Abdullah Cömert Davası: 'Amir Emir Verdi Ben de Attım'

 > 
129PAYLAŞIM

Hatay’da Gezi eylemleri sırasında polisin attığı biber gazı fişeğinin başına isabet etmesi sonucu yaşamını yitiren Abdullah Cömert’in Balıkesir’de görülen davasının ikinci duruşması görüldü. Sanığın tutuksuz yargılanmasına devam edilmesi kararı verilirken duruşma 1 Nisan'a ertelendi. Duruşmaya izleyicilerin ve kayıp yakınlarının tepkileri ve protestoları damga vurdu.

Duruşma öncesi yine adliye içi ve çevresi polis ablukasına alındı. Abdullah Cömert’in ailesine destek vermek için farklı illerden çok sayıda kişi Balıkesir Adliyesi önüne geldi.

Güvenlik gerekçesiyle Hatay’dan Balıkesir’e sürgün edilen davada izleyici sayısına kısıtlama kararı getirilmesi tepkiye neden oldu. Ellerinde Abdullah Cömert’in fotoğrafıyla adliyeye gelen Cömert ailesine destek vermek isteyenlerin adliyeye alınmaması üzerine polisle arbede yaşandı. Cömert ailesi "Bizi de öldürün bitsin bu çile" diye isyan etti. Yaşanan gerilim nedeniyle Ahmet Atakan'ın annesi Emsal Atakan baygınlık geçirdi.

Fotoğraf: @iuhalkcihukuk

MAHKEMEYE BİR DAKİKALIK ADALET PROTESTOSU

Duruşmaya Cömert ailesi ve zanlı polisin yakınlarından sadece beşer kişi ve az sayıda gazeteci alındı. Cömert ailesinin duruşmaya getirilmesi yönündeki taleplerine rağmen tutuksuz yargılanan polis A.K telekonferans yöntemiyle davaya katıldı.

Taleplerinin sürekli reddedilmesi nedeniyle Cömert ailesi ve salondaki izleyiciler mahkeme heyetine sırtını dönerek bir dakika boyunca heyeti protesto etti.

Ağabey Adnan Cömert "Aranızda hemşire yok mu? Bu hakimin göbek bağını nasıl keseceğiz Ak Saray’dan" diye bağırdı.

Fotoğraf: @seldalkan

'İKİNCİ KAMERA NEDEN SALONA DÖNÜK?’

Duruşmada izleyicilere dönük bir kameranın olduğunun farkedilmesi üzerine Avukat Ömer Kavili hakime salonda neden ikinci bir kamera olduğunu ve çekenin kim olduğunu sordu. Hakim, “SEGBİS sisteminde doğacak bir arızaya karşı önlem” için çekim yapıldığını ileri sürdü. Bu, duruşmaya gelenlerin fişlendiği tepkilerine neden oldu. Ancak mahkeme heyeti tepkilere aldırmayınca bunun üzerine Cömert ailesi, Abdullah Cömert’in fotoğrafını kameranın önüne koydu. Aile kamera önünden uzaklaştırılmak istendiğinde salonda gerginlik yaşandı. Anne Hatice Cömert sanık A.K.’ye “Allahtan kork! Oğlum sana ne yaptı” diye isyan etti. Fenalaşan anne Cömert, sağlık ekiplerince duruşmadan çıkarıldı. Bunun üzerine Avukat Kavili ikinci kameranın usule aykırı olduğunu adeta mobbing uygulandığını belirtti. Abdullah Cömert’in ablası ise “Sizden adalet beklemiyoruz, sadece kamerayı kapatın” diye tepki gösterdi. Ali İsmail Korkmaz’ın babası Şahap Korkmaz ise “Sizi adalete davet ediyorum” dedi.

Cömert davasında iddianamenin savcı tarafından değil bant kaydı üzerinden okunması da tepkilere neden oldu. Avukatlar iddianamenin banttan okunmasının usule uygun olmadığını ifade ederek itiraz etti. Ancak iddianame banttan okunmaya devam etti.

Bunun üzerine Cömert ailesi Avukatı Hatice Can, “40 yıllık ceza avukatıyım, 12 Eylül hukukunu aratıyorsunuz. Yargı cezasızlık üzerine kurulu” dedi. Avukat Can Atalay ise “Kendi beyanınızı tutanağa yazdırmıyor, taleplerimiz için bize söz vermiyorsunuz” dedi.

‘AMİRİM EMİR VERDİ BEN DE GAZ ATTIM’

Telekonferans sistemiyle duruşmaya katılan sanık polis A. K. hakkındaki suçlamayı kabul etmediğini söyledi. A.K, “Ben TOMA’cı değilim, gazcıyım, gaz atarım. Amirim emir verdi, attım” dedi. Gaz atıcısı olarak ne kadar süre eğitim alındığı sorulmasının üzerine A.K, 1 hafta eğitim aldıklarını, şubede eksik olduğu için 5 kişi bir hafta eğitim aldıklarını belirtti. A.K, kendisine emir verenlerden sadece Şube Müdürü Özkan Turgut’u hatırladığını, il emniyet müdürü, çevik kuvvet müdür yardımcısı ve şube müdürünün talimatlarıyla gösteriye müdahale ettiklerini söyledi. Kuş, atılan fişeklerin nereye gittiğini gördüklerini öne sürerken, “Birine değse görürdük" diye kendini savundu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir