Adını Bile Duymak İstemeyen Var! Müzisyenlerin Keşke Söylemeseydim Dediği ve Sevmediği 12 Şarkı

2PAYLAŞIM

Müzik dünyasında dinleyiciler olarak tek taraflı bir fikre sahibiz. Kapalı kapılar ardında sanatçıların yaşadıkları ve şarkılarıyla kurdukları ilişki ise çok farklı. Bizler için mükemmel olan şarkılar bazen müzisyenlerin korkulu rüyaları haline gelebiliyor. İşte bu listede kendi yarattıkları şarkılardan pişman olan müzisyenler var! Bakalım kimmiş onlar?

1. Guns N' Roses - Sweet Child O' Mine

Guns N' Roses grubunun geniş kitlelerce en bilinen şarkılarından olan 'Sweet Child O' Mine', grubun efsane gitaristi Slash stüdyoda pratik yaparken ortaya çıkmıştı. Slash'in üzerine pek düşünmeden çaldığı bu gitar riffini diğer grup üyeleri de devreye girerek şarkılaştırdı. Slash'in şaşkınlığı içinde dilden dile yayılan ve listelerde ilk sıradan uzunca süre inmeyen bu şarkı, yaratıcısını pek memnun etmemişti. Hatta memnuniyetsizliğini şu sözlerle aktarıyor Slash: "ondan(şarkıdan) nefret etmedim fakat pek de hoşlanmadım"

2. Radiohead - Creep

VH1 tarafından 90'lardaki en iyi 100 şarkı listesine girmiş bu şarkı kuşkusuz ki Radiohead'in en sevilen şarkılarından biri. Fakat bu şarkıyı grubun solisti Thom Yorke, şarkıyı pek sevmediği aşikar. İlk çıktığı zamanlarda şarkı büyük bir etki yaratmıştı. Sonrasında şarkıya dair yaptığı yorumlarda, pek çok suçlunun kendisine mektuplar yazdığından ve bu durumun kendisini çok korkuttuğundan bahsetmişti. Öyle ki grup, 'Creep' şarkısını uzun süre canlı performanslarında çalmamışlardı.

3. Madonna - Like A Virgin

Madonna'nın müzik listelerine birinci olarak girdiği ilk şarkısı 'Like A Virgin' insanlar tarafından çok sevilse de Madonna'nın yapmaktan pek gurur duymadığı şarkılardan. Sanıyoruz ki 1984 yılında MTV etkinliğinde canlı performansı sırasında rejinin bile beklemediği hareketleri bu pişmanlığın nedenlerinden biri. Ayrıca 2009 yılında verdiği bir röpotajda bu şarkı hakkında şu sözleri söylemişti: "Nedense insanlar bir restorana gittiğinizde veya alışverişe çıktığınızda kendi şarkılarınızdan birini dinlemek istediğinizi düşünüyor. 'Like A Virgin' onlardan biri değil."

4. Lorde - Royals

Grammy Ödülü dahil pek çok ödül almış 'Royals' şarkısı 'Billboard Hot 100' listesinde haftalarca kalmayı başarmış olsa da görünen o ki Lorde kendi şarkısını pek sevmemiş. Bir röportajda Royals, şarkısını eski Nokia zil sesine benzetti. Hatta başka bir değerlendirmesinde şunları söylemekten de çekinmedi: "Melodilerin hiçbiri havalı ya da güzel değil! Felaket. Korkunç… Ama nedense, onu yayınlama şeklim bağlamında, işe yaradı."

5. Vanilla Ice - Ice Ice Baby

Vanilla Ice, onu ünlendiren yegane şarkısı 'Ice Ice Baby'den nefret ediyor. Bu nefret öyle boyutlara ulaşmış ki, kliplerinin oynatıldığı MTV'nin ofisine gidip videonun ana kopyasını yok etmeye çalıştığı söyleniyor.

6. Led Zeppelin - Stairway To Heaven

Stairway To Heaven pek çokları için rock müzik tarihinin en önemli parçalarından birisi. Grubun vokalisti Robert Plant, şarkıyı eskiden önemli ve anlamlı bulduğunu fakat zaman geçtikçe ve müzikseverler şarkıya daha büyük anlamlar yükledikçe şarkıdan uzaklaştığını ifade ediyor. Hatta Robert Plant'in bir daha Stairway To Heaven'ı asla çalmayacaklarını söyleyen Portland Radyo İstasyonuna para bağışlaması da durumu açık bir şekilde gözler önüne seriyor.

7. Oasis - Wonderwall

Noel Gallagher tarafından yazılan 'Wonderwall', Oasis grubunun en tanınan şarkılarından biri. Fakat Gallagher şarkıyı sevenler gibi düşünmediğini şu sözlerle ifade ediyor: "Bu şarkıya katlanamıyorum! Her şarkı söylemem gerektiğinde, şaka yapmak istiyorum."

8. The Who - Pinball Wizard

1969 yılındaki albümlerinin en önde şarkılarından olan 'Pinball Wizard' şarkının yazarı Townshend'in favorilerinden dğil. Bir eleştirmeni etkilemek için şarkıyı alelacele yazdığını belirtiyor ve ekliyor: "Şimdiye kadar yazdığım en beceriksiz yazı"

9. Frank Sinatra - Strangers In The Night

Frank Sinatra'nın kariyerinin ilk yıllarında bu parçanın onun tanınması konusunda oldukça katkısı oldu. Fakat görülüyor ki bu şarkıyla hiçbir zaman yıldızı barışmadı Sinatra'nın. Bu parça hakkında söyledikleri her şeyi oldukça iyi ifade ediyor: "Bu, duyduğum en kötü şarkı"

10. Pretenders - Brass In Pocket

Chrissie Hynde ve James Honeyman-Scott tarafından yazılan ve 1979 yılında çıkan 'Brass In Pocket' çıkar çıkmaz İngiltere ve Amerikada geniş bir hayran kitlesine ulaşmıştı. Tüm kazanılan başarılara rağmen Chrissie Hynde başarılı olduğu görüşünde değil. Öyle ki 2004 yılında verdiği bir röportajda kendisini şu şeklde ifade etmişti: "Bundan (şarkıdan) pek memnun değildim ve yapımcıma ancak benim cesedimi çiğnersen bu şarkıyı yayınlayabilirsin dedim."

11. Simple Minds - Don't You (Forget About Me)

1985 yapımı The Breakfast Club isimli döneme damgasını vuran filmde yer alan şarkı, grup üyeleri tarafından pek hoş karşılanmıyor gibi. Filmin getirdiği ün ile birlikte hızlı bir şekilde geniş hayran kitlesine ulaşan grup, sadece bu şarkıyla tanınmaktan rahatsız görünüyorlar. Grup canlı performanslarında bu şarkıyı oldukça nadir çalıyorlar.

12. John Mellencamp - Jack & Diane

İkonik şarkılardan biriyle veda edelim listemize. John Mellencamp'in yıllar boyunca insanlar tarafından bilinen yegane şarkısıydı Jack & Diane. Listedeki diğer sanatçıların aksine Mellencamp, her ne kadar sevmese de şarkısıyla uzlaşmış görünüyor. Bu konuda söyledikleri dikkat çekici: "Bana istediğimi yapmam için anahtarlar verdi... Yaşamak istediğim şekilde, bazen umursamazca ve aptalca yaşadım ama yine de bunu yapabildim. Kaprislerimle yaşayabildim, Jack ve Diane'in bana verdiği buydu, bu yüzden onlardan çok fazla nefret edemem."

Evde ya da sokakta ol fark etmez, müzik ve müzik hakkında her şey @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarıyla senin yanında!

#yüzdeyüzmüzik artık #yüzdeyüzonline!

Online konserler, ilginç bilgiler ve müzikle ilgili diğer her şey için @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarını takip et!

instagram.com/yuzdeyuzonline
twitter.com/yuzdeyuzonline

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
damaged_cute

Creep, hayatımın soundtrack'i

blackpearlscaptain

creepe aşığım ben şahsen

nylmaz

Canım Gallaghercığım o zaman neden Manchester City soyunma odasına gidip bu şarkıyı söyledin derler adama

rana-cepelioglu

buna nirvana- teen spirit de ekleyebiliriz. keza kurt millet ağlasa da asla çalmazmış konserlerde bu şarkıyı.

eroll

Sweet Child O'Mine 🤘

Görüş Bildir