1994'te yollarına ayırmaya karar vermişti. Böylece Şebnem Ferah'ın da solo kariyerine doğru bir yolculuğu başlamıştı.

1996 yılına geldiğimizde Şebnem Ferah, adını büyük bir hızla duyuracak olan ilk albümü Kadın'ı çıkarmıştı.

Bu albümün en önemli başarısı aslında 90'ların pop müzik patlamasının arasından sıyrılıp bu denli büyük bir ses getirmesiydi. Hâlâ hem Şebnem Ferah diskografisinin hem de kendi türünün en iyi albümü olarak hafızalarda yer eden Kadın, bugün bile dilden dile dolanan şarkıların ev sahibi olma özelliği taşıyor. İskender Paydaş, Tarkan Gözübüyük, Demir Demirkan ve Sezen Aksu gibi isimlerden oluşan bir müzik kadrosuna sahipti bu albüm. Özellikle çıkış şarkısı "Vazgeçtim Dünyadan" hem Türkiye'nin beklemediği türden bir şey hem de o güne dek yapılmış en cesur şeylerden biriydi.

Albümün yakaladığı bu muhteşem başarının ardından Şebnem ilk konserini 1997'de İzmir'de verdi.

6000 kişilik izleyiciyle bir araya gelen Şebnem, kolay kolay sönmeyecek bu fırtınasını estirmeye başlamıştı bile.

İkinci albümüne dek geçen süre zarfında birçok önemli müzisyene vokalistlik yaparak müzik camiasındaki yerini sağlamlaştırmıştı.

Bu süre zarfında Şebnem Ferah; Sezen Aksu, Haluk Levent, Müzeyyen Senar gibi birçok önemli müzisyene vokalistlik yaptı.

Sezen Aksu'cuğumuz da bakın neler diyor Şebnem için...

Şebnem de "Artık Kısa Cümleler Kuruyorum" albümünde Sezen'e şu sözlerle teşekkür ediyor: "Ben hiç konuşmadan yüzümden her şeyi anlayan şahane patronum Sezen Aksu; aklıma gelen her şeyi kaydedebilmem için sağladığın stüdyo imkanları ve arkadaşlığın için..." ❤️

1998 ve 1999 ise maalesef ki Şebnem Ferah için ağır geçen yıllar olmuştu. Çünkü önce ablası Aycan'ı, sonra da babasını kaybetti.

Bu kadar kısa süreler içinde ailesinin iki üyesini kaybetmiş olması nasıl büyük ızdıraptır, biz burada kelimelere sığdıramayız. Ancak o hep devasını müzikte bulmaya çalıştı ve sadece rock müziğe değil bütün bir ülke müziğine damgasını vuracak önemli şarkılar bıraktı.

Artık Kısa Cümleler Kuruyorum adlı albümü de böyle bir dönemin ürünüydü.

1999'un Temmuz ayında çıkardığı bu albüm de bugün bile önemli ve eskimemiş birçok şarkıya ev sahipliği ediyor. Ablasının vefatından sonra çıkardığı bu albümü ablasına ithaf ettiğini teşekkürler kısmında şu sözlerle ifade ediyor: "Bana müzik aşkını ilk kez hissettiren ve adeta öğreten canım ablam Aycan Ferah'ın anısına... O güzel sesinle şarkı söyleyişin kulaklarımdan asla gitmiyor..."

2001 yılında ise Perdeler albümüyle karşımıza çıktı Şebnem Ferah. Aynı zamanda Finlandiyalı metal grubu Apocalyptica ile birlikte albüm vesilesiyle albümle aynı adı taşıyan şarkısında müzikal bir ortaklık yaparak yeri göğü yerinden oynattı adeta.

Sigara ve Sil Baştan gibi zamansız şarkılarına ev sahipliği yapan bu albüm aynı zamanda Şebnem'in dinleyicisini kemikleştirir genişleten bir albüm oldu. Türkiye'de artık ismini duymayan kalmamıştı ve neredeyse olgunluk dönemi diyebileceğimiz işler icra ediyordu. Apocalyptica ile yaptığı bu işbirliği ile de  dünyaya açılma fırsatı edinmiş oldu.

Bu süreçle ilgili olarak hem Şebnem Ferah'ın hem de Apocalyptica üyelerinin hislerini, düşüncelerini anlattığı şu çok özel videoyu sizlerle baş başa bırakalım...

2003 yılına geldiğimizde Şebnem, 4. stüdyo albümü olan "Kelimeler Yetse" ile müthiş bir albüm ile karşıladı dinleyicisini.

Kelimeler yetse de anlatsak bu albümün nasıl bir ustalık işi olduğunu! Albümdeki her bir parça hit olmuş, herkesin dilindeydi. Bugün dahi dinleniyor, asla ve asla eskimiyor bu şarkılar: Ben Şarkımı Söylerken, Gözlerimin Etrafındaki Çizgiler,  Mayın Tarlası, İyi-Kötü...

İki senelik bir aradan sonra 2005'te yayınladığı Can Kırıkları albümü de sert bir altyapıya sahip olmasına rağmen Şebnem'in başarısını katbekat arttırdı.

Yine birbirinden başarılı şarkılarla dolu olan albüm Şebnem'in mihenk taşı albümlerinden biri oldu.

Şebnem Ferah bu süre zarfında solo çalışmalarının yanı sıra birçok farklı çalışmalarda, toplama albümlerinde, sosyal sorumluluk projelerinde de yer aldı.

Güzel sesini dinleyicisinden hiç esirgemedi! Aysel Gürel'in sözlerini yazdığı Onno Tunç'un bestelediği, Sezen Aksu'nun da seslendirdiği Ünzile de bunlardan biriydi. Elini attığı her proje yeniden yeşerdi, bambaşka dünyalara kapılar açtı.

10 Mart 2007'de ise Bostancı Kültür Merkezi'nde İstanbul Symphonic Project ile birlikte unutulmaz bir konser verdi. Şanslıyız ki bir süre sonra bu konseri DVD olarak piyasaya da sürdü.

Böylece konsere gidemeyen herkese harika bir hediye vermiş oldu.

Bu konseri detaylı incelediğimiz içeriğimize şuradan ulaşabilirsiniz 👇

Şebnem Ferah'ın 10 Mart 2007 İstanbul Senfonik Konserinden Unutulmaz 14 Detay - onedio.com
Şebnem Ferah'ın 10 Mart 2007 İstanbul Senfonik Konserinden Unutulmaz 14 Detay - onedio.com

Sayısız başarıları, muhteşem şarkı sözleri, tavırları, duruşuyla herkesin kalbinde ayrı bir yere taht kuran Şebnem, ülkenin en prestijlii ödüllerinin de silip süpürdü yıllar içerisinde.

Özel hayatı yerine sanatıyla ön planda olan yeri doldurulamaz müzisyenlerimizden biri Şebnem Ferah hiç kuşkusuz.

Şimdi karşımızda yılları deviren bir kraliçe var! 😍

Her daim önemli işlere imza atan Şebnem, Can Kırıkları'nın ardından 2009 yılında Benim Adım Orman, 2013'te Od ve son olarak 2018'de Parmak İzi adında üç albümle daha buluşturdu bizleri. Bunca zaman sonra ne çizgisinden bir şey kaybetti ne de sanatının güzelliğinden...

Son olarak sizleri şu çok ama çok özel; pırlanta değerinde bir videoyla baş başa bırakalım...

Sezen Aksu ve Şebnem Ferah, ne kadar büyük bir maziye sahip olsa da onları böyle birlikte şarkı söylerken görmek çok olağan bir şey değil ne yazık ki ve çok yazık ki...

Zamanımızın çoğunu evde geçirdiğimiz şu günlerde müzik hakkında her şey @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarında!

#yüzdeyüzmüzik artık #yüzdeyüzonline!

Online konserler, ilginç bilgiler ve daha fazlası için @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarını takip et!

instagram.com/yuzdeyuzonline

twitter.com/yuzdeyuzonline

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kartal-pencesi

kadinin ham maddesi 🤘

panik-anne

YENİ ŞARKILAR BEKLİYORUZ KRALİÇEDEN, ÇOOOOK SEVİYORUZ.

criglernajjar

Ses, güzellik, asalet... Hepsi bir arada. Belki de dünyanın en mükemmel kadını olabilir. Şebnem Ferah benle evlense de canımı yese, hiç sesimi çıkarmam. Ama nerede o şans. 26 yıldır damsız yaşıyorum, yeter artık ya.

gzm-ynklr

Çok severim.

trknrzn

Sen harika bir detaysın Şebocuuuummmm!💜

Görüş Bildir